myTAB 7″ – levny tablet z Polska

Pred Vanoci se na trhu objevila spousta ruzne velkych nebo malych zarizeni radicich se do kategorie tablet za velmi lakave ceny. myTAB distribuovany jako polsky vyrobek (samozrejme pre-brandovany dovoz z Ciny) je jednim z nich.

S extra-levnymi tablety se doslova v poslednich dvou mesicich roztrhl pytel, teda alespon na evropskych eshopech. Drtiva vetsina z nich je pouze pre-brandovanym cinskym noname modelem. Stejny pripad je i u tabletu myTab, sice se vsude doctete, ze vyrobce je z Polska, ovsem behem nekolika minut serfovani po internetu najdete naprosto identicke tablety na cinskych eshopech pod zde beznym oznaceni zacinajicim vetsinou pouze velikosti displeje bez konkretniho nazvu nebo velmi podobny tablet lze nalezt pod nazvem Nextway E7.

Muj myTab je vybaven 7″ palcovym dotykovym (kapacitnim) displejem, ktery prijemne sedi v rukou. Kompaktni provedeni sasi (predniho a zadniho krytu), kde nic nevrze, nic nevycniva, pusobi velmi prijemnym dojmem. Mezi zrejme specificke prvky patri kamerka v pravem hornim rohu nad displejem. Vetsina nejen levnych tabletu ma kamerku umistenou uprostred, tedy nad displejem. Po nekolika dnech pouzivani skypovani pochopite proc, kamerka umistena v rohu je velmi neprakticka.

 

Popis tabletu myTab 7″
Predni strana s displejem je cela cerna a jak brzy zjistite, je tvorena z matneho (levneho) plastu, na kterem bude brzy videt kazda smouha. Oproti tomu zadni strana tabletu je krasne bila s vlnovkovou mozaikou pres cely kryt.
Na predni strane krome 7″ palcoveho kapacitniho displeje nalezneme jeste jiz zminenou 0.3MPx kamerku v pravem hornim rohu. K displeji jeste tolik, ze jak je u levnych tabletu zvykem, je digitizer (dotykova vrstva) soucasti predniho panelu a ne samotneho displeje.
Vsechny ovladaci prvky jsou na pravem boku zarizeni. Najdeme zde tlacitko pro zapnuti Power, standardni konektor 3.5mm JACK pro pripojeni sluchatek, microUSB konektor za kterych se zaroven nachazi interni mikrofon (az nekdy uvidite nekoho jak mluvi do hrany tabletu, tak uz budete vedet proc), dale se nachazi konektor pro pripojeni nabijecky. Potesujici je, ze pro nabijeni neni pouzit microUSB konektor, ale je samostatny konektor, co je mirnym zklamanim je fakt, ze konektor na nabijecce je velmi podobny tomu, ktery zname u Nokie, nicmene u tabletu je nabijeci trn nepatrne sirsi a o nekolik mm delsi, coz znamena ze Nokia nabijecka nam nepomuze. Poslednim prvkem na bocni strane je kolebka pro ovladani hlasitosti.
Na zadni strane je dominantnim prvkem v pravem hornim rohu reproduktor, ktery poskytuje dostatecnou hlasitost. V protejsim levem spodnim rohu potom najdeme zapusteny slot pro microSD pametovou kartu a tlacitko Reset.

Jako prislusenstvi je standardne dodavana cestovni nabijecka, USB kabel pro pripojeni k PC a OTG kabel (redukce z microUSB na USB).

 

Softwarova vybava
Ihned po spusteni nas privita jiz znama verze operacniho systemu Android ve verzi 4.0.4 a v pameti na nas ceka 1.05GB volneho mista pro aplikace v interni pameti a celkem 1.40GB volneho mista vycleneneho pro nase data (oznaceno jako SDcard). Na bezne uvadene 4GB tak muzeme zapomenout.
Mezi velmi zajimave moznosti bude zrejme patrit podpora 3G, ktera je bohuzel predevsim v ceskych eshopech uvadena opravdu pouze jako “podpora 3G” coz muze evokovat cokoliv, jenom ne to, ze se tim mysli podpora pripojenim skrze OTG kabel do jedineho volneho microUSB konektoru. Pro tento pripad je dulezite, ze myTAB si poradi s bezne dostupnymi 3G modemi vcetne unas prodavaneho a oblibeneho Huawei E173u. Trosku prekvapeni prinese fakt, ze pro pripojeni k 3G staci pouze vlozit SIM kartu do 3G modemu a pote pripojit modem k tabletu. Samotna aktivace 3G v systemu je pak otazkou nekolika sekund. Trochu me prekvapilo, ze neni potreba nic konfigurovat, ani neni treba zadavat PIN kod k SIM karte – coz bych ocekaval.
Jedna dalsi problemova zalezitost, ktera muze cihat na 3G chtiveho nadsence se skryva u nekterych modelu myTab 7″. Jedna se o chybu, kdy po pripojeni USB modemu nekolikrat zablika displej a nakonec zhasne. Pravdepodobne se jedna o technickou vadu, protoze pri pripojenem nabijeni se tento jev nedostavuje. Problem muze byt technicky (tablet si neporadi s vykyvem napeti po pripojeni USB modemu) a nebo v software. Problem se projevil na tabletu s novejsim buildem 1.5_201211, kdezto u starsiho buildu 1.5_121204 se chyba neobjevila a USB modem lze pohodlne pouzivat i bez pripojene nabijecky k tabletu.

Parametry systemu:
Oznaceni modelu: myTab
Verze systemu: Android 4.0.4
Verze jadra: 3.0.8+
Procesor: Allwinner A13 (frekvence 1.2GHz)
Typ procesoru: ARM Cortex-A8 chip A13 (stranky vyrobce)
RAM: 512 MB
GPU: Mali-400

Jak lze ocekavat, tak nejslabsim mistem levneho tabletu bude rychlost procesoru a velikost pameti. V tomto pripade je v tabletu myTAB 7″ pritomen procesor Allwinner A13 taktovany na frekvenci 1.2GHz a operacni pamet je 512MB.
Jakoby tech zmatku jiz nyni nebylo malo, tak opet ve vetsine ceskych eshopu jsou uvedene nesmysly ohledne CPU. Je s podivem, proc rozporuplne informace jsou i na strankach vyrobce www.mytab.eu, pri zobrazeni informaci o produktu v ruznych jazycich se zobrazuji ruzne informace o CPU.

Start operacniho system z vypnuteho stavu trva temer 50s, coz neni prilis smerodatna informace, jako to, ze jiz pri bootovani dochazi k citelnemu “sekani” graficke sekvence, jez dava tusit, ze s vykonem to bude na stiru. A taky bohuzel ano, v pripade rychlych prechodu mezi aplikacema popripade po spusteni vicero aplikaci na pozadi bude nacitani Home obrazovky pomalejsi a pomalejsi.

Nicmene tablet si poradi s vetsinou aplikaci na Google Play Store (drivejsi Google Market) a dokonce zvladne prehrat i klip v HD rozliseni bez sebemensiho skobrtnuti.

