Uz pred nejakou dobou jsem psal o Ubuntu, nicmene tehda se muj pokus o zavedeni tehle distribuce na desktop moc nepovedl. Nevim co me dneska v noci popadlo, ale asi ve dve hodiny rano jsem dal Ubuntu druhou sanci :-)
Ubuntu Linux patri mezi jedny z nejpouzivanejsich linux distribuci na desktopu a laptopu vubec, nikoho tedy neprakvapi, ze opet vyhraje v jedne ankete. Na laptopu uz Ubuntu 8.04 nejaky cas sedi vcetne dalsich operacnich systemu. Na desktop se mi jej moc nasazovat nechtelo, ale Mandriva me dostavala posledni dobou do jiste nostalgie a tak jsem se jal instalovat Ubuntu, abych zase mohl resit necekane problemy a vubec si rozsiril obzor. Mimo jine me hodne lakalo APT, ktere ve svete Linuxu nema konkurenci.
Jedna z mala veci, ktera me na Ubuntu mrzi, je graficky instalator kombinovany s LiveCD. Tahle kombinace sebou nese velke naroky na hw pocitace, takze jsem se dal do instalace AlternateCD (textovy rezim instalace). Instalace je naprosto jednoducha, clovek si vybere vzdy z nejake nabidky, obcas neco nastavi a po asi 30 minutach je hotovo. Vyjede mechanika, restartuje se pocitac a hura do Ubuntu.
Grub je skvely, ale LiLo je lepsi
problem cislo jedna hned po instalaci u mnoho uzivatelu. Zavadeci program ma casto problemy s hw pocitace, casto se zakladni deskou a taky s disky. Nekdy nefunguje Grub a nekdy zase LiLo, kazdopadne vetsinou jeden z techto programu vzdy funguje korektne. Proto dvakrat bohuzel, protoze “defaultne” bez moznosti volby se instaluje prave Grub, ktery je znam na diskuzich svymi errory. Na diskuzich se da ledacos vycist, ovsem vetsinou to moc nepomuze a nebo to pripomina lov kanonem na vrabce:
How to install Lilo to a Ubuntu partition
Installing LILO on Ubuntu
GRUB Error 21 (ubuntu.cz)
vsechny tyhle navody maji jedno spolecne, instalace zavadece bez instalace noveho systemu. Ovsem pokud vim, ze Grub si s mym pocitacem nerozumi, je vhodne na to myslet jiz pri instalaci (prvni instalaci) systemu. Jak nastavit tedy LiLo, kdyz volba neexistuje?
Instalace Ubuntu s LiLo
instalace se nijak nelisi od bezne viz vyse, vyplnime vse co po nas instalacni dialog bude chtit, nechame system nainstalovat az se dostaneme do jednoho z poslednich kroku, treba nastaveni UTC a nebo az nakonec instalace, kdy nam vyjede mechanika. Dialog bude mit dve volby GO BACK (jit zpet) a CONTINUE (pokracovat). Zvolime ESC a nabidne se nam rolovaci menu, kde jsou vsechny body instalace a take dve volby zavadece, jedna pro Grub a jedna pro LiLo, zvolime se tedy INSTALOVAT ZAVADEC LILO. Po nekolika minutach jiz mame nainstalovane LiLo a muzeme uspesne ukoncit instalaci a restartovat pocitac.
Po restartovani systemu nas privita GDM a po prihlaseni si pak uzivame komfortu samotneho systemu Ubuntu. Nicmene jeste jedna problemova otazka zbyva…
Instalace graficke karty nVidia
jiz jsem psal o instalaci ovladacu pro Mandriva Linux. Ubuntu je v tohle smeru mnohem luxusnejsi. Spravce Hardware Drivers sam najde nove zarizeni, pripadne upozorni na moznost instalace “nesvobodneho” ovladace od nVidie. Behem nekolik okamziku, asi tri kliknuti mate nainstalovany aktualni ovladac vasi graficke karty. Radost kazi jenom fakt, ze nejde o nVidia driver instalator, ale o udelatko od Ubuntu a musi se kvuli tomu restartovat cely system – Xserver nestaci.
Bod zlomu se objevi po najeti Ubuntu s novymi ovladaci, kdy nepochopitelne nejde nastavit vyssi rozliseni jak 800×600 (low resolution). Tenhle problem maji predevsim uzivatele starsich grafickych karet v Ubuntu, obecne oznacovane jako “legacy”. Neco se diskutuje i na webu:
BinaryDriverHowto/Nvidia
HOWTO: Latest NVIDIA drivers on Ubuntu
Hardy a nVidia driver
problém s NVIDIA MX 440
Muj problem byl trochu specificky. Odinstaloval jsem ovladac nVidia, ktery mi vnutilo Ubuntu a jal se instalovat ovladac oficialni cestou (viz nVidia & Mandriva), vse probehlo v poradku, ovsem bez jakekoliv zmeny xorg.conf. Nakonec se mi problem podarilo zdarne vyresit instalaci dvou balicku nvidia-xconfig a nvidia-settings. Restartoval jsem Xserver a spustil si nvidia-xconfig a manualne nastavil grafickou kartu a monitor. Po spusteni Xserveru byl jiz xorg.conf upraveny, ale stale bylo nizke rozliseni. Nyni jiz ale slo znova nainstalovat graficke ovladace (original nVidia installer) a naslednou editaci xorg.conf (zmena nv na nvidia) a poslednim restartem Xserveru se vse vratilo do starych koleji – logo nVidia pri startu GDM :-)