Prehravani multimedialnich souboru po siti (DLNA)

O DLNA jsem se jiz zminil drive v clanku LED TV Philips S6000 a UPnP v Ubuntu. Pomoci DLNA software a zarizeni umoznujici prijem dat po siti skrze UPnP lze velmi snadno sdilet data mezi PC (stolnim, laptopem nebo NAS) a chytrou smart TV.

 

PS3 Media Server (home, ubuntu)
zrejme nejznamejsi a nejoblibenejsi zastupce, jenz existuje pro Windows, Linux tak MAC OS X. Ma prehledne ovladaci prostredi (GUI) s mnozstvim voleb nastaveni. Prave moznost jednoducheho spusteni a podpory sirokeho spektra chytrych TV patri PS3MS pravem mezi ty nejlepsi aplikace. Vice o DLNA lze nalezt napriklad na blogu a nebo E15.cz.
Sdilet samozrejme lze vsechny multimedialni formaty, tedy nejen video, ale i hudbu, obraz a take internetove odkazy (napriklad na internetove radio apod.).

Jednou ze zajimavych funkci PS3MS je automaticka detekce chytre TV, nicmene prave tohle muze zpusobovat v nekterych pripadech problemy. Napriklad u aktualni vydane verze doslo ke zmene parametru pro televizor Philips TV a pro spravnou funkcnost je potreba tzv. natvrdo prednastavit typ TV na Philips Aurea. Vycet vsech moznosti nastaveni a voleb by byl na samostatny clanek, mezi zakladni vlastnosti patri samozrejme podpora titulku (.sub, .srt) vcetne ceske diakritiky a moznosti volby priority jazyku dabingu nebo titulku u medii s vice zdroji.

 

MediaTomb (home, ubuntu)
Mediatomb je zajimavy media server jehoz komfortni ovladani a nastaveni je mozne provadet skrze lokalni www server, takze veskera cinost se provadi pouze v prohlizeci. Oproti PS3MS je podstatne skromnejsi a chudsi. Je standardne k dispozici pro Linux, FreeBSD a Mac OS X. Je mozne jej provozovat na zarizenich x86, Alpha, ARM, MIPS a Sparc coz vybizi k urcitemu cili mit jej spusteny napriklad na MiniPC. S podporou titulku se to ma asi tolik, ze bud nefunguje a nebo ma probem s kodovanim ceskych znaku – jednozacne vhodne je pripadne titulky umistit u video souboru primo do obrazu. Krome video souboru je mozne prehravat/sdilet dalsi multimedialni soubory jako jsou hudebni soubory mp3. ogg, flac a dalsi. Z obrazovych souboru samozrejme nejznamejsi jpg, png a jine.
MediaTomb nabizi siroke moznosti uprav jak samotneho fungovani tak modifikaci zdrojoveho menu, odkazu na soubory. Je mozno doinstalovat mnozstvi pluginu.

 

miniDLNA (home, ubuntu)
Jedna se o minimalisticky projekt cilici na jednoduchost a nenarocnost. Nema zadne graficke menu (GUI) a veskere nastaveni se tak provadi v nekolika konfiguracnich souborech nebo popripade v terminalu. Vzhledem k nenarocnosti miniDLNA se nabizi pouziti v kombinaci s NAS serverem, na kterem jsou umisteny multimedialni soubory. Minimalismus si ovsem zde vybira svou dan. Server zvlada zpracovavat standardni medialni soubory, ovsem napriklad titulky popripade specificke nastaveni jako u PS3MS zde neni mozne.
Idealni pouziti je v chytre krabicce (napriklad router nebo miniPC), kde bude nonstop streamovat medialni obsah z pripojeneho uloziste do site at uz pro prijem na smart TV nebo jinych klientech.

 

Serviio (home)
Svym zpracovanim a moznostmi se blizici PS3MS. Serviio je k dispozici pro Windows, Linux a Max OS X. Krome toho existuje i Android verze. Krome jineho je mozne zakoupit i placenou verzi, ktera nabizi rozsirujici moznosti jako spravu pristupu sdilenych souboru atd. Externi titulky jsou samozrejmosti stejne jako podpora velkho mnozstvi nejruznejsich formatu a zarizeni.

 

TVmobili (home)
Dalsi povedeny DLNA server velmi podobny predchozim PS3MS a Serviio. Je mozne jej stahnout jak pro Windows tak pro Linux a Mac OS X. Ovsem jedna se o prvni aplikaci, kde je omezeni na maximalni pocet prenesenych dat. Limit je v soucasnosti 10GB/mesic, v pripade vetsiho trafficu je nutno platit poplatky.

