O ruskem programku QIP jsme se poprve mohli doslechnout v roce 2004, kdy spatrila svetlo sveta prvni beta verze (pouze ruska verze), ovsem diky svym minimalistickym narokum na hw prostredky se QIP behem velmi kratke doby sve existence rozsiril po celem svete a dalsi jazykove “mutace” na sebe nenechaly dlouho cekat. V roce 2005 jsme jiz meli prvni stabilni verze a o rok pozdeji prisly prvni “mobilni” verze urcene pro PDA (a smartphony) bezici na Windows Mobile. QIP je maly, nemusi se instalovat, nema extremni naroky na vykon PC, je jednoduchy a efektivni. Presto ma jednu velkou nevyhodu, je urceny jenom pro proprietarni sit ICQ, diky cemuz jsou mu stale zavrene dvere pred mnohymi uzivateli i proto pocatkem tohoto roku (2007) se zacaly sirit zvesti o novem projektu pod hlavickou QIPu, ktery by mel prinest oziveni, vetsi flexibilitu, priliv novych uzivatelu a vyvojaru. Projekt nese nazev QIP Infium.
Uz je to nejaka doba, co byla uvolnena testovaci verze (presneji build 9000). Na prvni pohled je pokrocilejsim uzivatelum zrejme, ze svou strukturou se zacina QIP Infium podobat jednomu z nejlepsich IM na svete a to Mirande. Zakladem vseho je u obou klientu dostatecny pocet “pluginu” (rozsirenich) diky nimz se muzou uzivatele pripojovat k ruznym sitim a vyuzivat ruzne sluzby.
Na rychlo jsem sahl po vyvojove verzi QIP Infium (build 9000), abych zhodnotil funkce a vlastnosti, ktere jde vyuzivat.
1. jako prvni budeme vyzvani k vytvoreni profilu, ktery musi byt chranen heslem
2. v nastaveni IM_Networks vidime prehled dostupnych sluzeb/siti (icq, jabber/xmpp a ximss/sip)
3. pri registraci noveho uctu pro jabber, je treba vstoupit do Prefrences->IM_Networks->Jabber a nasledne zadat username (ve tvaru nick@server), password a pak klikneme na volbu Register
4. v pripade ze chceme vyuzivat stavajici jabber ucet, vyplnime pouze username a password
5. mame jeste moznost nastavit nekolik dodatecnych voleb v ramci sluzby jako ssl connection apod.
Jako prvni co me v ramci QIPu tesi je funkcni diakritika, se kterou mel rusky klient v minulosti problemy. Co me tesi mene je smerovani klienta na uzivatele ICQ, takze muzeme ocekavat “zvuky” notoricky zname z originalniho ICQ klienta, ale take provedeni, vcetne zobrazovani avataru po krajich okna se zpravou. V jednom okne muzeme mit otevreno vice zprav, coz potesi hlavne notoricke pisalky :-)
Mezi hlavni nevyhody QIP Infium jednoznacne patri absence MUC (multi-chat) a to je pomerne zasadni vec u jabberu. To je taktez jeden z hlavnich duvodu, proc by uzivatele ICQ se zamerem komunikovat i pres Jabber meli volit bud Mirandu a nebo Psi (kompletni prechod na jabber vcetne icq transportu). Dalsimi nesvary by byla urcite stabilita programu a bugy (chybove hlaseni), ktere se u testovaci verze cas od casu objevi pricemz v pripade vytrvalejsiho nastavovani se s bugy ruznych typu budete setkavat stale casteji. Pokud tedy zrovna nemate nejaky specialni duvod, proc sahnout po QIP Infium, pokud zrovna nemate pocitac s omezenou velikosti pameti RAM, nebo nejste fanaticti priznivci ruskeho QIPu pripadne nemate zajem byti testery nove verze klienta, asi bude lepsi se ohlednou po lepsim reseni.
nekolik obrazku nakonec:
Prvni spusteni a vytvoreni prvniho profilu
Nastaveni prihlasovacich udaju k jabber serveru (v pripade ze uz ucet mate)
Nastaveni jabber serveru Prefrences->IM_Networks->Jabber
Registrace noveho jabber uctu
Potvrzeni uspesne registrace noveho uctu
Pokrocile nastaveni jabber serveru Prefrences->IM_Networks->Jabber
Vzhled hlavniho okna QIP Infium
Uvitaci zprava po registraci na jabbim.cz od jabber serveru
Pridani noveho uzivatele
Popup okno potvrzeni authorizace
Potvrzeni/Odmitnuti authorizace
Okno se zpravou vcetne fungujici diakritiky