ICQ nejede a nepojede, kde je problem?

ICQ jsem pouzival spoustu let, byl jsem na to dokonce jeden cas i hrdy, mit nekolik set kontaktu, pravidelne desitky lidicek online a jen odpovidanim na zpravy, ktere jsem obdrzel kdyz jsem byl offline mi zabralo nekdy i desitky minut – co se stalo, ze jsem tuhle skvelou nekolika set clenou skupinu ze dne na den odrizl? Ctete v clanku OFFLINE FOREVER!

ICQ patri unas k jednem z vubec nejpouzivanejsich instant messaging systemu (siti). Vim proc je tomu tak a nedivim se tomu, prijde mi to jako vysledek toho, ze pred 5-8 lety jsem to byl ja stejne jako tisicovky dalsich zapalenych lidicek, co jsme tohle ICQ silenstvi hrde sirili vsude kudy jsme chodili. Jednou z mnoha vyhod ICQ vzdy byly alternativni klienti jako Trillian, Miranda a par poslednich let taky QIP.

Nicmene prave pouzivani alternativnich klientu je zasadnim porusenim licencnich podminek splecnosti AOL, ktera vlastni ICQ. A oc vlastne jde? Jsme narod, kde vice jak 80% domacich instalaci Windows jsou nelegalni kopie stazene z internetu. Vice jak 85% pak ma doma stejnym zpusobem ziskane veskere softwarove vybaveni jako MS Office, Adobe Photoshop apod. Lidem nepripada nic zvlastniho na tom neco krast. Nekolik tisic az milionu radku zdrojoveho kodu -> v podstate textu nic neznamena.

Pouzivate Linux, Jabber, neumite ziskat (stahnout) ofisky z netu = jste looser. A bude to jeste lepsi. Problem neni v tom ze neco nefunguje, ale nefunguje to na pristrojich, na kterych to nikdy fungovat nemelo! Nedavny vypadek ICQ mel spolecneho jmenovatele a to AOL, ktery vypnul zastaralou a “prolomenou” verzi protokolu ICQ, kterou pouzivaji vsichni alternativni klienti v nejake uprave. Protoze na stare verzi protokolu jede i vetsina oficialnich originalnich klientu, ktere jsou stale oblibene mezi verejnosti, doslo k opetovnemu oziveni starickeho protokolu ze strany AOL (behem par dnu). Nicmne to nebude trvat vecne, uz ted jsou patrne problemy s komunikaci pres alternativni klienty ci kanaly do/z ICQ. Pritom staci tak malo, kdyz nejste s necim spokojeni, staci to NAHRADIT. ICQ je uzavrena a problemova sit a za par let bude na svete jiz tolik originalnich klientu ICQ, ze AOL definitivne odstrihne stary protokol od pupku jmenem internet a potom nezbyde nic jineho nez prejit na originalniho podporovaneho klienta a nebo zmenit sit. Vzhledem k nenazranosti originalniho klienta jiz v dnesni dobe by se mel kazdy zapaleny ajsickar pomalu chystat na druhy bod a to zmenu komunikacniho kanalu a zacit hledat nahradu za ICQ. Je rozdil zacinat s jenim dvema kamarady treba na Jabberu dnes a nebo az budete na ICQ alternativne nonstop offline :-)

Kdyz budete chodit farmarovi krast na pole brambory jednou se tam objevi plot a nebo dokonce zed. Porusovanim licence okradate provozovatele systemu a ten to dlouho trpet nebude…

pribuzne odkazy:
Cast licence ICQ v cestine
Jabbim.cz
Kdy zacneme brat vazne licence?

OpenPGP, komunikujeme sifrovane

Nebudu se nyni rozepisovat o vyhodach a specifikacich GnuPG (OpenPGP), to si muze kazdy zajemce o tuhle problematiku najit na internetu sam jinde. Nicmene OpenPGP je jeden z kvalitnich a pritom snadnych zpusobu sifrovani jakychkoliv dat, at uz jde o emaily, IM a nebo jine data, ktere chcete skyt pred pohledem nezadoucich osob.

Jak ziskam PGP? Bohuzel neznam snazsi zpusob, nez si nainstalovat emailovy klient Mozilla Thunderbird s doplnkem (plugin, addon) Enigmail a predevsim samotne GnuPG (pro Windows jenom 32bitova podpora).