 

XBMC Media Center (home)
V neposledni rade je zde i zastupce snad ze vsech nejznamejsich. XBMC se stalo synonymem pro vsechny domaci multimedialni centra (home-theater). Nalezneme zde podporu snad vsech platforem jako jsou Windows, OS X, iOS, Android, Linux atd. XBMC je plnohodnotny nastroj a neni tak divu, ze se snim muzeme setkat jako s hlavnim podkladem pro ruzne domaci (NAS) systemy.

 

Odkazy:
http://www.makeuseof.com

Wine + WoW: Invalid Target for spells, auto attack works

Somehow this problem is occured from time to time from some reason. I’ve played WoW in Wine for few years without any issues and once that issue came unexpectedly.

Description of the issue:
– possible to use auto-attack
– impossible to use any spell to attack
– it’s happened mostly when you open web browser during playing

The problem isn’t with addons but with cache in WoW directory. You can clean your cache everytime if you have this kind of problem, but it’s most uncomfortable to do it during raid progress etc. Problem come not from the game or some patch, but from the Wine itself! Don’t know why, but the most reasonable solution is change window mode in winecfg.

Start winecfg, go to Graphics card and use only following two options:
– Allow the window manager to decorate the windows
– Allow the window manager to control the windows

Don’t use the option for emulation!
– Emulate a virtual desktop

From now the game should work without the described problem.

Links:
Wine 1.3, Wow 4.3.4 – Launcher.exe stuck and invalid target on game

AION F2P na Ubuntu (Wine)

AION je MMORPG hra, ktera svym zpracovanim zapada mezi tzv. WoW killery, tedy hry ktere mely svym novodobym zpracovanim a skvelou grafikou vyrazne snizit dominanci World of Warcraft. AION byl vypusten v roce 2008 s podobnym modelem jako jej zname prave u WoW, ale casem bylo treba zmenit pristup, protoze narozdil od blizardiho pocinu casem zacala uzivatelska zakladna klesat a tak je dnes hra dostupna v tzv. Free-To-Play modu. Mezi dominantni prednosti F2P patri dostupnost hry zdarma a zadne mesicni poplatky za hrani. Z neceho musi byt vyvojari zivy a proto tady mame tzv. Golden Pack.

Pozadavky:
– Registrace & stazeni herniho klienta
– Stazeni a instalace hry v POL
– Konfigurace Wine
– Spusteni hry ve Wine

1. Registrace & stazeni herniho klienta
Na strankach AION F2P se nejprve zaregistrujeme. Registracni udaje potvrdime v zaslanem mailu, ktery jsme zadaly do registracniho formulare.
Po prihlaseni si ze vseho nejdrive stahneme herniho klienta.

2. Instalace hry v PlayOnLinux (POL)
Stazeny herni klient ma cca 150MB a bude stahovat cca 15GB dat z internetu. Pokus o instalaci ve Wine skoncil ve vsech mych pripadech padem Wine, pokracoval jsem tedy za pouziti POL. Spustime tedy POL, vytvorime novy disk a az budeme vyzvani tak zadame jako instalacni soubor prave nami stazeneho herniho klienta. Provede se prvotni instalace systemovych souboru, vcetne DLL potrebnych pro spravny chod hry. Dale dojde ke stazeni aktualizovanych souboru hry. Obrovska vyhoda oproti jinym hram (napr. WoW) je, ze po stazeni je hra ihned pripravena ke spusteni a neni potreba cekat na dlouho trvajici konfiguraci. (alternativou muze byt stazeni a instalace hry ve Windows)

3. Konfigurace Wine
AION nema bezny .exe spousteci soubor, ale musi se spoustet skrze NCsoft Launcher a to je problem, jak ve Wine tak i v POL. Rozhodl jsem se ke konfiguraci Wine, viz nize.