Testovaci klip:
Video
kodek: H264-MPEG-4 AVC
rozliseni: 1920×1080
snimkovaci frekvence: 25

Zvuk
kodek: MPEG AAC (mp4a)
kanaly: stereo
vzorkovaci kmitocet: 44100 Hz

 

Pozor, rozbity tablet:
Bohuzel mam i velmi neprijemnou zkusenost a to sice s padem tabletu myTab 7″ z vysky cca 1m. Tablet sice spadnul na zadni kryt, nicmene nevydrzel digitizer umisteny v prednim krytu. Na jednu stranu zahreje fakt, ze porizovaci cena je velmi nizka, na druhou stranu je temer nemozne ziskat nahradni dily na opravu. Polsky vyrobce (nebo spis dovozce do EU) se od nahradnich dilu distancuje a odkazuje na lokalniho distributora, podle jehoz slov neni zrejme zda vubec bude mozne – smysluplne, poskozeny dil opravovat, protoze dle jeho odhadu bude cena noveho predniho krytu s digitizerem priblizne ve stejne vyssi jako cena noveho tabletu. Zde se hodi prislovi “nejsem tak bohaty, abych si kupoval levne veci”.
Nanestesti snad bude mozne poridit alespon universalni digitizer z eBay. Nicmene s universalnimi dily to neni nikdy tak snadne a vesele, jak by se na prvni pohled mohlo zdat.

 

Zaverecne hodnoceni:
myTab 7″ je levny maly tablet, ktery se da poridit za cenu okolo 2.000CZK a v pripade nakupu v ceskem eshopu zajemce ziska i dvou letou zaruku, coz muze byt rozhodujici faktor oproti nakupu totozneho nebo podobneho tabletu v zahranici. System Android “build” je plne funkcni a nastesti se nejedna tentokrat o nejaky nedotazeny bastl, ale o plnohodnotny operacni system jak jej zname z mobilnich telefonu (funkcni bezpecnostni politika atd.).
Vykonove je tablet slabsi, coz lze ocekavat vzhledem k osazenemu procesoru a velikosti RAM. Naopak prijemna je vaha i vydrz, ktera je i ve sleep modu nekolik dnu, v plnem zaprahu pri serfovani na wifi vydrzi baterie dlouhe hodiny, naopak pri pripojenem 3G USB modemu je dalsi odber citelne znat a pri opravdu vydatnem serfovani muzou byt i 2h maximem.

Operacni system Android si lze samozrejme upravit dle sve libosti tak jak je tomu znamo jiz dlouhou dobu z telefonu. Jedna z casto prvnich zmen je nahrani alternativniho launcheru a dohrani stovek aplikaci a her z Google Play Store. Dalsi moznosti je nahrani alternativni ROM.

Co by se dalo vytknout je absence Bluetooth, nebo alespon zakladni sluchatka (spunty) popripade alespon hadrove ci kozenkove pouzdro. Ale to vse by zvedalo naklady a o ty zde jde predevsim. Za opravdu malo penez nabizi myTab slusnou porci zabavy. Pokud hledate neco pro sve deti, muze byt toto spravna volba, takove AngryBirds dokazi zabavit. Na praci nebo pokrocilejsi vyuziti to bohuzel kvuli omezenemu vykonu moc neni.

K tabletu je vhodne dokoupit nejake prislusentsvi jako napriklad:
– kryt s klavesnici
– neoprenove pouzdro
– USB hub (rozdvojka)
– 32GB SDHC pametova karta

 

Hodnoceni:
+ cena
+ Android 4.0.4
+ WiFi
+ 7″ kapacitni displej
+ 3G (externi)

– vykon (slabe CPU a GPU)
– malo RAM
– absence BT
– prislusenstvi (absence zakladnich sluchatek nebo pouzdra)

 

 

Celkovy souhrn
Procesor: Allwinner A13 (frekvence 1.2GHz)
Operacni pameť: 512 MB
Pamět uloziste: 1.05GB interni, 1.40GB interni uzivatelska
7″ kapacitni multidotykový (5bodový)
Rozliseni: 800 x 480 bodů, 720p
0.3MPx predni kamera
WiFi 802.11b/g/n
Podpora 3G externiho modulu
Reproduktor
Mikrofon
G-senzor
3D akcelerace
1x Micro USB 2.0
1x Sluchatka (3,5mm jack)
1x MicroSDHC (podporovany karty az do 32GB)
Li-Pol baterie (2800 mAh)
Google Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich)
Rozmery: 193 x 117 x 11 mm
Hmotnost: 350 g

 

1x tablet myTab7
1x cestovno nabijecka
1x USB kabel
1x OTG kabel (microUSB->USB)

Velka recenze levne cinske navigace s Androidem

V minulem clanku jsem popsal nakup levne cinske navigace na serveru DX.com. Nyni je cas podivat se podrobneji na to jak navigace vypada a predevsim co se skryva uvnitr.

 

Popis zarizeni:
Vzhled GPS jednotky je prosty. Dominantnim prvkem je 5″ dotykovy rezistentni displej s vylisovanou mozaikou po krajich. Spodni a bocni casti jsou 10mm siroke a horni plastova cast pouhych 5mm, coz dela zarizeni na prvni pohled velmi elegantnim. Hloubka jednotky je pouchych 14mm, coz podtrhuje povedeny vzhled. Na horni a spodni strane jsou prolisy pro drzak, na horni strane je krom toho umisteno jedine tlacitko na jednotce. Tlacitko slouzi pro zapinani/vypinani dlouhym stiskem a nebo pri spustenem stavu kratkym stisknutim pro vyvolani ovladaci listy v systemu Android. Na tele jednotky nenajdeme zadne dalsi hw. tlacitka, jako napriklad pro ovladani hlasitosti atd.
Leva strana jednotky je co se prvku tyce nejbohatsi, nalezneme zde vstup pro 3.5mm Jack konektor pro sluchatka, slot pro microSD kartu, mikrofon a miniUSB konektor. Na prave strane jednotky nenajdeme zadny prvek, vyjma schovaneho stylusu, ktery se skryva v pravem hornim rohu. Kvalita zpracovani a ulozeni stylusu trochu pokulhava, vyjmout stylus hrozi zlomenim nehtu. Na zadni strane je dominantni reproduktor a tlacitko reset.
Mimo jineho je na jednotce nekolik nalepek, na zadni strane je stitek informujici o pritomnosti systemu Android a typovy stitek s oznacenim spotreby a seriovym cislem. Na spodni strane potom nalezneme kulatou nalepku s se slovy QC Pass (tezko si jenom predstavit, co na oddeleni kvality kontrolovaly).

 

Prvni spusteni:
Pri spusteni jednotky se zobrazi upravene boot logo znazornujici kompas a robota Androida, nasleduji standardni zavadeci loga informujici o startu systemu Android. System nastartuje do upravene “Home” obrazovky, na ktere jsou hlavni ovladaci prvky. Spodivem je pritomnost aplikace pro prijem FM radia, kdyz jednotka radio modul nema.
V matici nainstalovanych aplikaci nalezneme ocekavany zaklad, ktery pochazi ze zakladni instalace Androidu 4 generace. Nalezneme vsak i nektere doinstalovane programy, jako je aplikace pro kalibraci displeje (tohle u kapacitnich displeju nezname) a dve aplikace pro nastaveni a test GPS. Predinstalovana je i klavesnice TouchPal (link), ktera se na zadavani znaku pri jizde automobilem opravdu hodi (nicmene na gesta zapomente).

 

Systemove menu:
V nastaveni naleznete jiz velmi zname polozky, jak je tomu u vsech Android zarizeni. Potesi verze systemu Android 4.0.4. System umoznuje automaticke otaceni obrazovky, ikdyz nekdy je to trochu boj. Co ovsem zamrzi je nemoznost nastaveni PIN kodu, nebo zamykani obrazovky s nutnosti zadani prednastaveneho hesla. Vzhledem k potencialu vyuzit navigaci jako tablet a tedy nainstalovat si aplikace z Google Play, je absence tohoto zakladniho bezpecnostniho prvku tristni. Stejne tak neni mozne sifrovat data v pameti. Bezpecnost dat je v tomto pripade tu tam. Dalsi sok zazijete po vypnuti zarizeni, protoze pri opetovnem spusteni si budete pridat jako cestovatel v case – ano, zarizeni neumi pracovat s casem, takze kdyz jej zapnete, bude ukazovat stejny cas a datum jako v dobe vypnuti. Otazka je, zda se jedna o sw nebo hw chybu.
Vetsina zbylych funkci se jiz zda byt standardne funkcni.