Zaciname instalaci
nebudu se zde rozepisovat ohledne samotneho principu instalace programu, jenom dodam odkazy:
thunderbird http://thunderbird.czilla.cz/stahnout/
enigmail http://enigmail.spi.cz/ (http://enigmail.mozdev.org/)
gnupg http://www.gnupg.org/download/ (pro windows je nutne stahnout gnupg-w32cli-1.4.7.exe)

po instalaci TB (thunderbird) jej spustime a v horni liste vybereme Nastroje\Spravce doplnku, dale klikneme na policko Instalovat a najdeme na disku soubor s enigmail (.xpi) a nainstulejeme jej, restartujeme TB. Nainstalujeme GnuPG, pricemz samotna instalace v systemu Windows nestaci. Po instalaci se nachazi GnuPG standardne v c:\Program Files\GNU\GnuPG a je nutne pro spravnou funkcnost nakopirovat z korenove slozky GnuPG soubor gpg.exe do slozky c:\Windows\

Vytvarime klic (key)
nyni se opet vratime do TB a spustime v horni liste novou zalozku OpenPGP\Sprava OpenPGP klicu. Pokud jeste zadny PGP klic nemame (budeme s tim pocitat) tak se vratime do TB a vytvorime si emailovou schranku – nemusime ji pouzivat, stahovat do ni emaily, ale musi byt spravne nastavena adresa napriklad jmeno@server.cz. Nyni se vratime zpet do zalozky OpenPGP\Sprava OpenPGP klicu a klikneme na posledni polozku v menu Vytvorit. Nastavime si emailovou adresu, pro kterou chceme klic vytvorit, nezapomene take na dalsi parametry jako je heslo (vzdy pouzivejte heslo!), muzeme nastavit platnost klice a nebo se rovnou vrhnout na Generovat klic – to zabere asi minutu. Pokud se nevyskytne zadny problem tak mame prvni cast za sebou.

Jak se pracuje s klici (sharing key)
abyste mohli data zasifrovat potrebujete mit klic, dle ktereho budete sifrovat. Nicmene abyste data mohli zase desifrovat, budete potrebovat opet ten samy klic – public key (verejny klic). Je tedy dulezite osobe se kterou chcete komunikovat sifrovane vas “verejny” klic odeslat emailem a nebo jej umistit na internet. Tyhle moznosti nam uz nabizi primo Enigmail, z internetu si muzeme vybrat z nekolika serveru, osobne pouzivam pgp.mit.edu na ktery klic odesleme – jedna se o tzv. keyserver. V pripade, ze chceme navzajem komunikovat s nejakou osobou, budeme potrebovat i jeji “verejny klic”, pokud jej ma na internetu, neni problem jej do Enigmail importovat, bud ve Sprava OpenPGP klicu\Keyserver\Hledat klice vyplnime do policka treba nickname ktery nam nas kamarad posle. Z nalezenych klicu vybereme ten, ktery patri nasemu kamaradovi a ulozime si jej do nasi Sprava OpenPGP klicu. To bohuzel nestaci, je dulezite novy (kamaraduv) klic podepsat a nastavit mu duveryhodnost. To provedeme velmi jednoduse v Enigmail. V pripade ze podepisujeme cizi klic, musime k tomu vyuzit nas klic vlastni. Jeste nastavim duveryhodnost vlastnika noveho klice (kamaradova) a muzeme se vrhnout do samotneho sifrovani :-)

Sifrovane spojeni – Psi v0.10
jako skvely priklad pro sifrovani spojeni je nejlepsi pouzit neco co kazdy pouziva, proc ne treba prave IM (instant messaging). Psi neni jenom jabber klient, je to asi jeden z nejlepsich klientu co znam vubec, protoze jej pouzivam tak sem mu jiz par clanku venoval a budu se zabyvat realizaci sifrovani prave v nem.
V pripade, ze mame tedy Psi nainstalovane, staci jenom Psi spustit a v kontakt listu najit osobu (kamarada) se kterym si chceme psat sifrovane. Klikneme na nej a zvolime moznost Pridelit OpenPGP klic, vybereme ten jeho (viz predchozi cast ohledne pridavani kamaradova verejneho klice) a potvrdime. Kamarad samozrejme musi to same udelat s nasim PGP klicem, jinak by to nefungovalo. Nas klic si nastavime v Psi nasledovne, Nastaveni uctu\Zmenit (nas ucet)\Detaily\OpenPGP\ vybereme z prehledu nas klic a potvrdime. Zmena se projevi az po restartovani klienta. Nyni po nas bude vyzadovano krome hesla pro prihlaseni k jabber serveru jeste heslo pro nas OpenPGP klic (zadali jsme jej pri vytvareni klice). Otevreme okno pro zpravu s nasim kamaradem a klikneme na logo “zamku” cimz aktivujeme “sifrovani”.