Je potreba doinstalovat skrze WineTricks nasledujici balicky:
d3dx9 vcrun2005sp1 vcrun2008 dotnet20 dotnet30 gdiplus

4. Spusteni hry ve Wine
Hra se spousti mimo NCsoft Launcher pomoci definovaneho prikazu:
wine /path/to/AION/install/bin32/aion.bin [your parameters]

Aktualni prikaz s IP na EU server:
wine .wine/[path]/aion.bin -ip:79.110.83.80 -port:2106 -cc:2 -noauthgg -lang:enu -noweb -ncg

Konfigurace:
– Ubuntu 11.04 Natty Narwhal (64bit)
– Wine 1.4 & PlayOnLinux 4.1.1
– nVidia driver: 270.41.06

Odkazy:
WineHQ
Aion-cz
Codeweavers.com

Nastaveni tiskarny Canon PIXMA MG3150 v Ubuntu

Canon PIXMA MG3150 je multifunkcni tiskarna za par penez, ktera nabizi krome barevneho inkoustoveho tisku (primerene draheho v segmentu inkoustu) i slusnou technickou vybavu, kde prim hraji predevsim funkce zajistujici oboustranny tisk a moznost pripojeni vice klienti pomoci WiFi.

Oficialni stranky hovori o podpore platformy Windows a MAC. Pri hlubsim zkoumani internetu a ruznych linux/ubuntu fans diskuznich for zjistime, ze Canon zajistuje podporu svych produktu napric celym spektrem systemu, Linux (.rpm / .deb) nevyjimaje, ale bohuzel tuto podporu zastresuje pouze v urcitych regionech. Co to znamena? Asi tolik, ze informace o podpore produktu se ruzni dle regionu, prakticky pak podpora (bavime se o ovladacich) je jina v USA, EU ci ASIA regionu. Prekvapive nejrosirenejsi podpora produktu je v AU a ASIA regionu, coz logicky uvazujici uzivatel zrejme nepochopi.

V Ubuntu (10.10 / 11.04) zprovoznime nejprve tisk a pote i skenovani. Nastaveni WiFi si nechame na nekdy priste.

Nastaveni tisku z MG3150
je potreba stahnout pozadovany ovladac pro nasi verzi systemu, v pripade Ubuntu to bude .deb. Stahneme si tedy pozadovany balicek s ovladaci (support-sg.canon-asia.com).

Uvnitr archivu se skryva soubor install.sh. Zde tedy provedeme jednoduse pomoci terminalu instalaci pozadovanych komponent do systemu:
$ sudo sh install.sh

pokud instalace probehne bez problemu (erroru), tak mame vyhrano. Nyni by ve Spravci Tisku melo jit snadno dohledat novou tiskarnu (pripojenou pomoci USB kabelu).

Nastaveni skenovani z MG3150
ted to zaludnejsi a mnohem komplikovanejsi. Prinutit multifunkcni zarizeni ke skenovani neni vubec jednoduche, respektive je potreba opet originalni ovladac od vyrobce, ale ten oficialne (EU region) pro zarizeni neexistuje. Po nekolika kratkem vyhledavani na zahranicnich webech zjistime, ze existuje kouzelny program ScanGearMP. Tento program je presne to co potrebujeme pro nase zamery – skenovani. Bohuzel musime najit presne tu verzi aplikace, primo pro nasi konkretni verzi zarizeni. Opet nas zachrani webovky pro ASIA region, kde si muzeme komfortne vyfiltrovat co potrebujeme. My si pro nas system stahneme ScanGear MP for Linux(support-sg.canon-asia.com).

Ve stazenem archivu se opet objevuje soubor install.sh. Provedeme opet instalaci jako v predchozim bode:
$ sudo sh install.sh

po uspesnem dokonceni instalace (bez erroru) muzeme vyzkouset jak funguje skenovani v praxi.

Skenovat lze primo pres aplikace ScanGear MP a nebo pres Gimp.
Aplikace ScanGear MP se spousti prikazem: $ scangearmp

Nakonec se jeste Canon zaradi mezi jedny z mala vyrobcu, ktere podporuji operacni system Linux :-)

Diablo 3 v Ubuntu (aktualizovano)

O tom, ze v dnesni dobe lze snadno hrat hry pro windows i v Linuxu neni treba dlouze psat. Funguje bez problemu Diablo 2 nebo Wow.

Predpoklady:
1. Dostatecne vykona PC sestava (predevsim VGA, CPU a RAM)
2. Stabilni linux distribuce (nemusi byt pouze Ubuntu)
3. Funkcni 3D akceleraci pro grafiku (link)
4. Wine nebo Playonlinux

Na oficialnich strankach Winehq lze najit informace o tom, jak spousta hracu rozjela Diablo 3 ve Wine, ale vetsina priznava, ze instalaci hry provedla v prostredi Windows a do Linuxu pote pouze prenesla jiz aktualizavanou hru. Spustit (rozjet) hru v Linuxu neni to same jako ji nainstalovat.

