Zda se mi to jako opravdu spatny sen, nafta je uz drazsi nez benzin coz zase neni nic tak nelogickeho, kdyz jsou naklady na vyrobu nafty radove vyssi nez na vyrobu benzinu. Dalsi docela neprijemna vec pro me osobne je, ze za necely rok, presneji 11 mesicu se nestalo, ze by na cerpacce ESSO byla nafta drazsi nez na jinych cerpackach a uz vubec ne, aby byla drazsi nez na Shellce. No tak vcera zrovinka Shell Diesel Extra nejakych 31,20CZK a u ESSO za 1l nafty 32,50CZK to je opravdu zvlastni a neprijemne vzhledem k vysokemu poctu km co mesicne najezdim :(
Co je to vubec nafta?
o tom, ze se nafta ziskava z ropy, ktera “roste” snad vyhradne v Arabskych zemich a Rusku se nema asi moc cenu zminovat, jak je to s vyrobou. Nafta se vyrabi destilaci a naslednou rafinaci ropy, predevsim druhy proces je energeticky tak narocny, ze se vubec divim, ze se vyplaci tu naftu vyrabet (asi jina danova politika nez u benzinu). Oproti tomu benzin se vyrabi “jednodusi” frakcni destilaci ropy. Nafta je docela dobry odmastovac, dokaze rozpoustet nektere jine latky, presto narozdil od bezninu a alkoholovych smesi nejde jen tak zapalit sirkou, ale jedine za specialnich podminek jakymi jsou vysoky tlak, teplota atd. Vyuziti nafty je predevsim ve vznetovych “diesel” motorech
Nafta, BioNafta a co jeste?
vzhledem k tomu, ze vznetove motory jsou konstrukcne mnohem narocnejsi nez zazehove (benzin), tak se nabizi otazka, co vsechno by pri “specialnich” podminkach vysokeho tlaku a teploty slo krome nafty jeste spalovat. Ac se to zda byt “zvlastni” tak od ruznych kombinaci pomeru oleje a nafty (tzv. Bionafta) az po samostatny “olej” rostlineho puvodu. Dokonala to idylka, ze k obedu usmazite par rizku a nasledne pouzijete fritovaci olej namisto nafty pro vase auto – ale ono to tak opravdu funguje!
Chci jezdit na olej
olej ma vetsi hustotu nez bezna nafta a tim samozrejme bude narocnejsi na dopravu z nadrze potrubim do motoru, pricemz na ceste je bezne jeste palivovy filtr a cerpadlo. Prave porouchane “ucpane” palivove cerpadlo je castym problemem tzv. olejaru (“RO” – rostliny olej). Ne kazde cerpadlo si s hustcim palivem poradi. Dalsim problemem je vedeni, vzhledem k vysi hustote je nutne aby vsechny trubice/hadice mely vetsi prumer nez je tomu u nafty, aby nedochazelo k ucpavani. Samozrejme velkou dulezitost maji fyzikalne-chemicke vlastnosti oleje, ktery napr. pri silnejsich mrazech rychleji houstne nez nafta a tak treba bez pridavneho vyhrevu muze byt provoz v podstate neprovozem. Vzhledem k tomu, ze na olej jiz v minulosti zacala jezdit spousta lidi, tak se postupem casu dopracovalo k dvema systemum – jednonadrzovy a dvounadrzovy
Jezdim na jednu nadrz
jedna nadrz znamena, ze jezdim na kombinaci nafta+olej v ruznem pomeru redeni. Protoze u oleje hraje velkou roli venkovni teplota, v lete se redi vice treba i 6d oleje vs. 4d nafty a v zime treba jenom 2d oleje vs. 8d nafty. Proc je dulezite vubec RO redit naftou? Je to zpusobeno predevsim tim, ze samotny RO nema takove “dokonale” zazehove schopnosti jako prave nafta a taky je to dano tim, ze motor byl konstruovan a nastaven pro provoz na naftu. Takze predevsim za chladnejsich dnu by se mohlo stat, ze zkratka nenastartujete. Technicka stranka jednonadrzoveho systemu je na zvazeni kazdeho majitele daneho vozu. Nektere starsi vozy predevsim na tzv. atmosfericky tlak (bez turba) jsou schopny jezdit temer na cokoliv, ale novodobe motory predevsim TDi (obsahuji turbodmychadlo a spoustu elektroniky) jsou pro provoz na RO narocnejsi a vyzaduji vice uprav a nejlepe dvounadrzovy system
Dve nadrze, nemusim pocitat
