Co je v krabici:
1x NavRoad NR430BT
1x stylus
1x drzak do auta (rameno)
1x drzak do auta (kolebka)
1x synchronizacni kabel USB->miniUSB
1x autoadapter do zapalovace
1x kozene pouzdro
1x CD
1x uzivatelsky manual
Vzhled:
tady se nema cenu moc co rozepisovat, vetsina auto GPS navigaci ma podobne rozmery, temer vzdy muzeme ocekavat nejaky kvadr ci krychli. Jako prvni nas zaujme rozmerny dotykovy TFT displej s uhloprickou 4,3“ (palce), ktery nas jeste vice uchvati po zapnuti pristroje. Na pravo od displeje jsou umisteny funkcni klavesy. Nahore dvojklavesa ve tvaru obdelniku (return/mode), naspod opet dvojklavesa obdelnikoveho tvaru (vol+/vol-) a mezi nimi multifunkcni ovladaci kriz, ktery se pohybuje do ctyr poloh a stlacenim potvrzuje. V levem hornim rozku na nas kouka led dioda, jenz se rozsviti cervene v pripade pripojeni na elektricky auto-adapter ci po pripojeni miniUSB kabelu k PC (i takhle se daji dobijet baterie).
Na pravem boku pristroje pak najdeme tlacitko off/on. V horni poloze je pristroj uplne vypnuty, ve stredni poloze je zapnuty, ve spodni poloze je ve spanku. Pod tlacitkem on/off najdeme SDIO zdirku pro SD kartu. Pod ni je jeste patrna drazka pro ulozeni navigace do autodrzaku. Horni strane zarizeni dominuji diry pro lepsi reprodukci zvuku z integrovanych reproduktoru a v levem rohu najdeme poutko pro uchyceni zarizeni na snurku. V prave casti nas na nas jeste vykukuje zasunuty stylus.
Na levem boku pristroje pak najdeme zdirku pro 3,5mm Jack konektor, ktery je zajisten pryzovou zaslepkou. Ve spodni casti pak muzeme hledat miniUSB konektor pro spojeni s PC, konektor je chranen plastovymi dvirky.
Na zadni strane nas zaujme krome velkeho loga NavRoad jeste vystup na externi antenu a v levem rohu zapustene tlacitko reset. Mimo jine na zadni strane pristroje jsou informace o pristroji (model, napajeni atd.) a nalepka rikajici nam, ze pristroj bezi na Windows CE Core 5.0.
Na spodni hrane pristroje najdeme uz jenom „nekryty“ konektor pro pripojeni ke kolebece autodrzaku.
Navigace:
V zarizeni je nainstalovan navigacni system Destinator v. 6.1.1.40010, ktery bezi povetsinou z prilozene SD karty o kapacite 2GB. Start navigacniho programu je vskutku rychly, jenom par okamziku a uz se prochazite v menu. V menu se muzete orientovat pomoci multifunkcniho ovladaciho krize, prstem a nebo stylusem primo na dotykovem displeji. Prvni vase kroky by asi mely vest do nastaveni pristroje a zkontrolovat zadani parametru GPS. Asi nejdulezitejsim parametrem nastaveni GPS prijmu je protokol. Doporucuji nastavit SiRF, pravdepodobne uz z vyroby je nastaven na NMEA, ktery alespon me nefungoval. Bezne trva pripojeni GPS (nacteni satelitu) par minut. Idealni je sednout do auta nastavit cil trasy a po ujeti nekolika malo metru se GPS pripoji. Dale v zarizeni jde vybirat z takovych voleb, jako nastaveni jazyku textu/mluveneho slova, nastavit lze vzhled, spravce tras, spravce map, rezim 3D, TMC (dopravni info), nocni rezim a pomerne dulezita volba jsou vyzvy. Takove rychlostni varovani bude asi jedno z prvnich vyzev, ktere vypnete :)
Jak se jezdi po meste/dalnici:
Instalace drzaku je velmi snadna, navic zpusob jakym je konstruovany budi opravdu dojem, ze je temer neznicitelny. Bohuzel jeho konstrukce neni vsemocna a dva nastavovaci srouby nevydrzi otresy ceskych silnic, ktere jsou v katastrofalnim stavu. Takze po najeti nekolka desitek km nejlepe po dalnici muzete srouby vesele dotahnout. Instalace NavRoad NR430BT do kolebky, jenz je soucasti drzaku je bezproblemova. Po zapojeni jeste adapteru do zapalovace se uz vubec nemusite o nic starat. Staci zapnout zarizeni, spustit navigacni software, zadat trasu se vsemi parametry a uz si jenom uzivate jizdu. K GPS se zarizeni pripoji behem ujetych par metru, maximalne do dvou minut, pokud mate spravne nastavene parametry GPS. Dost jsem se obaval tunelu, v tunelu jste samozrejme bez signalu, ale po vyjeti z nej se GPS opet bezproblemu pripoji do deseti ujetych metru.