Instalace snadno a rychle:
1. Instalace ve Windows (pripadne ve Virtualboxu)
2. Instalace pres Playonlinux

Faze 1: Game client
Pokud jsme si zakoupili hru pres Battlenet a nebo pouze jenom nemame k dispozici instalacni media, staci po prihlaseni na Battlenet stahnout tzv. Game Client k Diablu 3. Klient sam o sobe ma cca 7.5 MB. Je to instalator, ktery nasledne dotahne cca 7.60 GB plnohodnotnych instalacnich dat. Tuhle cast bez problemu zvadne “bezna” instalace Wine 1.4 (pripadne novejsich).

Faze 2: Updates and Instalation
Po stazeni vsech potrebnych dat, zacne klient zkoumat zda ma vse potrebne. Dalsi fazi je aktualizace instalacnich souboru, tady vetsinou dochazi k prvnimu problemu, kdy vyskoci chybove hlaseni ” error BLZPTS00007″. Vpodstate to znamena bud “prepacovat” aktualne pouzivanou verzi Wine a nebo zvolit jinou cestu pripravy instalacnich souboru.

Faze 3: Playonlinux
To nejrychlejsi reseni je stazeni Playonlinux, ktere si dotahne aktualni verzi Wine (separatne na tom, jakou mate verzi Wine v systemu) a potrebne vlastni patche a knihovny, ktere lze jednim slovem zaradit mezi propriatni.

wget -q "deb.playonlinux.com/public.gpg" -O- | sudo apt-key add -
sudo wget deb.playonlinux.com/playonlinux_precise.list -O /etc/apt/sources.list.d/playonlinux.list
sudo apt-get update
sudo apt-get install playonlinux

V Playonlinux vyberte instalaci hry, vyberte z nabizenych Diablo 3 a najdete instalacni soubor (tam kam jste stahli 7.60 GB). A pokracujte dale v instalaci.

Meli by jste dokoncit kompletni instalaci do podslozek .playonlinux. Obcas dochazi k problemu s komunikaci s blizzard servery a authentifikaci (error 3007), potom muzete vyzkouset nasledujici fix:

echo 0|sudo tee /proc/sys/kernel/yama/ptrace_scope

Hra funguje tak skvele, jak jen vykonny pocitat mate. Nicmene je zde par problemu.

Zname problemy:
Nejde prepinat mezi okny pomoci ALT + TAB (opraveno)
Postava obcas bezi pomaleji a po chvili zase zrychly. Projev podobny jakoby “laggingu”, na opraveni chyby se pracuje

Problemy po patchi 1.0.2.9950
Po aplikaci patche na servery dochazelo pri hrani pres Wine nebo Playonlinux k zaseku pri nahravani seznamu hrdinu (stuck on retrieving hero list).

Reseni:
Je potreba zadat nasledujici parametry pro spusteni: setarch i386 -3 -L -B -R

Pro Wine to bude nejak takhle:
setarch i386 -3 -L -B -R wine "/home/$user/Diablo III/Diablo III.exe" -launcher --locale enGB

Pro Playonlinux (spoustec) nejak takhle:
setarch i386 -3 -L -B -R /usr/share/playonlinux/playonlinux --run "Diablo III"

Odkazy:
http://appdb.winehq.org

LED TV Philips S6000 a UPnP v Ubuntu

Kdyz si clovek poridi novou TV, hned premysli jak by napojil zbytek sve multimedialni domacnosti. Vetsina televizoru jako S6000 umoznuje pripojeni pomoci HDMI, USB, SD-CARD, obcas najdeme i pripojeni skrze VGA (PC IN) a ojedinele i LAN/WiFi.

Propojeni PC a TV skrze HDMI nutne vyzaduje dve veci a to propojeni grafcke karty s audio kartou (dnes vetsinou s MB). O tom, ze vyvojari u Philipsu na komunikaci po HDMI (zvuk musi byt z PC nastaven jako digital output) nesli zrovna od lesa jsem narazil jiz drive a to, ze nejde nastavit separatni video kanal a audio kanal, jakmile spojime PC s HDMI, TV automaticky ocekava oba signaly po tomto kanalu (to je skoda). Jedine reseni je tak pouzit klasicky VGA kabel + 3.5mm Jack audio. Pouziti TV jako druheho monitoru ma sve vyhody, nicmene pokud clovek pouziva PC pri praci, tak obcasne sklouznuti do druhe plochy, kde treba ve stejny okamzik bezi napinavy film, neni nic prijemneho.

