Rapidshare – uloz si cokoliv, stahni si odkudkoliv

O Rapidshare jsem jiz psal v mem clanku – Uschovny, ulozny, uploud servery, kam s daty na webu, ale dnes to bude spis o Rapidshare.com. Ulozna na adrese www.rapidshare.de patri historicky k nejlepsim a nejvetsim uloznam, vzdyt jiz v dobach, kdy v nasich podminkach (cti: na ceskem internetu) bylo mozne zalohovat radove desitky MB dat, na rapidshare.de bylo mozne uchovavat az 300MB (per file). Postupem casu zacali lide objevovat neskytane moznosti zminene ulozny a tak se pomalu maximalni kapacita smrskla na 100MB, pricemz stale platrila (a patri) k tem nejvetsim na svete. Bohuzel na konci roku 2006 se dostali provozovatele do vaznych problemu s nemeckymi zakony kvuli parametrum sve sluzby, Rapidshare se behem sve existence stal synonymem pro sdileni vsech dat bez rozdilu chrakteru, avsak velmi casto authorsky chranenych dat.
Stalo se tak, ze se zacal na scene objevovat cim dal vic novy server, vypadajic a fungujic naprosto stejne, jenom na nove domene www.rapidshare.com. O tom, ze se jedna o tentyz server jedne firmy nebylo diskuze, protoze bylo mozne sveho casu vyuzivat oba servery s jednim loginem. A jak se rika v te otrepane rikance: “stary kral je mrtev, at zije novy”, stal se rapidshare.com novym nejvetsim file-hostingem na svete.

Na www.rapidshare.de se objevilo sveho casu hlaseni:
Unfortunately all drives of RapidShare.de are full right now. In the future, RapidShare.de’s direction will point even more to conventional webhosting. This means that uploads will be possible again very soon, but only premium users with a paid account will be able to upload their files. Due to this changes, the premium-points feature has been cancelled completely. We have applied an account extension to every customer with collected points. We have also given thoughts to premium customers with less than 10000 points. Accounts with 5000 points for example have been extended for 15 days.

Uploads will be possible again for our customers on 6.1.2007 approximately.

Jak nahravat data do ulozny
v podstate ani prilis moznosti nemame, zakladem je webove rozhrani pres internetovy prohlizec a nebo pres specializovany uploader. Mezi dalsi moznosti pri uploadu patri ulozeni dat “bez registrace“, ulozeni s “free registraci(po nahrati prvniho souboru bude nabidnuta registrace) a nebo nahrati dat na “placeny premium ucet“, shrnuti pro upload dat:

*internetovy prohlizec (cti Firefox)
*upload klient – RapidUploader

Proc je to tak uspesny byznys?
taktika je pomerne promyslena, za registraci “premium uctu” (dle ceniku nekolik EUR) dostanu nejake “premiove body”, za kazdy download mnou uploadovaneho souboru (v ramci premium uctu) dostavam 1PP (premium point), kdyz jich nasbiram vice, muzu je smenit za prodlouzeni meho premium account, aniz bych za nej musel neco platit. Vyhodou PA (premium account) jsou take jine moznosti pri stahovani, takrka zadne omezeni a predevsim me uploady budou smazany az v momente, kdy vyprsi platnost meho uctu (pokud neporusuji pravidla).

Jak stahovat z Rapidshare
v podstate se nabizeji stejne moznosti jako v pripade uploadovani. Zakladem zde je ale jeden hlavni fakt a to Premiovy Ucet, pokud jej nemame, je stahovani o dost slozitejsi. Pred kazdym stahovanim musim projit captcha kontrolou (opsat nahodne vygenerovany obrazek do policka = ochrana proti robotum), dale mi bude nabidnuta pomalejsi linka tzv. volna konektivita, pouze jeden download slot (pouze jedno soucasne stahovani z rapidshare.com) a hlavne po dokonceni jednoho stahovani muze dalsi zacit az po uplynuti nekdy i 200 minut.
V pripade, ze mame premium account nemame zadne problem s jakymkoliv stahovanim, v podstate se tedy nabizi moznost stahovani pres webovy prohlizec kdy se postupne proklikame az na tizeny directlink a zahajime stahovaci proces, nebo muzeme vyuzit nekterych download klientu, shrnuti pro download dat:

*internetovy prohlizec – nutnost “naklikat” si soubory
*intenetovy prohlizec Firefox s rozsirenim DownThemALL!
*download klienti – US Downloader, RapGet, Wget

asi mezi nejlepsi volby patri download klienti, jednak staci zadat neprime odkazy (tj. ty co dostaneme po uploadu) a nemusime tak nikterak proklikavat na directlinks a hlavne muzeme do aplikace zadat treba 50, 100… odkazu a nechat klient stahovat a nemusime se jiz o nic starat. Prvni dva klienti jsou docela povedeni, nicmene v Linuxu pro ne prilis mista neni (ikdyz WINE je maly zazrak), nicmene treba s RapGet jsem byl velmi spokojeny, mimo jine i diky tomu, ze stacilo zadat sve prihlasovani udaje a nebyl se stahovanim zadny problem. Bez placeneho uctu se pred kazdym stahovanim zobrazi CAPTCHA obrazek, ktery je nutny manualne prepsat. Ovsem nejlepsi volbou v Linuxu je Wget.

Wget je jednickou a ke vsemu v terminalu
ale aby to nebylo jen tak, wget existuje i ve verzi pro Windows, coz zasadne rozsiruje kladne reference a pole pusobnosti tohodle terminaloveho download manageru. Nicmene v Linuxu ma sve kouzlo jiz v zakladu kazde distribuce (jak by jsme asi cokoliv stahovali – ikdyz jsou dalsi manageri). Staci tedy zadat v prikazove radce jednoduchy prikaz a vse se zacne “automatizovat”, ovsem predpokladem je placeny premium ucet na rapidshare.com. Potom jiz staci otevrit terminal treba ve slozce C:\download a zadat prikaz:

wget -c -i links.txt –http-user=USERNAME –http-password=PASSWORD

pricemz soubor links.txt musi byt ve slozce C:\download, na kazdem radku jeden odkaz, dale namisto USERNAME zadame prihlasovaci jmeno a namisto PASSWORD zadame heslo k nasemu uctu na rapidshare.com a pak uz jenom sledujeme, jak se nam stahuji pozadovane data z internetu ;-)