Pointa na zaver
proc se zabyvat necim takovym jako je sifrovana komunikace? Je dulezite si uvedomit, ze v dnesnim svete ciha nebezpeci na kazdem kroku, jsme denne zahlceni tunami spamu a porad se snazime nalezat efektivni zbran v tomhle nekonecnem boji. Ackoliv se vam zda, ze nikoho nemusi zajimat, jestli zrovna vecer pujdete na pivo s Pepikem a nebo ne, je lepsi se pojistit, ze dany “posluchac”, ktery muze vasi komunikaci odpouslouchavat (a ze to neni tezke, kdyz posilate jenom text) nebude vedet o cem je rec. Namisto vasi prehledne komunikace v pripade pouziti OpenPGP bude prijimat nesmyslne znaky, ktere mu nebudou davat smysl a protoze nebude mit hesla k vasemu klici, nic si ani nebude moci desifrovat. Nekdo by mohl namitnout, ze mame SSL a TCL sifrovani. To je pravda, bohuzel to plati jenom pro komunikaci se serverem, v pripade komunikace pres IM, kdy si servery posilaji vasi komunikaci nesifrovane to ovsem neplati. OpenPGP jde pouzit pro jakekoliv sifrovani, nejen IM, ale i posty a treba primo v TB pres Enigmail, velice jednoduse a efektivne, ale to je povidani na nekdy jindy ;-)

Zvlastni podekovani patri MiKovi za to, ze mi poradil jak na GnuPG ve windows (finta s kopirovanim) :-)

Vice informaci lze nalezt na diskusnim serveru NewDS:
http://www.newds.cz/1047-bezpecnost-a-pocitace-otfe
http://www.newds.cz/1950-jabber-vsechno-v-jednom-icq-msn-yahoo-sms-v-cr

Screenshoty nastaveni StepByStep:
OpenPGP v Mozilla Thunderbird – po uspesne instalaci
Vytvoreni noveho paru klicu v OpenPGP
Potvrzeni k vytvoreni verejneho a soukromeho klice
Generovani noveho PGP klice
Generovano OpenPGP klice – potvrzeni
Sprava OpenPGP klicu
Sprava OpenPGP klicu – volby
Sprava OpenPGP klicu – odeslani klice na keyserver
Stahnuti OpenPGP klice z keyserveru
OpenPGP – podepsani klice
OpenPGP – nastaveni duveryhodnosti vlastnika klice
Pridani verejneho PGP klice do Psi
Psi – OpenPGP heslovaci fraze
Psi – prepnout na sifrovani
Psi – sifrovana komunikace

Jabber servery, jake jsou, jak se registrovat? (aktualizovano)

Uvodem se musim prasknout, ze nejde tak ani o prehled serveru (ale ten taky bude jen nekde nize v clanku) jako o prasknuti sebe sama, ze jsem zmenil jabber server. A to presne od 01.09.2007 jsem presel se svou identitou pod spravu serveru dev-it.org.

O jabberu jako takovem pisi docela casto, at uz o siti jako takove nebo o klientech (ci pluginech), nicmene o cem jsem se jeste moc nerozepsal jsou samostatne servery. Proc server? Vsichni je zname, teda ICQ ma jenom jeden hlavni server (zbytek jsou sekundarni databazove servery atd.), diky tomu taky budete vzdy jenom cislo a ani si nemuzete cislo vybrat dle libosti, neni to skoda v dnesni dobe? Oproti tomu jabber nabizi zcela jiny svet, zacneme tim ze jeho funkcnost je prosta a vubec pro jednoduchost lze jabber nehlepe prirovnat k emailu. Mit dnes email je bezna vec, pricemz nikdo se nepozastavuje nad tim, ze jsou miliony ruznych emailovych adres (nejsou vsechny na jednom serveru). Na stejnem principu funguje prave i jabber server, vyberete si ten, ktery se vam nejvice libi, ktery je vam lokalne nejblize, nebo ten u ktereho mate vice kamaradu, pripadne si muzete zalozit svuj vlastni jabber server. Podivame se tedy na nektere verejne ceske servery.

jabbim.cz, jabbim.sk, jabbim.com, jabbim.pl, jabber.cz, njs.netlab.cz (wiki)
Mezi ty nejznamnejsi a nejvetsi jednoznacne patri Pinkyho Jabber.cz a Jabbim.cz. Nabizi siroke portoflio “sluzeb”, tedy na serveru tem sluzbam budeme spise rikat transporty. Od transportu do dalsich siti jako je ICQ, MSN, Yahoo, AIM ci IRC, najdeme zde i dalsi zajimave transporty jako jsou sms zdarma do site Vodafone a O2, dalsi zajimave jsou urcite pocasi nebo prekladove slovniky. Podpora MUC (multi-chat) je zakladem. Zajimavy je urcite i rozhovor s Pinkym na LinuxExpress. Zakladni informace o Jabbim.cz hledejte na domovske strance serveru

Openheads.net (wiki)
Dalsim serverem muze byt OpenHeads.NET, podporuje transporty jako ICQ, MSN, Yahoo, IRC. Taktez MUC a proxy server pro bezproblemovy prenos souboru – vice informaci na strankach serveru

linjab[net|org|cz|sk]
Undergroundovym projektem by se dal nazvat server Linjab[net|org|cz|sk], ktery se nejednou verejne propiral na diskusnich forech v ramci opozice vuci serveru Jabbim.cz. Zakopejme valecne sekery a podivejme se co nam server nabizi, z dostupnych informaci jsou to transporty do ICQ, MSN a IRC. Zakladem je samozrejme MUC, vice na strankach serveru

JabberSH (wiki)
Studenstky server zastupuje CVUTacky Jabber server at Silicon Hill. Z dostupnych informaci muzeme rici, ze nabizi transporty do ICQ, MSN, Yahoo a IRC. Stranky serveru potom hledejme na jabber.sh.cvut.cz.