v podstate hlavnim rozdilem o proti jednonadrzovemu systemu je domontovani druhe palivove nadrze a natazenim privodu do motoru. Diky tomu, ze uz je potreba resit vice veci, je i vice moznosti realizace. Proto se napriklad nove budovana nadrz vybavuje vyhrivaci spiralou, dale se umistuje specialni cerpadlo vhodne na vizkoznejsi kapaliny (jako je treba prave olej), pouzite vedeni (hadice) jsou o vetsim prumeru nez bezne palivove vedeni, tim mensi je riziko usazovani oleje. Na ceste k motoru se dava jeste vymenik tepla (nebo ele. vyhrev), nasleduje palivovy filtr, za kterym muze byt jeste jeden tepelny vymenik a nasleduje tricestny ventil. Casto se pouzivaji tzv. elektro magneticke ventily, diky kterym jednoduse a pohodlne prepinate provoz z oleje na naftu a naopak. Hlavni vyhodou provozu na dve nadrze je fakt, ze nevyuzivate originalni cestu a techniku z vyroby, ktera proste neni konstruovana na olej, ale mate vhodnejsi reseni prave pro RO. Navic pokud budete startovat na naftu, nebudete mit zadne problemy, protoze pokud je auto spravne nastaveno a nema technicke problemy, tak nastartujete i za silnych mrazu. Po zahrati motoru prepnete za jizdy na RO (trojcestny ventil) a pokracujete v jizde na RO, coz vetsinou nenese ani snizeni vykonu. Vrele se doporucuje pred koncem cesty prepnout z RO zpet na naftu, aby se motorovy system proplachl alespon dvoumi litry motorove nafty a odstranil se tak RO, ktery by se pri delsi zastavce a nizsich teplotach mohl nezadane usazovat a zapricinit treba problemy se startivanim apod.
Provoz na RO, jake jsou rizika?
samozrejme vsechno ma sve pro&proti, kdyby provoz na RO nebyl bez problemu a byl prilis jednoduchy, tak by na nej jezdila uz vetsina aut se vznetovym motorem. Zakladni souhrn:
+ cena paliva
+ obnovitelny zdroj paliva
+ ekoligicky cisty provoz
– pro bezchybny chod nutna druha nadrz a montaz dalsich komponent
– na RO se neda temer nastartovat
– hrozi sedimentace a ucpavani provoznich komponent (cerpadla, trysky, hadice…)
– auta se musi upravit pro provoz na RO
– kratsi intervaly vymeny motoroveho oleje (s filrem) a vsech palivovych filtru
– neni znam dlouhodoby vliv na motorovy system
Cena prestavby a komponenty
ceny se ruzni, existuji firmy a jednotlivci co nabizi moznosti prestaveb. Ceny se potom pohybuji od nekolika tisic az do desitek, kdy u tech drazsich systemu je vsechno automaticke, cely palivovy system je osazen cidly a centralni ridici jednotka podle teplot sama prepina z nafty na RO atd. Pokud tedy vezmeme zakladni cenu takoveho prestavboveho kitu (system pro dve nadrze) budeme se pohybovat priblizne na peti tisici korunach. V pripade, ze si cely system budeme montovat sami, vcetne vsech jeho casti a nektere dily si “podomacky” vyrobime ci upravime, tak je mozne se dostat jeste nize. V pripade jedno nadrzoveho systemu se ceny pohybuji od 0 korun, v pripade, ze se do nafty pridava mensi podil oleje, pri vetsich pomerech RO v nafte se doporucuji upravy, ktere taktez vychazeji jen na nekolik tisic.
Zaverecna kalkulace, jdu do toho
osobne je pro me shudna jenom cesta prestavby na dvou nadrzovy system jak jsem jej zde popisoval, vcetne vsech komponent (predevsim vyhrev, vymeniky), provoz regulovany spinacem z kabiny. Start a dojezd na naftu (proplach naftou celeho motoroveho systemu) a RO jenom na dlouhe cesty po vyhrati celeho palivoveho systemu. Vzhledem k tomu, ze veskere me pravidelne cesty vedou pres dalnice a vyjmecne jsou kratsi nez 70km je pro me varianta prestavby na RO i vzhledem k budoucnosti financne velmi vyhodna.
O tom ze ropa jednoho krasneho dne dojde a jeji zasoby se v zemi jiz ted tenci vime vsichni, je jenom smula, ze se o vyuziti alternativnich pohonu ci paliv vehementne diskutuje az nyni, kdyby tomu bylo pred par lety, mohl byt provoz na RO a pripadne jine alternativy jiz homologovan a nebyl by zadny problem prejit.
Nejake odkazy na zaver:
dieselpower.cz – asi nejvetsi forum zabyvajici se diesly a take prestavbou na RO
rostlinnyolej.cz – firma zabyvajici se prestavbami
autonaolej.estranky.cz – webik o prestavbe BMW 524 TD
motorova nafta, bionafta, vznetovy motor – wikipedia.org