Systemove informace
Oznaceni modelu: SpreadwinPuppis
Verze systemu: Android 4.0.4
Verze jadra: 3.0.8+ (spreadwin version 2.4.6)

Doba spusteni systemu: 55sec
Doba startu systemu s navi: 78sec

RAM po spusteni: 182/353 MB
Pamet interni: 172/504 MB
Pamet SD: 1.3/6.2GB
*zarizeni disponuje vnitrni pameti, ktera je rozdelena na interni pamet a pamet SD + jednotka umoznuje vlozeni microSD karty.

 

Instalace aplikaci z marketu:
Prijemnym, ikdyz vzhledem k problemum s bezpecnosti trochu iritujici je bezproblemova prace s obchodem Google Play a instalaci vsech aplikaci a her. Drtiva vetsina obvyklych a oblibenych aplikaci pujde nainstalovat i spustit. Nicmene ovladani nekterych predevsim her bude trochu krkolomne a bude vyzadovat zvyknout si na jiny typ displeje, nektere hry ktere vyzaduji tazeni prstem po displeji (typicky gesta) nebudou funkcni.

 

Vydrz zarizeni:
Tezko rict cim je to zpusobeno, ale vydrz baterie pada doslova pred ocima. Relativne slaby procesor by mel na baterie zarucovat delsi vydrz, nicmene pri hrani si v systemu Android neni problem jednotku vybit za mene jak 2h. Potesi ze oproti udavane dobe, je nabiti jednotky z ele. site priblizne stejne dlouhe.

 

Multimedialni funkce:
Základní aplikace pro prehravani hudby a videa jsou jiz pritomny v systemu Android, dalsi lze snadno doinstalovat z Google Play. Mezi zajimave vyzvy patri prehravani full-hd videa. Protoze napis HD nalezneme i na krabici, otestoval jsem zbezne kvalitu reprodukce a s potesenim muzu konstatovat, ze hudebni video v HD kvalite bylo prehravano bez sebemensiho zaseku.

Testovaci klip:
Video
kodek: H264-MPEG-4 AVC
rozliseni: 1920×1080
snimkovaci frekvence: 25

Zvuk
kodek: MPEG AAC (mp4a)
kanaly: stereo
vzorkovaci kmitocet: 44100 Hz

 

Ucel zarizeni: GPS ano, tablet ne!
Vzhledem k vyse zminenemu problemu s bezpecnosti a nemoznosti systemove vynutit zadavani bezpecnostniho hesla / PINu je vhodne pouzivat jednotku vyhradne jenom jako GPS modul a vyhnout se plne moznostem vyuziti jako tablet s integrovanymi ucty do vsemoznych sluzeb. Velmi doporucuji zvazit mozna rizika a pripadne odstranit po instalaci aplikaci vsechny uzivatelske ucty pro pristup na emailove schranky, kontakty, Google Play atd.
Potencionalne lze doninstalovat screen locker, ikdyz zastavam nazor, ze tato funkce by mela byt pristupna v ramci systemu a ne dodatecne spoustenou aplikaci.

 

GPS navigace:
V jednotce je predinstalovana aplikace iGO8 s mapovymi podklady Evropa (Europe). Bohuzel jsem si GPS jednotku porizoval se zamerem pouzivat jiz drive zakoupeny navigacni software Sygic, takze iGO8 jsem vubec nezkousel a ihned odinstaloval. Instalace aplikace Sygic byla bezproblemova. Spusteni Sygicu chvili trva, prece jenom frekvence procesoru nepatri k tem nejvyssim. Nasledna prace s navigacni aplikaci je jiz standardni (as usual), zde se jiz nizky vykon procesoru projevuje minimalne.

Prvni zafixovani polohy skrze GPS satelity trva ponekud dele, vzhledem k lokalite a mnozstvi satelitu a signalu lze plne funkcnosti GPS dosahnout v rozmezi 1-3 minut, coz rozhodne nepatri k nejrychlejsim. Jakmile se ale jednou podari jednotce tzv. zafixovat nehlede na to, zda ukoncite navigacni aplikaci, tak dalsi starty (fixace polohy) je jiz excelentne rychla a vetsinou trva v radech nekolika okamziku. Nasledna navigace a prekreslovani polohy na mape je jiz rychle a standardne presne.

Pri testovaci jizde po CR pri najezdu vice jak 1000km s nekolika zastavkami bylo zajimave sledovat jak se navigace po hw. strance chova. Je otazka nakolik ovlivnuje navigaci hw. a nakolik idealne vyladeny sw., coz nas privadi zpet k jiz zminenym aplikacim GPS Setting a GPS Test.

Pokud se budete pokouset pouzivat navigacni aplikaci (v mem pripade Sygic) bez predchoziho nastaveni, tak se taky muze stat, ze se nepodari zafixovat satelity i po uplynuti vice jak nekolika desitek minut. Problem spociva prave ve zminene aplikaci GPS Setting. V teto aplikaci povolujeme / nastavujeme pristup jednotlivych aplikaci v jednotce k GPS modulu. Pokud mame nasi navigacni aplikaci nastavenou (povolenou), tak by jiz nemel byt problem s fixaci a doba by se mela pohybovat maximalne v radech nekolika minut.
Aplikace GPS test pak slouzi k overeni funkcnosti samotneho GPS modulu a zmereni doby pro zafixovani (cold / hot boot atd.).

Jestli jsem v predchvazejicim textu napsal, ze predinstalovana klavesnice TouchPal je vhodnou volbou (puvodne instalovana zrejme jen kvuli cinstine) tak v pripade Sygicu to vubec neplati. Sygic ma problemy se zobrazovanim teto soft. klavesnice, kdy casto misto zobrazeni skinu klavesnice ve spodni casti displeje, kde by mela byt zobrazena klavesnice, displej pouze problikne. Diky tomuto jevu velmi rychle nastavite v systemu pouziti pouze standardni “android” klavesnice.

Samotna navigace je potom plne v rezii zvolene aplikace Sygic. Navigace jak po dalnici, okreskach tak i po nasi nejvetsi metropoli byla naprosto bezproblemu. V nekterych pripadech jsem byl dokonce mile prekvapen, kdy mi mapa ukazovala trasu (odbocky) naprosto presne.

 

Modifikace systemu:
Vzhledem k volbe vyuzivat jednotku pouze jako GPS navigaci se nabizi moznost si upravit system k obrazu svemu. Pro system Android existuje spousta aplikaci, ktere dokazi pretvorit uzivatelske prostredi (Launcher) k jakemukoliv ucelu.
Rozhodl jsem se tedy pro opusteni “originalniho” Home screenu a nainstaloval jsem se par uzitecnych aplikaci, ktere mely pouze jediny ucel a to predevsim docilit spousteni navigacniho software ihned po/pri startu.

Prvni volba padla na Launcher, urcite by se nasla spousta jednoduchych a sviznych launcheru viz. prehled launcheru, ale ja zvolil osvedcenou klasiku a to GO Launcher EX (link).
Uprav se dotkly vsechny krasne vymozenosti, kvuli kterym si alternativni Launcher vetsina lidi instaluje. Povypinal jsem vsechny obrazovky, vsechny elementy ktere se v systemu mohou zobrazovat a ponechal jsem pouze nekolik pro me dulezitych ikon na hlavni (jedine) plose. Mimo to take notifikacni listu. GO Launcher EX nabizi nepreberne mnozstvi modulu, ktere dokazi zmenit zcela vzhled i ovladani zarizeni. U mobilu nebo tabletu maji tyto rozsirujici moduly smysl, u GPSky s rezistivnim displejem je to na povazenou.