Dev-it.org (wiki)
Mezi jedny z nejmladsich jabber serveru patri troufaly projekt dev-it.org. Co je na nem zajimaveho, jako asi jediny unas, ale urcite jako jeden z mala se snazi jit jinou cestou nez vsichni vyse jmenovane servery. Na dev-it.org nenajdete v podstate zadne transporty, tedy nyni urcite ne, protoze server byl v tichosti spusten teprve 1.9.2007, ale mezi hlavni priority si server stavi predevsim bezpecnost, TCL/SSL kryptovani a dalsi moznosti sifrovani. zadne logovani vasi cinnosti na serveru apod. Proste anonymni a bezpecny server pro vasi komunikaci. S nejvetsi pravdepodobnosti neni mozne ocekavat v blizke ani daleke budoucnosti nasazeni nejakych transportu do jinych siti, to jde proti nalinkovane ideologii, zde bude pouze jabber. Planuje se spusteni public_disku v podobe jak jej muzeme znat u Jabbim.cz a take pro lepsi kvalitu prenosu souboru bude zrizena proxy pro uzivatele serveru. Stranky projektu jsou jabber.dev-it.org, vice informaci najdeme taktez i na Creckxove blogu (mimo jine provozovatel serveru) ;-)

Samozrejme vycet par serveru nic neznamena, predevsim diky tomu, ze svuj vlastni jabber server na sve vlastni domene si muze zalozit naprosto kdokoliv, proto je dobre obcas nakouknout do wikipedie, kde muzeme najit prehled verejnych tzv. Open Jabber Servers nebo ceska verze na adrese Jabber.cz (wiki) a malo jich rozhodne neni.

A ted tedy konecne k tomu, proc jsem zmenil server a proc by nekdo mohl menit server. Proc jsem opustil svuj VIP ucet u jabbim.cz (njs.netlab.cz) a presel na server, ktery se teprve rozjizdi. Jedna z prvnich veci bude STABILITA, konkretne Jabbim.cz se cas od casu potyka s vypadky, ktere kvalitni support team stiha vcas resit a tak vypadky nejsou nikterak extremne dlouhe, ale jsou a kdyz zrovna sedite u PC a chcete vyuzivat vas jabber ucet, tak vas vypadek zrovna nenadchne. Je treba dodat, ze vypadky u Jabbim.cz maji ve vetsine pripadu na svedomi ICQ transporty, ktere delaji vetsinu vykonu serveru a jejich pretizenim dochazi k vypadkum. Dalsim kriteriem je BEZPECNOST, libi se mi moznosti zabezpeceni, ktere muzu (budu moci) vyuzivat. Nevsedni ADRESA serveru, prece jenom jde o neproflaknutou domenu. PODPORA, tym ktery stoji za dev-it.org jsou mladi lide plni elanu, ktere zkouseni novych veci bavi, takze muzu verit, ze kvalita a neustale zlepsovani sluzeb bude neustalym trendem. A samozrejme v neposledni rade JABBER, nepouzivam zadne transporty, takze mi plne vyhovuje dostupny jabber server, zadne ICQ a jine site me nezajimaji. Chut ZKOUSET nove veci, takze drzim palce kluci ;-)

Jak root k jabberu prisel

Dnes nekdy po pulnoci (Petr Krčmář – 13.9.2007 0:00) se rozjel novy projekt, nebo spis nova “vec” (projekt asi nebude to spravne slovicko) na serveru root.cz. Root patri unas spolu s ABCLinuxu a nekolikama dalsimi servery k oblibenym serverum tucnaku (teda uzivatelu OS Linux). Na adrese jabber.root.cz je mozne najit informace o tom, co je to jabber, jake moznosti v ramci root.cz maji pripadni uzivatele. Co mi prilis nedochazi (asi nekde hodne huste prsi), proc s necim takovym prichazi prave Root, proc prave ted a hlavne co asi spousta lidi nespolkne, je fakt, ze za celym jabber serverem Root.cz bude stat firma HumboldTec. Firma mozna nic nerika, ale stejna firma provozuje nejvetsi jabber server(-y) unas = Jabbim.cz. O tom, ze je Jabbim nejvetsi, dela sve sluzby poradne (kvalitne), prichazi s novinkama (transporty) neni pochyb, ale je to take Jabbim, ktery ma caste vypadky (kdyz spadne, tak to lezi dlouho) a diky tomu spousta nespokojenych uzivatelu migruje jinam a nebo zaklada vlastni jabber servery. Opravdu bude zajimave sledovat, co se stane az zase spadne Jabbim, spadne i jabber.root.cz? Na Rootu nebudou zadne “vlastni” sluzby (transporty budou v rezii Jabbim.cz), jedine co pripadny uzivatel ziska bude dost krkolomna adresa nickname@jabber.root.cz. Opravdu ma tohle alespon nejake sance na uspech? Masy nevi o nejakem Rootu, zajima je mnohem vice Atlas.cz se svym ICQ. Vsichni co uz jabber maji jsou bud na Jabbimu a nebo jinych serverech, ktere maji nepopsatelne “libivejsi” adresu. Jedine PLUS co by mohl jabber od Rootu prinest je snad “Jabber klient v Jave”, takze mozna i na cestach a ve svete bude snadne pripojeni ke svemu uctu (meebo je casto blokovane firewally).