Tady clovek zacne objevovat kouzla sitove komunikace a zacne hledat zpusob vyuziti UPnP. Paradoxne Philips S6000 bezi na linuxovem operacnim systemu (pravdepodobne postaveneho na nejake .rpm distribuci), ale v napovede vzdy najdeme poucky pouze pro Windows a Mac.

Ve wikipedii se docteme, ze UPnP (Universal Plug and Play) je sada sitovych protokolu vyhlasovanych UPnP Forem. Cilem UPnP je umoznit jednoduche pripojeni perifernich soucasti pocitace a zjednodusit zavadeni siti v domacnostech (sdileni dat, komunikace a zabava).

Za potrebi jsou dve dulezite veci:
1. Sitova komunikace
2. Media server na PC

V pripade pouziti Windows muzeme pouzit WMP, nicmene v Ubuntu jiz neni situace tak ruzova. Existuji dve funkcni reseni s podporou UPnP: MediaTomb a Ps3MediaServer.

Mediatomb
Instalace je jednoducha, protoze aplikace je primo v repozitarich Ubuntu. Dale je to uz slabsi. Mediatomb se po instalaci nespousti se startem systemu, ale je nutne jej spoustet rucne (nebo si dopsat prikaz/script). Navic je velmi dulezite, jakym zpusobem se aplikace spusti, je mozne ji spoustet pod rootem – potom aplikace vidi do kazde slozky, nebo pod konkretnim uzivatelem – kde je problem s nahranim multimedialnich souboru mimo uzivatelsky adresar.
Pridavani medii je velmi snadne skrze web UI, coz je rozhodne “+”, ale velke “-” je za moznosti prizpusobeni, kdy na domovske strance existuji scripty na upravu vseho mozneho, nicmene pokud je clovek chce videt v praxi, musi se aplikace spustit jako ushare -n (jméno serveru) -c (cesta ke sdílenému adrersáři) -d. Samozrejme spusteni pod jinym uzivatelem si vzdy vynuti sve vlastni konfiguracni soubory.
Dalsim velkym zklamanim je absence podpory titulku, ale za to funguji bezne obrazovy formaty (JPG atd.), hudebni formaty (mp3 atd.) a video (avi, mpeg atd.).

Zaver je takovy, ze jako nouzova alternativa je aplikace dostatecna, ale ma jeste velke rezervy. Nejvice zamrzi nemoznost snadneho prizpusobeni, podpora titulku (subtitles) a nemoznost posunu videa na TV (mozna problem TV).

Ps3MediaServer
Pak tady mame pocin, ktery podporuje krome UPnP take DLNA, coz vyuzijeme maximalne pri spojeni s konzoli PS3. Jiz po nainstalovani je videt, ze se jedna o uplne jinou aplikaci. Ps3MS je plnohodnotna klikaci aplikace, ktera ihned po spusteni informuje o aktivnim spojenim (TV nebo PS3 se vzdy snazi o spojeni), dale zobrazuje informace o prenosove rychlosti a mnoho dalsiho. To co zaujme predevsim je podpora titulku (nutno nastavit kodovani atd., ale funguje), dale primy pristup ke sdilenym adresarum (zadne proklikavani pres adress_tree), podpora preskakovani / pretaceni (skvele!). Dale je zde podpora podcastu, NET TV a internetovych radii. Kdyz k tomu pridame jednoduche “klikaci” rozhrani v cestine a prehlednym protokolem aktivit (logem), je jasne ktery Media Server ma navrch.

Prehled konfiguracnich souboru a slozek:

Executable
/usr/bin/ps3mediaserver

User configuration
$HOME/.config/ps3mediaserver/PMS.conf $HOME/.config/ps3mediaserver/WEB.conf

System-wide configuration
/etc/ps3mediaserver/

Renderers’ profiles
/etc/ps3mediaserver/renderers/

Log directory
/var/log/ps3mediaserver/

Media database directory
/var/lib/ps3mediaserver/

Plugins directory
/usr/lib/ps3mediaserver/plugins/

Init.d script
/etc/init.d/ps3mediaserver /etc/default/ps3mediaserver (startup options)

Wine 1.3, Wow 4.3.4 – Launcher.exe stuck and invalid target on game

O konfiguraci Wine pro WoW jsem psal jiz zde.