Krome launcheru budeme potrebovat aplikaci, ktera nam umozni spoustet navigacni software ihned po startu systemu po zapnuti jednotky. Dobra volba je v tomto ohledu StartupManager (link). V manageru si jednoduse zvolime aplikace, ktere chceme spoustet pri startu a ktere ne. Je mozne vypnout spousteni i systemovych aplikaci, ale nedoporucuji jakekoliv zmeny v pripade, ze neni znam ucel a propojeni aplikaci. Kazdopadne zde je spravne misto pro aktivaci navigace Sygic (link), popr. jine.

Mezi dalsi uzitecne aplikace patri napriklad: Home Switcher (link), Opera Mobile (link), popripade Go Locker (link) a jine.

 

Zaverecne hodnoceni:
Co napsat zaverem, zpracovani samotne jednotky je jednim slovem “povedene”. Nic nevrze a krome stylusu, ktery nejde vytahnout se neda nic vytknout. Zpracovani ostatniho prislusenstvi je ovsem jina kava, vsechno je tvoreno mekcenymi plasty, coz zrovna u kabelaze neni to nejvodnejsi. Na druhou stranu za tak nizkou cenu je rozsah prislusenstvi ikdyz velmi nizke kvality prekvapivy. Skoda jen, ze se k navigaci automaticky nepridava zadne ochranne pouzdro (Protective Case Bag), ktery lze koupit za mene jak 200CZK.
Na rezistivni displej si lze zvyknout, pokud tedy nejste ten typ ridice, ktery si musi pri jizde porad s navigaci hrat a zadavat nejake POI apod.
V pripade pouziti jednotky s kvalitnim navigacnim programem (napr. Sygic), lze GPS hodnotit jako celek pozitivne. Hlavni devizou GPS jednotky je tak pritomnost systemu Android. Drtiva vetsina GPS navigaci, ktere lze bezne koupit budou postavany na systemu WinCE at uz jde o ruzne zarizeni jako je MIO, Garmin nebo TomTom. Pritomnost Android systemu umoznuje vyuzit aplikace, ktere byly jiz drive zakoupeny pro jine zarizeni, nebo lze snadno sdilet data mezi vice zarizenimi. V neposlednim pritomnost WiFi je v tomto pripade velmi prijemna a ve spojeni s Opera Mobile je tak mozne si zkratit cas napr. pri zastavce na benzinove stanici proctenim novinek na internetu.

V pripade, ze jste fanouskem Android systemu, nebo jiz mate zakoupeny navigacni software pro Android, je porizeni podobneho zarizeni mozna cesta. V opacnem pripade, bych zvazoval porizeni bezne dostupne navigace v nekterem z tuzemskych eshopu, kde ceny 5″ navigaci zacinaji od cca 2500CZK.

Hodnoceni:
+ cena (bez DPH cca €64)
+ Android 4.0.4
+ WiFi
+ 5″ displej

– nedoladeny system
– slaba vydrz na baterii
– absence alespon zakladniho pouzdra

 

5″ Resistive Screen Android 4.0 GPS Navigator w/ Wi-Fi / Europe Map / TF Slot / 8GB Built-in Memory

Original description

Operating System: Android 4.0
CPU: MTK MT3551 Cortex A8 (468MHz)
GPS Module: S1
Receiver Channel Number: 20
Hot Startup Time: 30 seconds
Warm Startup Time: 20 seconds
Cold Startup Time: 2 seconds
Location Accuracy: 10 m
Weight: 168g
Proportions (mm): 81x127x14
Antenna: Built-in
RAM: DDR2 512MB
Memory Type: External memory
Built-in Flash Memory: 8GB
External Memory Card: microSD
Max External Memory Supported: 32GB
Map Card: No
Support Map: IGO
Map Region: Europe
RDS-TMC: No
Display Size: 5 Inch
Screen Resolution: 800 x 480 Pixels
Screen Features: TFT
Display Type: LED
Touch Screen: Resistive Screen
Wi-Fi: IEEE802.11b/g/n
Bluetooth: No
Loudspeaker: Built-in
Microphone: Built-in
Camera: No
Battery Type: Li-ion
Battery Capacity: 4000 mAh
Work Time: 5 Hours
Charger Time: 3 Hours
Control Type: Touch Sensor
Interfaces: 1 x card slot, 1 x Mini USB, 1 x 3.5mm earphone jack
Warranty: 12 months

Packing List
1 x GPS navigation
1 x Mount holder
1 x 100~240V power adapter (EU plug / 91cm)
1 x Backclip
1 x USB cable (73cm)
1 x 12~24V car charger (108cm)
1 x English manual

Jak se cisti klavesnice

Kazda vec potrebuje obcas nejakou tu udrzbu. V aute menime napriklad olej, na pocitaci obcas vycistime skrin od usazeneho prachu. Obcas dojde i na udrzbu klavesnice a mysi. Dnesni opticke a laserove mysitka prilis narocne na udrzbu nejsou, narozdil od svych predchudcu s kulickou, ktera dokazala skvele prichytavat prach. Na klavesnici se bud zapomina a nebo se udrzba provadi neprilis efektivnim zpusobem pomoci ruznych spidliku, vaticek apod. Dnes jsem vyuzil volnou chvilku na poradnou ocistu me postarsi klavesnice

sss

sss

sss

sss

Demontaz
snad kazda klavesnice je demontovatelna, takze najdeme na zadni strane ocelove srouby a ty postupne odsroubujeme, odkryjeme i pryzove zaslepky pokud na klavesnici jsou, protoze pod nimi se casto taky skryva nejaky ten sroubek. Nasledne oddelime od sebe horni a spodni stranu klavesnice, vetsinou klavesnici nedrzi pohromade jenom sroubky, ale jeste par vnitrnich plastovych casti, ktere se pri vetsim tlaku sami uvolni

sss

sss

sss

sss

Klavesy
pred samotnou demontazi bych snad doporucil znamy figl vyfotografovat si klavesnici, aby se vam pri zpetnem skladani nestalo, ze nebudete vedet kam ktera klavesa patri. Klavesy jsou vetsinou pouze nacvaknute v horni casti klavesnice, lze je tedy snadno uvolnit, ovsem mejme na mysli, ze veskere dily jsou z pomerne slabeho plastu a pri pouziti velke sily bychom mohli mechanismus uchyceni klaves nenavratne znicit

sss

sss

sss

Myčka
umyjeme zvlast samotne klavesy a i horni dil klavesnice, kde nebyva zadna elektronika. Ja jsem pouzil beznou dratenku a postupoval jsem jako pri myti nadobi, tedy kazdou klavesu zvlast, pekne ze vsech stran prejet. Teoreticky se nabizi moznost vyuziti i automaticke mycky, ale to mi prijde jako zbytecny luxus, v jarove vode udrzba zabrala asi deset minut

sss

Montaz
po umyti nechame dily poradne vyschnout, v pripade ze by se nam podarilo klavesnici smontovat za mokra, mohlo by dojit k poskozeni elektroniky na spodni casti klavesnice. Tak bud nechame nejakou dobu samovolne vyschnout a nebo jednotlive dily vysusime pomoci uterky ci vaty. Zpetna montaz se provadi jako demontaz jenom v obracenem poradi, prave v tento moment se nam velmi hodi porizena fotografie horni strany klavesnice s jednotlivymi klavesami, ne kazdy zna z pameti umisteni kazde klavesy :-)

Napadlo me i lepsi vycisteni klavesnice, nejlepsim zpusobem je zajiste porizeni nove klavesnice. V pripade ze mamae nejakou universalni neni tech nekolik stovek tak moc, ale prece jenom kompletni myci program zabere maximalne par hodin, kde ty hodiny trva predevsim vysuseni jednotlivych casti, ale je na kazdem k posouzeni ;-)