Na jednu stranu vubec nechapu co maji u Root.cz v planu, protoze to zatim vypada jakoby vykopali diru, do ktere nasledne vysypou sve financni prebytky, ale na druhou stranu, kazda snaha a propagace Jabberu se cenni ;-)

A zase ten jabber

O jabberu pisi velmi casto, jeste casteji nez o Linuxu :-) Je to dano tim, ze clovek ma co psat o vecech, ktere pouziva (ne nedelam jim reklamu). Tak jenom strucne…

V tydnu jsem narazil na jeden blog, kde se autor rozepisuje o jabberu ze sveho pohledu – pro&proti. Musim podotknout, ze jde o zajimave zamysleni, ktere ma hlavu a patu, nicmene sam jsem se o nem v takovem smeru nikdy nerozepsal. Poenta je ale zrejma, jabber se v Ceske republice chyta a ziskava si popularitu. Vice v clanku Skutečné plus Jabberu: Konkurence

Dalsi rozsvicena zarovicka, aneb jak dalsi dlouholety uzivatel ICQ prechazi na jabber. Zde spatruji prave ten nastoleny trend (i ja se jej chytil) ze bez mensi agrese to s rozsirovanim jabberu do meho okoli snadno nepujde, takze zadny icq_transport, uplne odpojeni od icq, kontaktu. Lide kteri s vami potrebuji byt v kontaktu a nebo jim zacnete chybet si k vam najdou jinou cesticku a treba to bude prave ta vedouci pres jabber ;-)

QIP Infium, na poradnou revoluci si jeste pockame

O ruskem programku QIP jsme se poprve mohli doslechnout v roce 2004, kdy spatrila svetlo sveta prvni beta verze (pouze ruska verze), ovsem diky svym minimalistickym narokum na hw prostredky se QIP behem velmi kratke doby sve existence rozsiril po celem svete a dalsi jazykove “mutace” na sebe nenechaly dlouho cekat. V roce 2005 jsme jiz meli prvni stabilni verze a o rok pozdeji prisly prvni “mobilni” verze urcene pro PDA (a smartphony) bezici na Windows Mobile. QIP je maly, nemusi se instalovat, nema extremni naroky na vykon PC, je jednoduchy a efektivni. Presto ma jednu velkou nevyhodu, je urceny jenom pro proprietarni sit ICQ, diky cemuz jsou mu stale zavrene dvere pred mnohymi uzivateli i proto pocatkem tohoto roku (2007) se zacaly sirit zvesti o novem projektu pod hlavickou QIPu, ktery by mel prinest oziveni, vetsi flexibilitu, priliv novych uzivatelu a vyvojaru. Projekt nese nazev QIP Infium.

Uz je to nejaka doba, co byla uvolnena testovaci verze (presneji build 9000). Na prvni pohled je pokrocilejsim uzivatelum zrejme, ze svou strukturou se zacina QIP Infium podobat jednomu z nejlepsich IM na svete a to Mirande. Zakladem vseho je u obou klientu dostatecny pocet “pluginu” (rozsirenich) diky nimz se muzou uzivatele pripojovat k ruznym sitim a vyuzivat ruzne sluzby.

Na rychlo jsem sahl po vyvojove verzi QIP Infium (build 9000), abych zhodnotil funkce a vlastnosti, ktere jde vyuzivat.

1. jako prvni budeme vyzvani k vytvoreni profilu, ktery musi byt chranen heslem
2. v nastaveni IM_Networks vidime prehled dostupnych sluzeb/siti (icq, jabber/xmpp a ximss/sip)
3. pri registraci noveho uctu pro jabber, je treba vstoupit do Prefrences->IM_Networks->Jabber a nasledne zadat username (ve tvaru nick@server), password a pak klikneme na volbu Register
4. v pripade ze chceme vyuzivat stavajici jabber ucet, vyplnime pouze username a password
5. mame jeste moznost nastavit nekolik dodatecnych voleb v ramci sluzby jako ssl connection apod.

