Moje cesta ke svobode

Tak nejak by se daly sepsat moje zacatky a zkusenosti s operacnim systemem Linux. Jako kazdy spravny fanatik sem byl zprve zklaman a tak se moje cesta sklada z vice etap. Ale na konci te cesty, je ono vytouzene osvobozeni, konecne pouzivam Linux, aniz bych se citil menecenny a nebo dokonce mel nejake choutky se vracet. Proste takhle chudna dokonalost…

etapa prvni -> MDK10.0
MDK neboli Mandrake, to byla prvni distribuce na kterou jsem narazil, samozrejme uz v roce 2004 jsem mel nejake ty znalosti s webhostingem a tudiz jsem vedel, ze kazdy server musi bezet na svobodnem operacnim systemu, jinak by to nemohlo fungovat. Ty skutecne duvody jsou samozrejme jine, ale temi se nyni nebudu zabyvat. Kdyz uz se clovek zajimal, narazel na takove nic nerikajici pojmy jako debian, redhat, fedora, suse. Kdyz byl clovek opravdu nadany a dokazal pouzivat vyhledavac, navic trpel i trochu umem cizi reci, tak si casto pripadal jako by otevrel pandorinu skrinku, uz si presne nevzpominam jak, ale neco me dovedlo k tomu, ze jsem zacal z otevreneho FTP serveru stahovat posledni verzi distribuce Mandrake (tehda 10.0). Byly to celkem 3CD a moje GPRS pripojeni (od tehdejsiho Eurotelu) jelo dnem i noci, aby moje zizen po Linuxu byla pozasluze uhasena. Po tydnu sem teda mel 3 ISO soubory na disku, vsechny sem vypalil a nasledne zjistil, ze ten posledni neni kompletni, inu gprs neni pri vykyvech signalu zrovna kvalitni spojeni se svetem, ale to uz jsem niceho nedbal a sel instalovat. Vyuzil jsem postarsiho PC, znaje problematiky sem se pustil do rozdelovani disku. Instalace me sama o sobe zaujala, same klikani zadny problem. I problehlo mi hlavou proc ten system je zapovezeny a neni vice rozsiren. To mi mimo jine doslo hned po instalaci, kdy jsem nevedel co mam v krasnem KDE vubec delat, dnes se ani nedivim, s pripojenim ktere svou kvalitou vyrovnajice se zasilanim dopisu ala holub, jsem ani nic moc delat nemohl. Hry na tom nefungovaly, dokonce nesel spustit ani .exe soubor. Periferie jako tiskarna nebyla nalezena, takze po hodine sem mel jasno – naschle v daleke budoucnosti a restartoval jsem do svych velkolepych Windows.

etapa druha -> MDK10.1(2)
po roce jsem si uz troufl nahrat Linux na muj skvely notebook na ktery sem setril tak dlouho, ze se sam divim, ze sem to vydrzel. Acer Anspire 1356LMi (2GHz) byl dodavan v zaklade s WindowsXP Home Edition, jez to skvely system, ale nenavidim neco tak prosteho jako restartovani PC a tuny software, ktere musim mit kvuli tomu, ze muj drahy pricemz temer dokonaly system je bezpecnostne deravy jako cednik, coz se neblaze odrazelo na jeho vykonu. To uz byl rok po prvnim pokusu o prechod na Linux, i diky komunite, kterou jsem nasel na NewDS (zajimavy to diskusni server) byl dalsi pokus o prechod uspesnejsi. Zjisteni, ze nova verze MDK (Mandrake) je uz o dost lepsi, pohral jsem si s rozdelenim disku a uz jsem instaloval (instalacni CD jsem uz mel stazene diky adsl, drahy to spas, ale k nezaplaceni). Princip a provedeni instalace temer shodne, jenom stim rozdilem, ze se mi cely proces zaseknul v prvnim bode (nahrani instalacnich souboru do RAM). Inu stacilo poprosit vzdy ochotnou komunitu o radu, kdy se po nekolika komentarich typu RTFM dostalo tizene rady spusti instalaci s parametrem acpi=off, nevim co to za cary a magii jest, ale instalace se razem dostala do dalsiho stupne. Vyzbrojen trpelivosti, spoustou zkusenosti za posledni rok nabitych, jsem jsi nyni uz veril. Po dokonceni instalace OS jsem se jal instalovani dodatecnych programu -> ne ze by to bylo nutne, vetsina tech nejpouzivanejsich a nejpotrebnejsich uz byla davno v systemu. Nicmene porad jsem mel problemy s nalezenim tech spravnych programovych alternativ v tomhle skvelem systemu. Takze skakani mezi MS Windows a Linux se konalo nekolikrat denne. Po nekolika mesicich vysla novejsi verze MDK10.2 tez zvana nove jako Mandriva 2005 LE Edition.

etapa treti – MDV2006
v polovine roku 2006 jsem se dostal k tomu, ze jsem svuj dokonaly notebook daroval rodine a za sve jsem prijal nyni uz velmi zachovaly PC stroj desktop s cpu Celeron 633MHz. Instalace OS se neobesla opet o system z dilny Microsoftu a taktez jsem pridal novejsi verzi Mandrivy (drive Mandrake). Me preskakovani nyni bylo uz spis jen 1x tydne a to kdyz na me prisly pochmurne myslenky, jez sem se snazil zahnat nejakou poradnou strileckou. Jinak jsem dale sbiral cenne zkusenosti na ABClinuxu, Rootu a LinuxSoftu.

etapa ctvrta – crash disk a MDV2007.0(1)
obstarozni desktop uz toho mel za sebou hodne, neni divu kdyz tocil kazdy den, takze takove veci jako spalene zdroje uz me nevyvadely z miry. Nicmene v lednu roku 2007 mi zkolaboval disk s Windows. To by mi vazne nevadilo, ale na nem byl zavadec (LiLo) a tak jsem se nemohl dostat ani do Linuxu (ano, vim ze neni tezke prehrat zavadec na jiny disk), navic i druhy disk zacinal jevit znamky opotrebeni, predevsim z nadmerneho provozu. Nakonec doslo na nejhorsi, nakoupil jsem v unoru roku 2007 novy procesor, desku, disk a ram. Nyni jsem se po dlouhe dobe priblizil na dostrel se svym vykonem 21. stoleti. Procistil jsem stary disk a jal se instalovat system MDV2007.0 uz me ani nenapadlo instalovat system od Microsoftu, coz bude jeden ze stezejnich okamziku me cesty ke svobode. Nicmene novejsi verze jevila alespon na mem desktopu znacne problemy, nonstop provoz asi nebyl to prave orechove, protoze pri vetsim zatizeni se bezne PC restartovalo. Mozna to bylo zpusobene lowendovym Sempronem 2800+ nebo mozna necim jinym. Nicmene to melo za nasledek navrat k MDV2006. Na jare vysla nova verze MDV2007.1 zvana tez Spring (jaro). Po ujisteni nekolika geekama z NewDS, ze je tento system opet blize dokonalosti jsem se jej nainstaloval a bezim na nem i nyni pri psani tohoto clanku. Ma cesta je temer u konce…

Finito dalo by se napsat, ale ne tak docela. Linux je o volbe, dneska existuji tisice distribuci a je tak treba hledat tu jedinou pravou. U me je to stale Mandriva, ale mozna casem vyzkousim dalsi ditribuce, abych se utvrdil, ze nasilne seance *buntaku (uzivatele U(Ku)buntu) jsou zalozeny na necem realnem :)