Uzivatelska recenze HP iPAQ 514 Voice Messenger, luxus v levnem kabatku

HP Ipaq je oznaceni zname vsem pro kapesni pocitace, tzv. pocket PC (ppc), ovsem jako vyrobce smartphonu nikoliv. To se meni s nastupem zarizeni HP iPAQ 514 Voice Messenger. Jeho nastup na trh v polovine roku 2007 byl opravdovym pozdvizenim a jak-by ne, kdyz jeho technicke parametry jsou naprosto uchvatne. Najdeme mezi nimi predevsim uplne novy operacni system Windows Mobile 6 Standart Edition, dale podporu pro technologie BlueTooth v2.0, Wi-Fi 802.11b/g a samozrejmosti je i integrovany ctyrpasmovy telefon s podporou EDGE a jako tresnicka na dortu potom pusobi kamera 1,3 Megapixelu s maximalnim rozlisenim SXGA 1280 x 1024 pixelu. Pouziti vykonne vyjimatelne dobijeci Li-Ion baterie o kapacité 1100 mAh potom zarucuje temer tyden provozu. Podivejme se tedy pravde do oci, jak je to s nejnovejsim pocinem HP na poli smartphonu….

Pokracovani me recenze na serveru Mobilnaut.CZ

Vymena opticke mechaniky na notebooku Acer Aspire 1356LMi

Tak se stalo, ze mi minuly tyden prijela ze skoly domu sestra a prvni vec co od ni slysim, ze ji nefunguje muj notebook Acer Aspire 1356LMi, pricemz den pred tim jsem provadel vsechny ty dulezite update a testy systemu jako napriklad antivirovy test, antispyware test apod. Na prvni pohled ci snad poslech, bylo zrejme, ze se skacel disk, bohuzel jak se po par minutach ukazalo, skacel se do vecnych lovist a vzal sebou vsechny data. Nedalo se nic delat, nez objednat novy disk a spolu snim jsem se rozhodl inovovat i optickou DVD-RW mechaniku znacky QSI, ktera je proslula svou pramalou oblibou nacitat vypalovene media a samostatne vypalovani je taky jenom otazka do loterie.

Objednal jsem si z CzechComputer.cz:
HDD Samsung MP0804H 80GB 5400ot. 8MB 2,5″
DVD-R/+R Sony-Nec AD-7633A LF 4x4x8x8x černá slot in

vymena disku byla otazka okamziku, o dost delsi ovsem bylo opetovne nastavovani systemu – skvele to recovery CD by Acer, ktere mi usetrily nekolik hodin premlouvani systemu Windows XP Home Edition. Nakonec jsem se dostal k vymene mechaniky, kde ovsem nastal necekany problem.

Bohuzel system ulozeni mechaniky neni bezny, nikde na zadni strane neni delsi sroubek, jehoz pootocenim by jste mechaniku uvolnili, musite zabrousit do utrob notebooku. Ovsem nez jsem se dostal k tehle informaci, mel jsem Acer rozdelany do sroubku. Jak tedy rychle a presne na vymenu mechaniky?

Princip ulozeni mechaniky u notebooku znacky Acer Aspire je prosty, na konci mechaniky je tenky kus plisku s dvema patickama a v kazde paticce je sroubek, to znemana ze se musi jit pod klavesnici notebooku, pokud chceme nejak manipulovat s mechanikou. Nektere notebooky to maji resene mnohem pohodlneji a to tak, ze maji jenom jednu paticku na pridrzovacim plechu a sroub je ze spodni strany a casto ukryt pod plastovou skorepinou spolu treba s operacni pameti apod.

V mem pripade bude teoreticky stacit sundat 8 sroubku a jsem pod klavesnici, nasledne povolim zbyvajici dva srouby v patickach a muzu mechaniku vysunout. Jasne a proste, je dulezite si ale uvedomit, ze srouby nemaji standardni velikost a jsou jen o neco malo vetsi nez byvaji sroubecky v hodinkach. Je tedy nutne mit minimalne jeden “maly” sroubovacek a jeden bezny krizovy.

Ze vseho nejprv odkryjeme krytky pantu TFT monitoru, jde jenom o volne lozene plasty, takze lehkym zatlacenim jsou hned dole. Odkryjou se pred nami 2×2 sroubky drzici TFT displej, ty odsroubujeme. Zbyva nam jeste jeden pant, ktery je ze zadni strany jisteny sroubem, ten musi take ven.
Nyni notebook otevreme – odklopime uvolneny displej, ale opatrne, protoze poslednim uvolnenym pantem vede kabelaz. Lehce vypacime plast mezi klavesnici a displejem – jde o samostatny dil, ktery lze odklopit. po odklopeni se nam objevi celkem tri drobne sroubecky, dva po stranach a jeden uprostred, jenz drzi klavesnici, po jejich povoleni muzeme klavesnici vysadit, avsak opatrne, zespod je pripojena k zakladni desce kabelem.
Nyni jsme uz u konce, pod klavesnici se nachazi graficka karta – v mem pripade ATI Radeon 9200 Mobility, na jejiz prave strane se nachazi dva sroubecky v patickach zminene plehove listy. Po povoleni sroubu je mozne s mechanikou manipulovat a take ji uplne vyjmout.
Po vyjmuti mechaniky odstranime dalsi dva srouby, jenz jsou ze zadni strany mechaniky a drzi plisek s patickami – tenhle plech upevnime pomoci sroubu na novou mechaniku. A vsechno zase pekne zpatky poskladame. je nutne dbat predevsim na to, ze vsechny srouby jsou ocelove, ovsem okoli je z plastu a mohlo by se stat, ze by se srouby pri “silnem” dotahovani zatrhly, proto dotahovat jen jemne.

Po smontovani vsech casti a ujisteni, ze neprebyva zadny sroubek, spustime notebook, prejdeme do BIOS (u me klavesou F2 po spusteni) a podivame se, zda je mechanika v systemu. Stejne tak postupujeme po najeti operacniho systemu, je dulezite vyzkouset, zda system detekuje mechaniku a ta dokaze cist media.

Takhle to vypada velmi jednoduse, ale nez jsem na to prisel, trvalo to pomerne dost dlouho. Vsehovsudy se da vymena bez problemu provest behem nekolika minut.

Kdyz jsem se dostal az sem, zavzpominam na casy stravene s mym Acerem. Docela casto se objevuji nazory, ze Acer je spatna znacka a ze jsou jeho produkty drahe a nekvalitni. Me osobne na notebooku jiz od koupi odchazi pouze plastova skorepina, ktera bohuzel patri k tomu horsimu cim notebook disponuje. Stejne tak opticka mechanika znacky QSI patri dlouhodobe do podprumeru, po vice jak trech letech mi odesel disk, ktery fungoval velmi casto v nonstop rezimu, coz nepovazuji za znak nizke zivotnosti (znacka HDD – Hitachi). Osobne jsem s Acerem spokojeny, jako s dalsimi mymi notebooky ;-)

KrokZaKrokem obrazkove:
Povoleni sroubku na zadni strane pantu s kabely
Odklopeni plastove skorepiny nad klavesnici
Povoleni trech sroubku, ktere drzi klavesnici
Povoleni sroubku, ktere drzi klavesnici
Odklopeni klavesnice
Posledni dva sroubky jsou mezi grafickou kartou a mechanikou
Po povoleni poslednich sroubku, muzeme vysunout mechaniku
Porovnani mechanik QSI vs NEC
Pohled do pokoje
Zkontrolujeme funkcnost nove mechaniky v BIOS
Zkontrolujeme funkcnost nove mechaniky ve Windows (operacnim systemu)
Pohled na detaily nove mechaniky v aplikaci Ahead Nero
Pohled na detaily nove mechaniky ve Spravci Hardware
Slaba plastova skorepina v zahybu u klavesy RIGHT
Slabe zpracovana je i plastova skorepina chranici panty displeje
Na obou stranach pantu mi plastova skorepina praska – uz od koupi