Nicmene obcas se stavaji problemy, ktere se tezko resi. Nejhorsi jsou problemy, ktere prijdou sami a ikdyz to zni smesne, zmineny error patri mezi ne:

Launcher.exe stuck at “Downloading updated toolset”
Behem spousteni launcheru vyskoci okno s chybou pluginu Gecko, ktery pry neni nahrany. Tak ci onak, launcher vzdycky skonci v iddle/sleepu, uz neskonci. Gecko (wine-gecko) nema v tomto pripade zadny vliv na nic. Rad moc neni, ale hlavne neni moc jiste, co presne pomaha. Nekde radi spusteni winetricks a instalaci wow-trial klienta (bohuzel jenom en-US), jinde reinstal hry. Verze Wine v tomto pripade take nema prilis efekt.
Je potreba zvazit co se stalo od posledniho funkcniho stavu, bud mohl nastat problem v konfiguraci Wine (user.reg). Reinstalace hry je zarukou pokroku. V pripade Wow klienta je moznost stahnout klienta z battle.netu a potom dotahnout cca 10-15GB nebo prekopirovat adresar s hrou do virtualnoho stroje (napr. Virtulbox) a spustit Launcher.exe tam. Nechat jej dotahnout aktualizace. Pote zase prehrat zpet do Wine. Priznavam, ze tato cesta neni uplne geekovska, nicmene funkcni. V tomto bode se hodi zminit, ze je vhodne smazat adresare /WTF /Cache.

Odkazy:
http://www.wowwiki.com
http://us.battle.net/

Invalid target in wow
Problem na ktery jiz narazilo mnoho hracu. Vetsinou postaci smazat zminene adresare ve hre /WTF /Cache pripadne /Interface. Pravdepodobne doslo k nejake chybe v konfiguracnich souborech (spousteni hry ve Windows a potom zpet ve Wine tomu moc nepomuze). Existuje domnenka, ze problem zpusobuje i verze Wine, u me se nepotvrdilo.

Odkazy:
http://www.tankspot.com
http://appdb.winehq.org

Zalohovani z Windows do Linuxu

I tak jednou jeden pracant k zalohovani prisel. O tom jak RSync funguje v linuxu je popsano mnoho na internetu, ale o tom jak rozhodit zalohovani z prostredi Windows -> do Linuxu uz toho tolik neni.

Co bude potreba:
rsync (linux server)
cwrsync (windows based)
bohuzel doslo k tomu, co obcas postihuje uspesne a zadane open-source projekty a to je monetizace, proto na strankach projektu na Source-Forge dnes visi pouze ohlaseni “As of 2012-03-08, this project is no longer under active development”. Skoda jen, ze smazali z SF vsechny buildy.
cygwin (windows based)

Docela slusne popsane navody:
http://help.ubuntu.com/…
http://www.rsync.net/…
http://a1979shakedown.wordpress.com/set-up-an-rsync-server…
http://cygwin.com/…

######
#RSync#
######

1. Aktualizace konfiguracniho souboru /etc/default/rsync
RSYNC_ENABLE=true

2. Vytvoreni souboru pro ukladani hesel (ve tvaru user:password)
/etc/rsyncd.secrets

3. Nastaveni patricnych opravneni k souboru s hesly
chmod 600 /etc/rsyncd.secrets

4. Vytvoreni konfiguracniho souboru pro rsync /etc/rsyncd.conf (simple)

max connections = 2
log file = /var/log/rsyncd.log
timeout = 300

[nazev modulu]
path = odkaz na adresar
comment = komentar
uid = nobody
gid = nogroup
read only = no
list = yes
auth users = user
secrets file = /etc/rsyncd.scrt

5. Start / restart RSync na serveru
$ sudo /etc/init.d/rsync restart

###########
#Windows klient#
###########

6. Instalace Cygwin a dalsi
dokumentace k Cygwinu je docela pekne popsana, napr. ZDE. Pri instalaci je potreba vybrat k instalaci i rsync.

7. Konfigurace
Cygwin vpodstate emuluje linux system v prostredi Windows a diky tomu muzeme spoustet nativni linuxove aplikace, prave jako je rsync.

Prakticky prikaz ulozeny jako .BAT:
@cls
@echo off
rem Rsync job control file
c:\cygwin\bin\rsync -avrt --stats /cygdrive/c/-adresar-k-zalohovani-/ uzivatel@ip-serveru::-misto-ulozeni-na serveru-
echo konec
:end

8. Manual a prikazy pro RSync
http://ss64.com/bash/rsync.html
http://ss64.com/bash/rsync_options.html

Ubuntu 11.10: Wine + WoW (patch 4.3.2)

Jak jsem jiz zminil ve svem ohledu za WoW, vratil jsem se na chvili k WoW. Vpodstate od patche 3.2 jsem hraval ve Windows Seven, takze jsem byl velmi zvedav jak a zda vubec pujde rozjet WoW v poslednim patchi 4.3.x.

