O jabberu

Co je to Jabber, jak to funguje, jak to muzu pouzivat a co mi prinasi? Tohle shrnul pekne ve svem blogu Mishaak:

Na diskuzním serveru, kam velmi často chodím se mimo jiné schází komunita lidí, která podporuje tzv. Svobodný software a otevřené technologie.

V tomto článku bych se chtěl trochu věnovat protokolu Jabber, který slouží podobně jako ICQ ke komunikaci mezi lidmi a který jsem už okrajově zmínil včera. Použiji k tomu pěkné vyprávění, které pro potřeby jič zmíněného diskuzního serveru sepsal uživatel, který si říká MiK

Přece každý, kdo má všech pět pohromadě ví, že uvázat se na jednu ženskou, nebo technologii je utopie. Každý chce všechno a proto osvícení již dnes používají technologii budoucnosti.

Tato technologie se proslavila pod názvem Jabber a dnes se jmenuje XMPP. Hned na začátek chci upozornit, že Jabber není komunikační program – kecálek – ale komunikační protokol. Na rozdíl od protokolù typu ICQ, Yahoo či MSN je XMPP (AKA Jabber) otevřený a veřejně; popsaný.
To znamená, že nejste odkázáni na jediný správný program od firmy té a té, který obsahuje spyware, reklamy, nebo je placený. Pro Jabber existuje nespočet klientů (to je ten program), ze kterých si můžete vybrat ten, který vám vyhovuje. Ano, můžete namítnout, že používáte Mirandu a podobně. Miranda je dobrý program (BTW: Víte, že podporuje Jabber ? ;-) ), ale když chce komunikovat s ICQ, musí zjistit, jak tento protokol funguje. A tvůrci protokolu ICQ ho čas od času změní (pamatujete na brutální výpadky, např. loni v létě, či letos v zimě ?). Well, s Jabberem se to stát nemůže. Jabber je open source technologie, takže máte navždy garantováno, že vám ho nikdo nezmění pod rukama proto, aby vás přinutil používat / aktualizovat / zakoupit nového klienta. Prostě a jasně, Jabber je jednou pro vždy váš, zdarma a legálně ! Protokol XMPP je přijat organizací IETF (to je ta, co tvoří standardy na Internetu, něco jako W3C pro WWW) a je publikován v příslušných RFC.

POKRACOVANI….