Na internetovych diskuzich se da casto narazit na debaty ohledne kvality filtru, nazory a reference na jednotlive vyrobce a produkty. Samozrejme je treba rozlisovat zda se jedna o vnitrni a nebo venkovni (externi) filtraci. U externi je to vetsinou vsechno v superlativech, ovsem jinak je tomu u vnitrnich filtru.
Nejvetsim problemem vnitrnich filtru je velikost filtracni plochy a samozrejme realny prutok filtrem. Na trhu lze najit obrovske mnozstvi filtracnich zarizeni s cenou od par korun do nekolika tisic, ovsem vetsinou se da taky narazit na “modni” trendy, kdy filtr ma nasavani treba jen na spodni strane, pripadne disponuje jinymi parametry, ktere nam nedavaji pochopit podtstatu vlastni funkce filtru. U vnitrnich filtru pozadujeme predevsim mechanicke cisteni a pouzivame je v malych a stredne velkych akvariich (asi do 150l objemu akvaria). U objemnejsich se vyplati vyuzit externich zarizeni, ktere jsou sice drazsi, ale jsou mnohem lepe vybaveny pro filtrovani velkych objemu a u takovych filtru jiz muze byt rec o bakterialni filtraci. Taktez je nutne brat v uvahu vlastni prutok filtru, kdy vsechny uvadene cisla od vyrobce jsou ziskana bez filtracni naplne, tedy jde o vykon samotneho cerpadla filtru a ne o skutecny realny prutok (vetsinou tomu tak je).
Proto se casto da narazit na informace a navody ke zhotoveni vlastnich filtru. Vetsinou se k tomu vyuzivaji cerpadla ci cerpaci hlavy kompletnich filtru, ke kterym se pripoji nejaka filtracni hmota – nejcasteji molitan, biomolitan, uhlikovy filtr apod. Jak muzou takove domaci pokusy (upravy) dopadnou se lze presvedcit na obzazcich – Wampi a honky (obrazky jsou ulozeny na www.rybicky.net).
Ja jsem sahl po podobne uprave, kdy jsem vyuzil sve cerpadlo Circulator 650 o vykonu asi 650l/h a pod nej jsem umistil bezny molitanovy filtr. Molitanovy filtr se mi velmi dobre osvedcil jiz v provedeni elementikovy filtr kdy bylo vyuzivano predevsim podtlaku diky kompresoru a vzuchovacimu kameni. Proc je obycejny molitan tak skvely? On neni skvely, jako filtracni hmota ma spis docela dost nevyhod, ale obrovskou vyhodou pro vnitrni filtraci je jeho velikost, diky niz lze mnohem efektivneji filtrovat pevne castice (kal aj.) z vody. Samozrejme po spojeni s cerpadlem se rapidne snizil prutok cerpadlem, nyni jiz celou sestavou z puvodnich asi 650l/h bez molitanu na nynejsich odhadem asi 200-300l/h s filtracni hmotou.
Cela uprava se neobesla bez extremnejsich zasahu. Musela byt provrtana trubice od hlavy cerpadla pro nasavani vody, aby bylo mozna nasavat vodu ze vsech stran a ne jenom ze dna, vice zachyceno na fotografiich:
Original a upravena trubice pro nasavani do cerpadla
Nasazeni filtru
Filtr v akvariu