Tady se hodi napsat par postrehu ohledne Unity v Ubuntu samotnem. Zacnu tim, co se lze docist na vsech diskuznich forech a to bohuzel tim, ze Unity (zakladni prostredi v zakladu 11.10) je nedodelek, ktery pije krev casteji nez by bylo zdravo a pokud je to jen mozne, bylo by dobre se jej co nejjednoducseji a nejrychleji zbavit. Nahrada neni velmi snadna, nicmene Gnome 3 nevypada tak lze, popr. zvazit downgrade na nizsi verze systemu (zni opravdu hrozne ve svete svobodneho software) na Gnome 2. Ted to neni o tom, jak narocne nebo graficky cool Unity je nebo neni, ale o tom, ze cas od casu pri behu Wine zatuhne a nebo zamrzne / spadne neco na pozadi, co drzi Unity v behu a nezbyde nic jineho nez ALT_Gr+SysRq+K.

Ale zpet k WoW. Drive existovaly nadejne projekty jako CrossOver on Linux a Cedega, oba projekty ziji vicemene dale svymi zivoty, ale protoze zivotoschopen zustal snad uz jenom CO, nebudu se zde zbytecne rozepisovat – zminka o tom, ze nastroje, ktere umi cklick&play existuji, by mela stacit.
Mezi dalsi moznosti jak si zahrat tak trochu windows-like muze byt virtualni PC: Virtualbox a VMware player. Nejsem obeznamen moc se schopnostmi 3D akcelerace, ale protoze krome samotnych naroku hry musite nakrmit svym performence i bez OS ve VPC, tak ponecham pripadne diskuze nad efektivitou tohoto reseni na nekdy pozdeji.

U Wine clovek oceni krome faktu, ze je “zdarma” i pomerne sirokou skupinu prispevatelu / diskutujicich na foru WineHQ. Hned na zacatku, pokud to nekdo mysli s Wine vazne, je vhodne si do systemu vlozit odkazy na repozitare s aktualnimi verzemi aplikace a knihoven. Potom uz staci Wine nainstalovat a behem toho si skocit do databaze aplikaci (appdb.winehq.org).

Instalaci WoW zde zminovat nebudu, to uz udelal nekdo na strankach Ubuntu.cz, verte vsak ze to nejjednodussi je prekopirovat slozku (ano, tech cca 25GB dat) z Windows a nebo stahnout z Battle.Netu Game_player (small / full, cca 10 / 20GB).

Prvni vec se kterou muze byt problem je Launcher.exe. Z nejakeho duvodu umi po par okamzicich vytuhnout a spadnout. Zde nekolik poznatku, Wine sice vyhodi error, ale proces bezi na pozadi dal, je nutne jej manualne odstrelit (TOP -> kill). Rychlym resenim je spustit Backround_downloader.exe a co nejrychleji se proklikat do Options->Properties a zrusit p2p download, z nejakeho duvodu tohle totiz neni podporovano (knihovnami Wine). Obecne se doporucuje spoustet hru pres Wow.exe, v pripade ze hra vyzaduje update, tak vam to do launcheru po prihlaseni spadne samo, bez toho aby vam padl cely proces.
Dobre, tak se konecne dostavame do hry, teda pokud vam z nejakeho duvodu nevypadne grafika. Nevim proc a nevim jak, ale z nejakeho duvodu se mi stavalo, ze mi naskocila pouze cerna obrazovka s ukazatele mysi (ocelova rukavice), na pozadi hrala hudba, ale vice nic – je nutno reinstalovat ovladace grafiky.
Pokud planujete pouzit WoW slozku z Windows, doporuce se taky smazat obsah z Cache (adresar WoW), take ponechat pouze originalni addony (oznaceny Blizzard_*), smazat slozku Account ve WTF a take samozrejme smazat konfiguracni soubor Config.wtf (bude vygerenovan nove).

Nyni se konecne dostavame k prvni spusteni hry a naloadovani postavy. Zde je prvni uspech, kdy vse najede a nic nechybi. Hru bych spoustel pouze v zaklanim modu bez “-opengl”, aby nedochazelo ke zpomalovani kurzoru v zavisloti na rychlosti obrazu (fps). Po nekolika kratkych obletech Ogrimmaru ovsem mozna zjistite, ze akcelerace neni ani pri minimalnich moznostech nastaveni nijak zavratna (ve srovnani s Windows), tady dochazi k premysleni o modingu – tedy dohrani DLL knihoven z Windows do Wine (tohle opravi i Launcher.exe). Jenom pro zajimavost, rychlost pohybu ve hre byla po aktualizaci poslednich patchu nekde okolo 7-10 FPS (v koute OG, kde moc provoz neni).

