Od webhostingu k VPS

Kdyz se dnes nekdo rozhoduje nad zrizeni hostingove sluzby, musi peclive zvazit sve potreby a moznosti. Na jedne strane zde mame jednostrane, ale vetsinou sirokospektre webhostingove sluzby od par korun mesicne, ktere pokryji potreby drtive vetsiny spravcu. Ovsem muze nastat situace, kdy jiz potreby z jakehokoliv duvodu presahnou ramec definovanych voleb webhostingovych programu. V takovem pripade nam zbyvaji dve moznosti: zauvazovat nad zrizenim vlastniho serveru coz sebou nese prime naklady na porizeni serveru a vysoke mesicni naklady na housing, nebo si muzeme zvolit volbu virtualniho serveru tzv. VPS. Je zde jesta jedna moznost a to pronajmu dedikovaneho serveru, kde si pronajimame celou serverovou sestavu. Mesicini cena pronajmu dedikovaneho serveru vcetne nakladu na pripojeni do site a ele. jsou casto na podobne urovni jako naklady na pripojeni vlastniho stroje. V tomhle pripade ovsem hraje silnou roli konfigurace serveru, kdy ty levnejsi varianty doprovazi hw. slabe servery.

Zakladni srovnani:
Housing
– nutnost porizeni vlastniho serveru
– vyssi mesicni naklady na provoz (pripojeni do site + spotreba ele.)
– nejlevnejsi housingove programy zacinaji od 1000,- CZK

Dedikovany server
– mesicni poplatky za pronajem sestavy (vcetne nakladu na pripojeni do site a ele.)
– nejlevnejsi programy pronajmu dedikovanych serveru zacinaji od 1000,- CZK

Virtualizovane servery (VPS)
– pronajem virtualizovaneho stroje beziciho na serveru
– nejlevnejsi VPS zacinaji od 100 CZK

Dnes kdy nejlevnejsi VPS programy zacinaji na hranici 100 korun mesicne je jiz otazka zda se vyplati klasicky webhosting a zda rovnou i s vyhledem do budoucna nesahnout radeji prave po VPS. Pokud ma byt naplnen ucel hostovani pouze jednoho webu napr. blogu, tak je bezny webhosting favoritem. Vetsina poskytovatelu webhostingovych sluzeb navic umoznuje v pripade potreb prechazet mezi jednotlivymi programy popr. doplnovat aktualni sluzbu o dodatecne balicky dle prani.

Situace se zacne mirne komplikovat v pripade kdy je zajem o hostovani vice domen v ramci jednoho hostingu, ale i s timto si vetsina hostingovych firem poradi a nabidne nejakou formu sluzby multihosting, v nejhorsim pripade to skonci u zakoupeni vice tabulkovych programu. V teto chvili se zacina objevovat regulerni zajem o VPS. Cena nejlevnejsiho virtualniho hostingu je priblizne dvojnasobna oproti cene prumerneho hostingu, nicmene prinasi volnost volby, jakou zadny webhosting nenabidne, ovsem za predpokladu, ze si spravce bude schopen vsechno sam nakonfigurovat.

VPS je levna alternativa a prvni krok k provozovani serveru at vlastniho nebo dedikovaneho. Zakladnim predpokladem je, ze si budeme muset vsechny pozadovane sluzby sami nastavit a zabezpecit. Po zakoupeni VPS je instalovan na serveru pouze cisty operacni system, ktery jsme si zvolili pri koupi. Jedna z prvnich veci, kterou by jsme meli zacit resit je zabezpeceni samotneho serveru v siti – prece jenom botu, kteri se snazi dostat za pomyslna vratka je nespocet.

Bude potreba doinstalovat podporu weboveho serveru nejspise Apache2 popr. Nginx, dale databaze MySQL, nejake to FTP asi v provedeni vsftpd, funkcni Posta pro vsechny hostovane domeny – nejspise formou Dovecot + Postfix (pripadne doladeni antispam filtru atd.) a k tomu nejaky ten graficky privetivy webmin jako je Roundcube a statistiky napr. formou MRTG.
To zni jako zakladni vybava pro nahrazeni bezneho webhostingu. Samozrejme vlastni server nabizi nepreberne moznosti vyuziti od provozovani vlastniho jabber serveru az po provozovani velmi specifickych serverovych sluzeb.

Odkazy:
Instalace internetoveho serveru