MIO a701, starim jenom ziska

Kdyz jsem pred chvili publikoval clanecek ohledne zarizeni HP iPAQ 514 Voice Messenger (predzvesti recenze), neda mi to, abych se nepochlubil jeste jednou mobilitkou. Pred nejakou dobou jsem si poridil domu namisto meho MDA Compact2 zarizeni znacky MIO. Mio DigiWalker A701 (MiTAC Mio A701) se zacal prodavat asi v polovine minuleho roku (2006). Zdarile zarizeni zrecenzoval Pavel Koza na svem ce4you.cz, ale presto nachazim v pouzivani MIOa nejake odlisnosti, proto se casem rozepisi ohledne praktyckeho pouzivani MIO a701, ale zatim se zda, ze bude nadmiru kladne. Zarizeni kombinuje moznosti bezneho PDA, mobilniho telefonu a GPS. Ikdyz nemam rad prilis “komplexni” reseni, s timhle zarizenim jsem zatim spokojeny. Zarizeni lze koupit za cenu okolo 7000CZK = naprosto neuveritelna cena za takove zarizeni! V clanku pro ktery sbiram data, dojde i na srovnani navigacnich schopnosti oproti klasicke navigaci (NavRoad NR430BT), testovani nekolika ruznych navigacnich programu, jejich prehled a zkusenosti snimi po najeti nekolika tisic km osobnim autem. Mnoho dalsich “uzivatelskych” informaci se lze dozvedet na diskusi MiTAC Mio DigiWalker. Clanek na tema MIO a701 v beznem provozu jiz brzy ;-)

HP iPAQ 514 Voice Messenger

Skvele zarizeni s WM6, pusobi na me trochu nostalgicky, jako kdyz se na trhu objevila Motorola MPx200 pred lety za cenu neco malo nad 5000CZK. Narozdil od MPx je HP jiz nekde jinde, obsahuje takove technologie jako WiFi 802.11b/g, Bluetooth v2.0, samozrejmosti je integrovany ctyrpasmovy telefon (850/900/1800/1900 MHz) GSM/GPRS/EDGE. Tohle zarizeni ma v sobe elektronicke srdicko TI OMAP 850 s frekvenci 200 MHz. Coz by mohlo byt pro “telefon” dostatecne, jestli tomu tak opravdu je, ukazi nasledne 14ti denni testy. Za zminku jeste stoji integrovany 1.3MPx fotoaparat, bezny transreflexní TFT LCD displej s rozlisenim 176 x 200 64 000 barvama. Potesi dnes jiz standartni “miniUSB” port jak na synchronizaci tak i napajeni. Silne se jevi i dodavana baterie Li-Ion o kapacite 1100 mAh. Doba hovoru by tak mela byt az teoretickych 6,5h a nebo celkova vydrz telefonu cca 160 hodin = necely tyden. Mirnym zklamanim je podpora microSD, prece jenom klasicke SD by asi nadchlo vice. Muzu se tesit alespon na dobre znami operacni system z dilny Microsoft, jde jiz o Windows Mobile 6.0 Standard Edition – nechybi takove zbytecnosti jako sada office apod. :-) Na prvni pohled tedy skvele zarizeni, ani vaha lehce pres 100g nepusobi nijak rusive. Mam to stesti, ze se ke me dostala putovni verze, ktera nema ceskou lokalizaci a je urcena pro testery ruznych mobilnich serveru apod. takze nektere detaily se asi od bezne dodavane verze budou lisit, ale jsem zvedavi co tenhle mazel za 14dnu predvede…zarizeni lze nyni koupit za cenu pod 6000CZK a kompletni uzivatelska recenze vyjde opet na serveru Mobilnaut.cz ;-)

Acer Aspire 1356LMi a Toshiba Satellite A50, keyboard?

Acer uz mam doma delsi dobu, byl to muj vubec prvni notebook co jsem kdy mel, byl taky pomerne drahy a asi bych si uz nikdy tolik penez do PC vseobecne neinvestoval (za to muze ta moje Linux manie). Ale diky tomu, ze jej mam vice jak 3 roky jsem poznal vsechny vyhody a zapory teto znacky. Jedna vec, ktera je u Aceru hodne spatna jsou plasty chranici klouby (zavirani/otevirani displeje). Ten plast nijak extremne dulezity neni, ale po case zacne praskat a nevypada to moc dobre, hlavne mate strach, aby se to casem cele nerozpadlo – nebojte, nerozpadne.

Na Aceru jsem take prvne instaloval Linux, teda uplne prvne to bylo na starickem desktopu (Mandrake10.0), ovsem plnohodnotne jsem zacal pouzivat a pracovat az s Mandrake10.1. Nejvetsim mym problem byl externi USB ramecek se 160GB diskem, jenz jsem nedokazal i za pomoci ochotnych radcu sprovoznit, sice jsem jej nalezl (nadetekoval pripojene zarizeni usb_mass_storage), ale pracovat snim neslo. Zahada je to pro me dodnes.

Pomerne nedavno (asi pred dvema tydny) jsem si poridil dalsi notasek, tentokrate obstarni kousek Toshiba Satellite A50, jde o temer stejne stary notebook jako je muj Acer. Potreboval jsem nejaky notebook na praci s Windows (nejake aplikace v Linuxu nejedou a ani je tam nechci) a zkouseni ruznych distribuci. Ty distribuce sice nejsou prilis dobre rozhodnuti, nicmene z desktopu se stal spise domaci server, ktery bezi nonstop a nemuzu si kvuli lokalni siti dovolit jej odstavovat (ironicky pusobi fakt, ze mi pred par dny odesla MB). Acer je spise domaci stanice – velky vykon, samostatna grafika, mensi vydrz na baterie, kdezto Toshiba je lehka, ma velkou vydrz, ale ten vykon neni nic moc. Oba maji rozliseni TFT displeje 15″ coz mi naprosto vyhovuje, osobne nespatruji v modernim trendu velikosti displeje o rozmerech 15.4″ nic specialniho, naopak patrim mezi ty, kterym se takove displeje spise hnusi. Jeste ze tyhle sirokouhle anomalie jsou predevsim u 15″ verzi displeju a mensich (vetsich) rozmeru jsou zachovane spise klasicke meritka.

Ale co me vice zaujalo je klavesnice, vetsinou jsem narazel na stejne provedeni, nebo podobne, kdezto u Toshiby jsem byl prvne nemile prekvapen. Tolik “nepouzivane” tlacitko pro zobrazeni panelu START ve Windows je kdesi v pravem hornim rohu a hned vedle mu zdarne asistuje i tlacitko pro “volby”, coz uz je pomerne caste pouzivane v okennim manageru (tcm, krusader…). Navic jedna z vubec prvnich veci, ktere jsem pro Acer objednaval byla klavesnice a mys. Oproti tomu, pro Toshibu shanim jenom mysku, klavesnice je naprosto luxusni na psani textu (cesky). Dokonce me fascinuje klavesa pro zadavani znaku “;” kterou vetsinou najdu az v anglickem rozpolezeni klaves. Klavesa pro strednik se nachazi na leve strane mezerniku (space) a na prave strane je opet velmi praktycka (pro ruzna nastavovani a programovani) klavesa “\“, nicmene diky temto klavesam je tak ochuzen prave mezernik, ktery je znatelne kratsi a z prvu jsem byl zoufaly si na na klavesy zvyknout. Trosku nezvyk je pro me umisteni klavesy “del”, ktera je na leve dolni strane klavesnice mezi “ins” a “altgr”. Tyhle drobnosti na prvni pohled pusobi naprosto hrozne, ale po chvili si na ne zvyknete uz je nebude chtit za nic zamenit :-)