Jako prvni co me v ramci QIPu tesi je funkcni diakritika, se kterou mel rusky klient v minulosti problemy. Co me tesi mene je smerovani klienta na uzivatele ICQ, takze muzeme ocekavat “zvuky” notoricky zname z originalniho ICQ klienta, ale take provedeni, vcetne zobrazovani avataru po krajich okna se zpravou. V jednom okne muzeme mit otevreno vice zprav, coz potesi hlavne notoricke pisalky :-)

Mezi hlavni nevyhody QIP Infium jednoznacne patri absence MUC (multi-chat) a to je pomerne zasadni vec u jabberu. To je taktez jeden z hlavnich duvodu, proc by uzivatele ICQ se zamerem komunikovat i pres Jabber meli volit bud Mirandu a nebo Psi (kompletni prechod na jabber vcetne icq transportu). Dalsimi nesvary by byla urcite stabilita programu a bugy (chybove hlaseni), ktere se u testovaci verze cas od casu objevi pricemz v pripade vytrvalejsiho nastavovani se s bugy ruznych typu budete setkavat stale casteji. Pokud tedy zrovna nemate nejaky specialni duvod, proc sahnout po QIP Infium, pokud zrovna nemate pocitac s omezenou velikosti pameti RAM, nebo nejste fanaticti priznivci ruskeho QIPu pripadne nemate zajem byti testery nove verze klienta, asi bude lepsi se ohlednou po lepsim reseni.

nekolik obrazku nakonec:
Prvni spusteni a vytvoreni prvniho profilu
Nastaveni prihlasovacich udaju k jabber serveru (v pripade ze uz ucet mate)
Nastaveni jabber serveru Prefrences->IM_Networks->Jabber
Registrace noveho jabber uctu
Potvrzeni uspesne registrace noveho uctu
Pokrocile nastaveni jabber serveru Prefrences->IM_Networks->Jabber
Vzhled hlavniho okna QIP Infium
Uvitaci zprava po registraci na jabbim.cz od jabber serveru
Pridani noveho uzivatele
Popup okno potvrzeni authorizace
Potvrzeni/Odmitnuti authorizace
Okno se zpravou vcetne fungujici diakritiky

Psi, krok za kruckem

Sam nejaky cas pouzivam Psi, dokonce se mi podarilo tohoto sikovneho jabber klienta (windows, linux) protlacit na dve dalsi pc a to k sestre a ke kamaradovi, sice stale pouzivaji “pouze” icq, ale vubec jim nevadi, ze jim to tak funguje diky JIT a hlavne, muzu si snima psat i ja :-)

nejakou dobu premyslim, ze bych po predchozim cinu – ala jabber na Mirande, napsal nejaky jednoduchy obrazkovy clanecek (navod) pro Psi. Ale prijde mi to jako noseni drivi do lesa, pomerne slusny clanek je na elka.cz a to sice Jak prejit na jabber – navod pro blondyny, ale najdou se i dalsi zajimave clanky, treba na linuxexpres.cz a urcite by se nasli dalsi.

proc prave Psi? Proc ne Miranda, nebo nejaky jiny multiprotokolovy klient? Miranda je naprosto skvela, sam jsem ji dlouha leta na Windows pouzival. Teda vzdycky tu nejvice osekanou verzi, kterou jsem vytunil pridavnymi pluginy a byl jsem spokojeny. Nicmene Miranda je defakto jenom prostrednik. Nejcastejsi problem ICQ je, ze kdyz musite prejit na jine PC, tak se nejednou stane, ze chybi nejaky kontakt. Miranda ma slusne resenou synchronizaci se serverem, ale vsechno taky nezvladne a zde se vyskytuje otazka, proc posilat data buhvi kam pres ocean tisice km daleko, kdyz muzete vyuzivat vase oblibene sluzby (ICQ, MSN…) a pritom si vsechny sve kontakty ukladat na lokalni server, ktery sidli v Ceske republice.

jak to funguje? Naprosto jednoduse, zakladem je stazeni jabber klienta, osobne doporucuji Psi. Nainstaluji, zaregistruji si JID (jabber ID), ktery bude ve tvaru nick@nazev_jabber_serveru. Po prihlaseni ke svemu JID si muzu projit seznam sluzeb, ktere muj jabber server nabizi a vetsine pripadu tam najdu i ICQ transport (JIT). Ten si zaregistruji ke svemu jabber uctu -> zadam sve UIN a heslo. Stejne tak budu postupovat v pripade registraci dalsich transportu do jinych siti, pripadne sluzeb. Ale kde je ta vyhoda? Cokoliv zmenite se ulozi na server, vas jabber server a vy se muzete na svuj jabber ucet prihlasit odkudkoliv a vzdy budete nachazet stejne sluzby, stejne kontakty jako kdyz jste jabber naposled opousteli.