Pomerne pekne popisuje instalaci DLL do Wine clanek na ABClinuxu:
http://www.abclinuxu.cz/clanky/multimedia/directx-ve-wine

Konfiguracni soubor pro Wine dle odkazu:
"d3d8"="builtin"
"d3d9"="builtin"
"d3dim"="native"
"d3drm"="native"
"d3dx8"="native"
"d3dx9_24"="native"
"d3dx9_25"="native"
"d3dx9_26"="native"
"d3dx9_27"="native"
"d3dx9_28"="native"
"d3dx9_29"="native"
"d3dx9_30"="native"
"d3dx9_31"="native"
"d3dx9_32"="native"
"d3dx9_33"="native"
"d3dx9_34"="native"
"d3dx9_35"="native"
"d3dx9_36"="native"
"d3dxof"="native"
"dciman32"="native"
"ddrawex"="native"
"devenum"="native"
"dinput"="builtin"
"dinput8"="builtin"
"dmband"="native"
"dmcompos"="native"
"dmime"="native"
"dmloader"="native"
"dmscript"="native"
"dmstyle"="native"
"dmsynth"="native"
"dmusic"="native"
"dmusic32"="native"
"dnsapi"="native"
"dplay"="native"
"dplayx"="native"
"dpnaddr"="native"
"dpnet"="native"
"dpnhpast"="native"
"dpnlobby"="native"
"dsound"="builtin"
"dswave"="native"
"dxdiagn"="native"
"mscoree"="native"
"msdmo"="native"
"qcap"="native"
"quartz"="native"
"streamci"="native"

Seznam vhodnych DLL k pouziti (Windows XP):
dciman32.dll
ddrawex.dll
devenum.dll
dinput.dll
dmband.dll
dmcompos.dll
dmime.dll
dmloader.dll
dmscript.dll
dmstyle.dll
dmsynth.dll
dmusic.dll
dnsapi.dll
dplay.dll
dplayx.dll
dpnaddr.dll
dpnet.dll
dpnhpast.dll
dpnlobby.dll
dsound.dll
dsound3d.dll
dswave.dll
dxdiagn.dll
d3dim.dll
d3drm.dll
d3dxof.dll
d3d8.dll
d3d9.dll
mscoree.dll
msdmo.dll
qcap.dll
quartz.dll
streamci.dll

Po aplikaci vsech DLL dochazi k vyraznemu zlepseni prace s Launcher.exe (uz nepada ani s p2p download). Rychlost pohybu v OG u obou Aukci se pohybuje mezi 28-55 FPS. Rychlost behem BG (vse vyjma AV) se pohybuje v dostatecne rychlosti 30+ FPS, v pripade velke bitky (40+ postav) v TB dochazi k padu pod 10FPS. Nicmene hra je nyni bezpoblemu hratelna pri standardnim rozliseni displeje (monitoru – u me 1280x1024px).

Pokud planujete preskakovat mezi hrou a systemem, velmi doporucuji zapnout si ve Wine (winecfg) tzv. emulaci virtualniho desktopu, jinak muze dojit k padu procesu. V pripade, ze se vam podari spustit Wow klienta duplicitne, u prvniho procesu vam zmizi zvuk – pomuze zavrit vsechny Wine procesy a spustit Wow.exe znovu.

#Konfigurace#
Wine – v1.3.28
Ubuntu – v11.10 (vcetne Unity)
Grafïka – NVIDIA Driver Version: 280.13

Zyxel Prestige router hates Linux

How is this possible. Every station with Windows (XP, Vista, Seven) can be connected to the internet and Ubuntu Linux can connect only for a while? After few minutes browsing internet comming lag, freezing – annoying.

I don’t know why, but some routers have limitation on the number of NAT sessions. Default setting is 256! It is neccessary increase limit for sessions. How?

How to increase the number of NAT sessions on the ZyXEL router by using the telnet/command line interface:

* Start>Run>telnet://192.168.1.1
* Enter your password.
* Enter menu selection number 24.
* Enter menu selection number 8.
* Optional: Type "ip nat session" & Enter
* Increase sessions, type "ip nat session 2048" & Enter
* Back out of telnet and reboot router.