Klavesnice Acer Aspire 1356LMi
acer

Klavesnice Toshiba Satellite A50
toshiba

RECENZE TOSHIBA SATELITE A50
RECENZE ACER ASPIRE 1356LMi (serie 1350)

Nastaveni xorg.conf (kombinace cz+us)
nedavno jsem si postoval cast konfiguracniho souboru, nicmene ten samozrejme na notebooku fungovat nebude – ale ja si to chvili myslel, staci do “XkbOptions” doplnit parametr compose:rwin a cele to pak vypada asi takhle:

Section “InputDevice”
Identifier “Keyboard1”
Driver “kbd”
Option “XkbModel” “pc105”
Option “XkbLayout” “cz,us”
Option “XkbOptions” “grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll,compose:rwin”
EndSection

to by bylo pro dnesek rozplyvani nad skvelou klavesnici Toshiby A50 ;-)

Uzivatelska recenze NavRoad NR430BT

Navroad NR430BT neni jen GPS navigace, ma integrovane funkce prehravani videa, fotografii, hudby a navic dokaze plnohodnotne nahradit auto hands-free sadu. Ale vse poporade.

Co je v krabici:
1x NavRoad NR430BT
1x stylus
1x drzak do auta (rameno)
1x drzak do auta (kolebka)
1x synchronizacni kabel USB->miniUSB
1x autoadapter do zapalovace
1x kozene pouzdro
1x CD
1x uzivatelsky manual

navroad

Vzhled:
tady se nema cenu moc co rozepisovat, vetsina auto GPS navigaci ma podobne rozmery, temer vzdy muzeme ocekavat nejaky kvadr ci krychli. Jako prvni nas zaujme rozmerny dotykovy TFT displej s uhloprickou 4,3“ (palce), ktery nas jeste vice uchvati po zapnuti pristroje. Na pravo od displeje jsou umisteny funkcni klavesy. Nahore dvojklavesa ve tvaru obdelniku (return/mode), naspod opet dvojklavesa obdelnikoveho tvaru (vol+/vol-) a mezi nimi multifunkcni ovladaci kriz, ktery se pohybuje do ctyr poloh a stlacenim potvrzuje. V levem hornim rozku na nas kouka led dioda, jenz se rozsviti cervene v pripade pripojeni na elektricky auto-adapter ci po pripojeni miniUSB kabelu k PC (i takhle se daji dobijet baterie).
Na pravem boku pristroje pak najdeme tlacitko off/on. V horni poloze je pristroj uplne vypnuty, ve stredni poloze je zapnuty, ve spodni poloze je ve spanku. Pod tlacitkem on/off najdeme SDIO zdirku pro SD kartu. Pod ni je jeste patrna drazka pro ulozeni navigace do autodrzaku. Horni strane zarizeni dominuji diry pro lepsi reprodukci zvuku z integrovanych reproduktoru a v levem rohu najdeme poutko pro uchyceni zarizeni na snurku. V prave casti nas na nas jeste vykukuje zasunuty stylus.
Na levem boku pristroje pak najdeme zdirku pro 3,5mm Jack konektor, ktery je zajisten pryzovou zaslepkou. Ve spodni casti pak muzeme hledat miniUSB konektor pro spojeni s PC, konektor je chranen plastovymi dvirky.
Na zadni strane nas zaujme krome velkeho loga NavRoad jeste vystup na externi antenu a v levem rohu zapustene tlacitko reset. Mimo jine na zadni strane pristroje jsou informace o pristroji (model, napajeni atd.) a nalepka rikajici nam, ze pristroj bezi na Windows CE Core 5.0.
Na spodni hrane pristroje najdeme uz jenom „nekryty“ konektor pro pripojeni ke kolebece autodrzaku.

navroad

Navigace:
V zarizeni je nainstalovan navigacni system Destinator v. 6.1.1.40010, ktery bezi povetsinou z prilozene SD karty o kapacite 2GB. Start navigacniho programu je vskutku rychly, jenom par okamziku a uz se prochazite v menu. V menu se muzete orientovat pomoci multifunkcniho ovladaciho krize, prstem a nebo stylusem primo na dotykovem displeji. Prvni vase kroky by asi mely vest do nastaveni pristroje a zkontrolovat zadani parametru GPS. Asi nejdulezitejsim parametrem nastaveni GPS prijmu je protokol. Doporucuji nastavit SiRF, pravdepodobne uz z vyroby je nastaven na NMEA, ktery alespon me nefungoval. Bezne trva pripojeni GPS (nacteni satelitu) par minut. Idealni je sednout do auta nastavit cil trasy a po ujeti nekolika malo metru se GPS pripoji. Dale v zarizeni jde vybirat z takovych voleb, jako nastaveni jazyku textu/mluveneho slova, nastavit lze vzhled, spravce tras, spravce map, rezim 3D, TMC (dopravni info), nocni rezim a pomerne dulezita volba jsou vyzvy. Takove rychlostni varovani bude asi jedno z prvnich vyzev, ktere vypnete :)

Jak se jezdi po meste/dalnici:
Instalace drzaku je velmi snadna, navic zpusob jakym je konstruovany budi opravdu dojem, ze je temer neznicitelny. Bohuzel jeho konstrukce neni vsemocna a dva nastavovaci srouby nevydrzi otresy ceskych silnic, ktere jsou v katastrofalnim stavu. Takze po najeti nekolka desitek km nejlepe po dalnici muzete srouby vesele dotahnout. Instalace NavRoad NR430BT do kolebky, jenz je soucasti drzaku je bezproblemova. Po zapojeni jeste adapteru do zapalovace se uz vubec nemusite o nic starat. Staci zapnout zarizeni, spustit navigacni software, zadat trasu se vsemi parametry a uz si jenom uzivate jizdu. K GPS se zarizeni pripoji behem ujetych par metru, maximalne do dvou minut, pokud mate spravne nastavene parametry GPS. Dost jsem se obaval tunelu, v tunelu jste samozrejme bez signalu, ale po vyjeti z nej se GPS opet bezproblemu pripoji do deseti ujetych metru.
S NavRoad NR430BT jsem najezdil vice jak 600km, praktycke zkusenosti jsou ve smes dobre. Pamatuji si jenom tri momenty, ktere trosku kazi celkovy dojem. Jednou se me zarizeni snazilo navigovat napric uzavrenou pesi zonou, nasledne pri objizdce me to lajdacky zkouselo, zda pojedo pres zakaz vjezdu a posledni byla krizovatka na niz jsem mel jet vpravo, nicmene zvukovy tak i graficky signal prisel az po ujeti asi 10m kdyz jsem byl uz na moste nad rekou. Jinak uz musim psat samou chvalu. At uz na dalnici, nebo ve meste, navigace nezklamala. Prekreslovani tras bylo vzdy velmi rychle, maximalne do 5 vterin. Pocet satelitu kolisal dle toho, zda jsem jel v huste zastavene oblasti (obytne zony, vezaky…) a nebo zda sem jel vesnickou ci po dalnici. Ve meste jsem mel nejmin satelitu 7 a nejvice 10. Mezi mesto a dalnice vzdy 10 ci 11. Velmi me potesila „inteligence“ zarizeni, kdy jsem si pri jizde oddalil celou zobrazovanou mapku na maximum a pri blizici se zatacce se asi pri 200m od zatacky mapka sama priblizila co nejvice a po projeti se zase sama oddalila. Hlasove signaly jsou take velmi zdarene, jenom to upozornovani na rychlost neni moc stastne, ale to nebude chyba v GPS, takze to bude nejspis jedna z prvnich nastaveni, ktere budete upravovat. Zajimave je, ze pokud se treba mezimestem vyskytne nejake rychlostni omezeni, zarizeni vam to oznami. Jako velmi zdarile hodnotim i tzv. POI, ktere se daji stahnout z internetu a integrovat. Muzete vytvaret sve vlastni body zajmu (POI) ci oblibena mista. Velmi me take nadchla historie poslednich zadavanych mist, takze kdyz jezdite vice stejnych tras, nemusite pokazde zadavat mesto a adresu manualne, ale proste jenom vyberete ze seznamu jiz zadanych v minulosti. Ale ani zadavani pri jizde neni zadna krkolomna vec, dotykovy displej je zpracovany na jednicku, jak vzhledem k duveryhodnosti barev, tak co se manipulace prsty tyce. Stylus nebylo nutne vubec pouzivat. S podsvicenim to bylo horsi jenom treba pri pesi chuzi, kdy nebyl displej dobre citelny, nicmene je nutne dodat, ze na trhu je pro pesi/cyklo turistiku mnohem vice vhodnejsich GPS zarizeni. Prece jenom uz velky displej NavRoad NR430BT se nevleze do kazde kapsy. Takze na cestach a s navigaci to bylo bez problemu, tam me NavRoad NR430BT nenechal na holickach.