S NavRoad NR430BT jsem najezdil vice jak 600km, praktycke zkusenosti jsou ve smes dobre. Pamatuji si jenom tri momenty, ktere trosku kazi celkovy dojem. Jednou se me zarizeni snazilo navigovat napric uzavrenou pesi zonou, nasledne pri objizdce me to lajdacky zkouselo, zda pojedo pres zakaz vjezdu a posledni byla krizovatka na niz jsem mel jet vpravo, nicmene zvukovy tak i graficky signal prisel az po ujeti asi 10m kdyz jsem byl uz na moste nad rekou. Jinak uz musim psat samou chvalu. At uz na dalnici, nebo ve meste, navigace nezklamala. Prekreslovani tras bylo vzdy velmi rychle, maximalne do 5 vterin. Pocet satelitu kolisal dle toho, zda jsem jel v huste zastavene oblasti (obytne zony, vezaky…) a nebo zda sem jel vesnickou ci po dalnici. Ve meste jsem mel nejmin satelitu 7 a nejvice 10. Mezi mesto a dalnice vzdy 10 ci 11. Velmi me potesila „inteligence“ zarizeni, kdy jsem si pri jizde oddalil celou zobrazovanou mapku na maximum a pri blizici se zatacce se asi pri 200m od zatacky mapka sama priblizila co nejvice a po projeti se zase sama oddalila. Hlasove signaly jsou take velmi zdarene, jenom to upozornovani na rychlost neni moc stastne, ale to nebude chyba v GPS, takze to bude nejspis jedna z prvnich nastaveni, ktere budete upravovat. Zajimave je, ze pokud se treba mezimestem vyskytne nejake rychlostni omezeni, zarizeni vam to oznami. Jako velmi zdarile hodnotim i tzv. POI, ktere se daji stahnout z internetu a integrovat. Muzete vytvaret sve vlastni body zajmu (POI) ci oblibena mista. Velmi me take nadchla historie poslednich zadavanych mist, takze kdyz jezdite vice stejnych tras, nemusite pokazde zadavat mesto a adresu manualne, ale proste jenom vyberete ze seznamu jiz zadanych v minulosti. Ale ani zadavani pri jizde neni zadna krkolomna vec, dotykovy displej je zpracovany na jednicku, jak vzhledem k duveryhodnosti barev, tak co se manipulace prsty tyce. Stylus nebylo nutne vubec pouzivat. S podsvicenim to bylo horsi jenom treba pri pesi chuzi, kdy nebyl displej dobre citelny, nicmene je nutne dodat, ze na trhu je pro pesi/cyklo turistiku mnohem vice vhodnejsich GPS zarizeni. Prece jenom uz velky displej NavRoad NR430BT se nevleze do kazde kapsy. Takze na cestach a s navigaci to bylo bez problemu, tam me NavRoad NR430BT nenechal na holickach.
Multimedia:
Nebylo by to temer dokonale zarizeni, kdyby to neumelo i neco navic. Tim necim navic je podpora prehravani hudebnich a filmovych souboru, k tomu vsemu jeste prohlizec obrazku s moznosti slideshow a otaceni vzdy o 90°.
Vsechny tri programy nabizeji jenom zakladni moznosti.
Predevsim prehravac filmu me moc nenadchl, moc dobre si neporadil s titulky, specifikace sice slibuje podporu, ale jenom pro format .smi, bezne titulky ve formatu .srt, .sub nejsou podporovany. Dalsi zadrhel je v prehravani, neco jako roztazeni do stran necekejte. Snimek si tak musite oriznout na PC, nejlepe do rozliseni displeje (aby se vam prehraval pres cely displej) a take si musite pridat titulky primo do filmu, pokud neni film v cestine. Programu, ktere takove moznosti maji je prehrsel, me napada treba Pocket DivX Encoder. Vykony procesor sliboval multimedialni nabazeni, nicmene s plnym rozlisenim 624x352px si prilis dobre neporadil, sice jej prehral bez vetsich problemu, ovsem vice akcni sceny byly lehce trhane. Stejny snimek upraveny do rozliseni 480x272px (rozliseni displeje) uz ale jel bezel problemu. Podporovane formaty jsou *.AVI, *.MOV, *.MPG, *.WMV, *.MKW, *.3GP
. Predevsim posledni format musi udelat radost majitelum telefonu znacky Nokia. Takhle si muzou prehravat sve video nahravky primo na cestach na vetsim displeji, nez disponuje jejich telefon.