Dulezite odkazy!
Jak přejít na jabber – návod pro blondýny (Psi – krok po kroku)
Psi – Instalace (Windows)
Psi – Vytvoreni a nastaveni uctu
Pojďte si s námi popovídat (Psi, Gajim, Gaim)
Jabber: lepší než ICQ (jak se pracuje se sluzbami na jabber serveru)
O Jabberu (Mishaakuv clanek pojednavajici o Jabberu)
Jabber – otevrena komunikace (pavlix a jeho pohled na xmpp)

I takhle muze vypadat roster (zkratka panel)
psi

Takhle zase muze vypadat MUC (chat)
psi

QiP ruske koreny nezapre

Jeste nez jsem skoncoval s ajsikjuu, tak jsem pouzival JIT (icq transport pro jabber), diky kteremu jsem mohl komunikovat se svymi pocetnymi kontakty vyuzivajici tuhle sit. Obcasne problemy nastavaly pri komunikaci s jedinci, kteri pro icq pouzivali klienta QiP, ktery si diky svym minimalnim hw pozadavkum velmi rychle ziskal celosvetovy ohlas. Nevim o tomto klientu nic bilzsiho, nikdy jsem jej osobne nepouzival, ale lide se kterymi jsem si obcas psal jej meli a smysleli o nem v superlativech, proc ne. Problemy ovsem nastavaly v pripadech, kdy nekdo zkousel psat s diakritou, tedy pismenka ěščřžýáíé. Misto zminenych pismenek mi chodily nejake znaky v azbuce (schvalne pisi nejake, protoze rustinou nevladnu). Proc zrovna v azbuce je velmi jednoduche, QiP je puvodem z Ruska -> vyvinuli jej rusti programatori :-) Pomerne jednoduse se problemu a jeho reseni uchopili na jptuning.net, takze jak na QiP a znaky z azbuky v nekterych klientech…

Sbohem na vecne casy stary priteli, ajsiikjuu

O tom, ze Jabber je naprosto skvely, jedinecny a dokonaly se nemusim ani zminovat. Ale tim horsi je odpoved na otazku, proc jsem tolik let pouzival korporatni ICQ, neznaje jeho licenci s kterou jsem samozrejme pri zakladani UIN souhlasil.

Kdy jsem vubec prvne okusil chut komunikace, to muselo byt nekdy jeste na stredni, tipoval bych to na prvak a rok 2001-2. Nadherne devitimistne cisilko zacinajici jednickou, co vice jsem si mohl jen prat. Tise sem zavidel kamaradovi, ktery mel cislo jeste osmimistne a zacinajici devitkou. Leta plynula a s ICQ po boku jsem byl k dispozici kdykoliv a kdekoliv komukoliv. At uz to byl mobil, PC doma, ve skole a nebo na internatu, vsude sem mel nejakeho klienta. Byt ONLINE je prece desne IN a COOL.

Prvni krucky byly pomoci ICQ klienta 2002a a jeho buildu, jde take o posledni verzi ICQ klienta, ktereho povazuji za funkcni v kazdem smeru. Vsechny ty preplacane nasledujici verze jako by zarazely dalsi a dalsi hrebik do komunikacni rakve. Inu ne dlouho po mem zaregistrovani mezi elitu jsem hledal alternativy. Takovy Trillian a nebo Miranda pred nekolika lety s funkcemi a predevsim volbami o kterych se nezdavalo ani v tech nej snech. Stalo se tak, ze po dobu nekolika nasledujicich let jsem byl velmi spokojenym uzivatelem programu Miranda IM. Mou absolutni spokojenost dokazalo zkazit jenom obcasne skobrtnuti, kdy se ICQ protokol nejak zahadne zmenil a naraz jsem byl na par hodin odriznut od sve elity na ajsikju. To ovsem byl hnaci motor spolecenstvi okolo tohoto skveleho freeware programu, opravny DLL soubor byl vzdy na svete do nekolika hodin.

V case kdy jsem se zacal aktivne konfrontovat s operacnim systemem Linux, jsem musel resit i problemy, co s ajsikju, co s kamarady, co s kontakty co s elitou? Linux je o svobove volby, neni tak divu ze pro nej existuji desitky mozna stovky programu, ktere dokazi ajsikjucko na destopu obsluhovat, takze klienti by se nasly, ale ktery je ten nej? V MDV (Mandriva) je stale defaultne nainstalovany Kopete IM (KDE instant messanger). Ten neni spatny, ale nikdy mi moc nesedel, nastesti jsou dalsi, ktere se daji pouzivat. Setkal jsem se treba s Gaim (nove Pidgin) ci SIM. Musim priznat ze na dlouhe mesice me SIM velmi zaujal, pripominal mi z Windows moji Mirandu.