navroad

navroad

navroad

navroad

navroad

Multimedia:
Nebylo by to temer dokonale zarizeni, kdyby to neumelo i neco navic. Tim necim navic je podpora prehravani hudebnich a filmovych souboru, k tomu vsemu jeste prohlizec obrazku s moznosti slideshow a otaceni vzdy o 90°.
Vsechny tri programy nabizeji jenom zakladni moznosti.
Predevsim prehravac filmu me moc nenadchl, moc dobre si neporadil s titulky, specifikace sice slibuje podporu, ale jenom pro format .smi, bezne titulky ve formatu .srt, .sub nejsou podporovany. Dalsi zadrhel je v prehravani, neco jako roztazeni do stran necekejte. Snimek si tak musite oriznout na PC, nejlepe do rozliseni displeje (aby se vam prehraval pres cely displej) a take si musite pridat titulky primo do filmu, pokud neni film v cestine. Programu, ktere takove moznosti maji je prehrsel, me napada treba Pocket DivX Encoder. Vykony procesor sliboval multimedialni nabazeni, nicmene s plnym rozlisenim 624x352px si prilis dobre neporadil, sice jej prehral bez vetsich problemu, ovsem vice akcni sceny byly lehce trhane. Stejny snimek upraveny do rozliseni 480x272px (rozliseni displeje) uz ale jel bezel problemu. Podporovane formaty jsou *.AVI, *.MOV, *.MPG, *.WMV, *.MKW, *.3GP. Predevsim posledni format musi udelat radost majitelum telefonu znacky Nokia. Takhle si muzou prehravat sve video nahravky primo na cestach na vetsim displeji, nez disponuje jejich telefon.
Hudba, reprodukce je pomerne na vysoke urovni kvality, pokud budete preferovat treba audio vystup pomoci 3,5mm jacku tak budete spojeni jak se sluchatky, jeste vice, pokud vystup zapojite do vaseho autoradia, prece jenom integrovane reproduktory nejsou to prave a domacimu kinu se nevyrovnaji. Vyrobce slibuje podporu *.MP3, *.OGG, *.WMA, *.WAV. Mozna by nekteri uzivatele jeste uvitali *.FLAC, *.AAC ale nezapomenme na hlavni vyuziti zarizeni.
Prohlizec obrazku, je asi nejhure zpracovana cast zarizeni, sice se chlubi podporou *.JPG, *.BMP, *.GIF nicmene treba s dlouhym nazvem, ktery obsahoval jak pismena, tak cisla si uz prohlizec neporadil a nedokazal obrazek zobrazit. Podpora *.PNG a dalsich formatu by taktez byla na snade.

navroad

navroad

navroad

navroad

navroad

navroad

navroad

Rozsireni:
Predevsim multimedia nejsou nejlepe zpracovana a to nas privadi k otazce, jak si pridat sve vlastni programy, jenz budou opravdu pouzitelne. Celou situaci nam velmi usnadni operacni system, jenz je z dilny Microsoftu a nese oznaceni Windows Mobile for PPC 5.0. Diky tomu, je mozne dohrat jakykoliv program se vam zamane (pro kapesni pocitace). Takze ja zacal nahranim poradneho prehravace, volil jsem osvedceny The Core Media Player (TCMP), ktery nezna omezeni v moznostech prehravani audio/video souboru. Samozrejme jak jsem jiz zminil, lze nainstalovat jakykoliv program, pro WM5.0.

Dalsi funkce:
Mezi dalsi natrasane funkce patri i bluetooth handsfree, diky ktere muzete sparovat vas telefon s podporou bluetooth s NavRoad NR430BT a mate tak plnohodnotnou nahradu pevnych auto handsfree sad. Bohuzel jsem tuhle funkci nezkousel, ale urcite stoji za to o ni vedet.

Synchronizace:
Spojit NavRoad NR430BT s PC neni zadny problem, tedy jenom par drobnosti. Musite mit nejlepe operacni system Microsoft Windows XP(x), nainstalovat si program Active Sync (ja pouzil anglickou verzi 4.2), nejaka verze je i na prilozenem CD. No a potom uz jenom staci NavRoad NR430BT spojit pomoci dodavaneho kabelu s vasim PC a nastavit v par jednoduchych krocich parametry spojeni v programu Active Sync a mate vlastne vyhrano. Jeste si dovolim doporucit pro priznivce okenniho manageru Total Commander plugin WinCE, diky nemuz si po pripojeni NavRoad NR430BT muzete prenaset libovolna data do pristroje a nebo jeho SD karty primo v TCM. Prenosova rychlost se pohybuje mezi 120-140 kbps, takze na takovy celovecerni snimek si pockate.

Zaverem:
Kvalita pocesteni at uz samotneho prostredi a ci jednotlivych aplikaci neni spatna, o navigacnim programu jsem jiz psal vyse, takze patri mezi ty lepsi veci, co se povedly. Cena zarizeni se pohybuje lehce nad deset tisic co za kvalitni navigaci neni vubec mnoho. Pokud by jste hledali vice map, staci jenom dokoupit mapove podklady na SD a muzete si treba udelat vylet kolem sveta.

Shrnuti:
+cena
+komplexnost
+WM 5.0 a moznosti programoveho rozsireni
+kvalita pocesteni text/hlas
+navigace (gps+mapy)
-multimedialni funkce
-integrovana baterie
-tlacitka maji dost vule

Technicka specifikace:
Procesor: Samsung S3C2442, 400 MHz
Pamet ROM: 64 MB NandFlash
Pamet RAM: 64 MB SDRam
Slot pro pametove karty: SD
Operacni system: Microsoft® Windows CE.NET 5.0
GPS modul: SiRFstarIIITM 20 kanalu, integrovany
Baterie: Integrovana, dobijeci, Li-Polymer, 1800mAh
Displej: 4,3″ QVGA TFT LCD
Rozliseni displeje: 480 x 272px
Konektivita: Bluetooth v.1.1, v.1.2, v.2.0 kompatibilini
Rozmery: 131.0 x 81.6 x 23.6 mm
Hmotnost: 230 gramu
Pripojeni k PC: Mini-USB
Konektor pro pripojeni externi TMC anteny
Integrovane audio reproduktory
Vestaveny mikrofon
3,5mm vystup na sluchatka

Kompletni verzi recenze je take mozne shlednout na serveru Mobilnaut.cz