Hudba, reprodukce je pomerne na vysoke urovni kvality, pokud budete preferovat treba audio vystup pomoci 3,5mm jacku tak budete spojeni jak se sluchatky, jeste vice, pokud vystup zapojite do vaseho autoradia, prece jenom integrovane reproduktory nejsou to prave a domacimu kinu se nevyrovnaji. Vyrobce slibuje podporu *.MP3, *.OGG, *.WMA, *.WAV
. Mozna by nekteri uzivatele jeste uvitali *.FLAC, *.AAC ale nezapomenme na hlavni vyuziti zarizeni.
Prohlizec obrazku, je asi nejhure zpracovana cast zarizeni, sice se chlubi podporou *.JPG, *.BMP, *.GIF
nicmene treba s dlouhym nazvem, ktery obsahoval jak pismena, tak cisla si uz prohlizec neporadil a nedokazal obrazek zobrazit. Podpora *.PNG a dalsich formatu by taktez byla na snade.
Rozsireni:
Predevsim multimedia nejsou nejlepe zpracovana a to nas privadi k otazce, jak si pridat sve vlastni programy, jenz budou opravdu pouzitelne. Celou situaci nam velmi usnadni operacni system, jenz je z dilny Microsoftu a nese oznaceni Windows Mobile for PPC 5.0. Diky tomu, je mozne dohrat jakykoliv program se vam zamane (pro kapesni pocitace). Takze ja zacal nahranim poradneho prehravace, volil jsem osvedceny The Core Media Player (TCMP), ktery nezna omezeni v moznostech prehravani audio/video souboru. Samozrejme jak jsem jiz zminil, lze nainstalovat jakykoliv program, pro WM5.0.
Dalsi funkce:
Mezi dalsi natrasane funkce patri i bluetooth handsfree, diky ktere muzete sparovat vas telefon s podporou bluetooth s NavRoad NR430BT a mate tak plnohodnotnou nahradu pevnych auto handsfree sad. Bohuzel jsem tuhle funkci nezkousel, ale urcite stoji za to o ni vedet.
Synchronizace:
Spojit NavRoad NR430BT s PC neni zadny problem, tedy jenom par drobnosti. Musite mit nejlepe operacni system Microsoft Windows XP(x), nainstalovat si program Active Sync (ja pouzil anglickou verzi 4.2), nejaka verze je i na prilozenem CD. No a potom uz jenom staci NavRoad NR430BT spojit pomoci dodavaneho kabelu s vasim PC a nastavit v par jednoduchych krocich parametry spojeni v programu Active Sync a mate vlastne vyhrano. Jeste si dovolim doporucit pro priznivce okenniho manageru Total Commander plugin WinCE, diky nemuz si po pripojeni NavRoad NR430BT muzete prenaset libovolna data do pristroje a nebo jeho SD karty primo v TCM. Prenosova rychlost se pohybuje mezi 120-140 kbps, takze na takovy celovecerni snimek si pockate.
Zaverem:
Kvalita pocesteni at uz samotneho prostredi a ci jednotlivych aplikaci neni spatna, o navigacnim programu jsem jiz psal vyse, takze patri mezi ty lepsi veci, co se povedly. Cena zarizeni se pohybuje lehce nad deset tisic co za kvalitni navigaci neni vubec mnoho. Pokud by jste hledali vice map, staci jenom dokoupit mapove podklady na SD a muzete si treba udelat vylet kolem sveta.
Shrnuti:
+cena
+komplexnost
+WM 5.0 a moznosti programoveho rozsireni
+kvalita pocesteni text/hlas
+navigace (gps+mapy)
-multimedialni funkce
-integrovana baterie
-tlacitka maji dost vule
Technicka specifikace:
Procesor: Samsung S3C2442, 400 MHz
Pamet ROM: 64 MB NandFlash
Pamet RAM: 64 MB SDRam
Slot pro pametove karty: SD
Operacni system: Microsoft® Windows CE.NET 5.0
GPS modul: SiRFstarIIITM 20 kanalu, integrovany
Baterie: Integrovana, dobijeci, Li-Polymer, 1800mAh
Displej: 4,3″ QVGA TFT LCD
Rozliseni displeje: 480 x 272px
Konektivita: Bluetooth v.1.1, v.1.2, v.2.0 kompatibilini
Rozmery: 131.0 x 81.6 x 23.6 mm
Hmotnost: 230 gramu
Pripojeni k PC: Mini-USB
Konektor pro pripojeni externi TMC anteny
Integrovane audio reproduktory
Vestaveny mikrofon
3,5mm vystup na sluchatka
Kompletni verzi recenze je take mozne shlednout na serveru Mobilnaut.cz