Vsechno ale prasklo, kdyz jsem zacal procitat k siti Jabber. Na Windows jsem to resil jabber pluginem v me dokonale Mirande (v defaultni instalaci). Na Linuxu jsem zkousel jenom jeden program, ktery me oslovil na vecne casy, je jim Psi (Psi is a multi platform client currently available for Windows, Linux and Mac. It mimics the looks of Licq.). Okouzlen dokonalosti tohoto programu a mym intelektem, jsem nekolik dnu pouzival Psi na jabber a SIM na ajsikju (vzdy spojen s elitou) nez jsem se probudil z poblouzneni a konecne zjistil veskere moznosti, ktere Jabber nabizi. Abych byl presny, ktere nabizi cesky jabber server jmenem Jabbim. Nikdy by me nenapadlo, ze pres jabber muzu spoustet sve skvele ajsikju, nemusim se starat o problemy spojene s mutaci originalniho ICQ protokolu, protoze vsechno bezi na jabber serveru a tam to vzdy nekdo osefuje k me plne spokojenosti. Ze by neco vice nez dokonalost?

V dubnu jsem zacal nachazet na internetu odkaz, ten odkaz se nesl ve znameni ajsikju a predevsim jeho license, nevim uz kde jsem to cetl prvne, ale vzdy to bylo to stejne. Prelozene uryvky z ICQ License. Nikdy bych po tom sam od sebe asi nepidil. Najednou jsem videl, ze vsechno je spatne. Muj dokonaly svet zalozeny na ajsikju byl fuc. Porusoval jsem licenci na kazdem kroku a tu jsem zacal dumat jak se odpoutat. Zacatkem kvetna uz v mem statusu vysela hlaska, kde si kazdy mohl precist, ze se blizi muj existencni konec a nadale jiz nebudu jen devitimistne cislo. A pak se to stalo, shodou nekolika nahod mi spadnul cely system a nez abych jej daval cely postupne dohromady, rozhodl jsem se pro uplne novou a cistou instalaci (prechod z MDV2006->MDV2007.1) a od te doby jsem uz jenom jabber user. Od kvetna uz me nikdo nikdy na ajsikju neuvidi. Vzhledem k mnozstvi kontaktu nasporadaneho za nekolik let byla otazka zda takovy dramaticky odchod bude pochopen, nicmene velmi rychle se mi zpusob meho odchodu zalibyl. Ubylo hloupych dotazu na temata se kteryma jsem uz leta nemel co docineni, zadne spamy, zadne viry. Je tohle dokonaly system?

Tak ci tak, od kvetna 2007 jsem OFFLINE FOREVER!

jabber is the choice

ikonka je prevzata z Jabbim.cz

O jabberu

Co je to Jabber, jak to funguje, jak to muzu pouzivat a co mi prinasi? Tohle shrnul pekne ve svem blogu Mishaak:

Na diskuzním serveru, kam velmi často chodím se mimo jiné schází komunita lidí, která podporuje tzv. Svobodný software a otevřené technologie.

V tomto článku bych se chtěl trochu věnovat protokolu Jabber, který slouží podobně jako ICQ ke komunikaci mezi lidmi a který jsem už okrajově zmínil včera. Použiji k tomu pěkné vyprávění, které pro potřeby jič zmíněného diskuzního serveru sepsal uživatel, který si říká MiK

Přece každý, kdo má všech pět pohromadě ví, že uvázat se na jednu ženskou, nebo technologii je utopie. Každý chce všechno a proto osvícení již dnes používají technologii budoucnosti.

Tato technologie se proslavila pod názvem Jabber a dnes se jmenuje XMPP. Hned na začátek chci upozornit, že Jabber není komunikační program – kecálek – ale komunikační protokol. Na rozdíl od protokolù typu ICQ, Yahoo či MSN je XMPP (AKA Jabber) otevřený a veřejně; popsaný.
To znamená, že nejste odkázáni na jediný správný program od firmy té a té, který obsahuje spyware, reklamy, nebo je placený. Pro Jabber existuje nespočet klientů (to je ten program), ze kterých si můžete vybrat ten, který vám vyhovuje. Ano, můžete namítnout, že používáte Mirandu a podobně. Miranda je dobrý program (BTW: Víte, že podporuje Jabber ? ;-) ), ale když chce komunikovat s ICQ, musí zjistit, jak tento protokol funguje. A tvůrci protokolu ICQ ho čas od času změní (pamatujete na brutální výpadky, např. loni v létě, či letos v zimě ?). Well, s Jabberem se to stát nemůže. Jabber je open source technologie, takže máte navždy garantováno, že vám ho nikdo nezmění pod rukama proto, aby vás přinutil používat / aktualizovat / zakoupit nového klienta. Prostě a jasně, Jabber je jednou pro vždy váš, zdarma a legálně ! Protokol XMPP je přijat organizací IETF (to je ta, co tvoří standardy na Internetu, něco jako W3C pro WWW) a je publikován v příslušných RFC.

POKRACOVANI….