LED TV Philips S6000 a UPnP v Ubuntu

Kdyz si clovek poridi novou TV, hned premysli jak by napojil zbytek sve multimedialni domacnosti. Vetsina televizoru jako S6000 umoznuje pripojeni pomoci HDMI, USB, SD-CARD, obcas najdeme i pripojeni skrze VGA (PC IN) a ojedinele i LAN/WiFi.

Propojeni PC a TV skrze HDMI nutne vyzaduje dve veci a to propojeni grafcke karty s audio kartou (dnes vetsinou s MB). O tom, ze vyvojari u Philipsu na komunikaci po HDMI (zvuk musi byt z PC nastaven jako digital output) nesli zrovna od lesa jsem narazil jiz drive a to, ze nejde nastavit separatni video kanal a audio kanal, jakmile spojime PC s HDMI, TV automaticky ocekava oba signaly po tomto kanalu (to je skoda). Jedine reseni je tak pouzit klasicky VGA kabel + 3.5mm Jack audio. Pouziti TV jako druheho monitoru ma sve vyhody, nicmene pokud clovek pouziva PC pri praci, tak obcasne sklouznuti do druhe plochy, kde treba ve stejny okamzik bezi napinavy film, neni nic prijemneho.

Tady clovek zacne objevovat kouzla sitove komunikace a zacne hledat zpusob vyuziti UPnP. Paradoxne Philips S6000 bezi na linuxovem operacnim systemu (pravdepodobne postaveneho na nejake .rpm distribuci), ale v napovede vzdy najdeme poucky pouze pro Windows a Mac.

Ve wikipedii se docteme, ze UPnP (Universal Plug and Play) je sada sitovych protokolu vyhlasovanych UPnP Forem. Cilem UPnP je umoznit jednoduche pripojeni perifernich soucasti pocitace a zjednodusit zavadeni siti v domacnostech (sdileni dat, komunikace a zabava).

Za potrebi jsou dve dulezite veci:
1. Sitova komunikace
2. Media server na PC

V pripade pouziti Windows muzeme pouzit WMP, nicmene v Ubuntu jiz neni situace tak ruzova. Existuji dve funkcni reseni s podporou UPnP: MediaTomb a Ps3MediaServer.

Mediatomb
Instalace je jednoducha, protoze aplikace je primo v repozitarich Ubuntu. Dale je to uz slabsi. Mediatomb se po instalaci nespousti se startem systemu, ale je nutne jej spoustet rucne (nebo si dopsat prikaz/script). Navic je velmi dulezite, jakym zpusobem se aplikace spusti, je mozne ji spoustet pod rootem – potom aplikace vidi do kazde slozky, nebo pod konkretnim uzivatelem – kde je problem s nahranim multimedialnich souboru mimo uzivatelsky adresar.
Pridavani medii je velmi snadne skrze web UI, coz je rozhodne “+”, ale velke “-” je za moznosti prizpusobeni, kdy na domovske strance existuji scripty na upravu vseho mozneho, nicmene pokud je clovek chce videt v praxi, musi se aplikace spustit jako ushare -n (jméno serveru) -c (cesta ke sdílenému adrersáři) -d. Samozrejme spusteni pod jinym uzivatelem si vzdy vynuti sve vlastni konfiguracni soubory.
Dalsim velkym zklamanim je absence podpory titulku, ale za to funguji bezne obrazovy formaty (JPG atd.), hudebni formaty (mp3 atd.) a video (avi, mpeg atd.).

Zaver je takovy, ze jako nouzova alternativa je aplikace dostatecna, ale ma jeste velke rezervy. Nejvice zamrzi nemoznost snadneho prizpusobeni, podpora titulku (subtitles) a nemoznost posunu videa na TV (mozna problem TV).

Ps3MediaServer
Pak tady mame pocin, ktery podporuje krome UPnP take DLNA, coz vyuzijeme maximalne pri spojeni s konzoli PS3. Jiz po nainstalovani je videt, ze se jedna o uplne jinou aplikaci. Ps3MS je plnohodnotna klikaci aplikace, ktera ihned po spusteni informuje o aktivnim spojenim (TV nebo PS3 se vzdy snazi o spojeni), dale zobrazuje informace o prenosove rychlosti a mnoho dalsiho. To co zaujme predevsim je podpora titulku (nutno nastavit kodovani atd., ale funguje), dale primy pristup ke sdilenym adresarum (zadne proklikavani pres adress_tree), podpora preskakovani / pretaceni (skvele!). Dale je zde podpora podcastu, NET TV a internetovych radii. Kdyz k tomu pridame jednoduche “klikaci” rozhrani v cestine a prehlednym protokolem aktivit (logem), je jasne ktery Media Server ma navrch.

Prehled konfiguracnich souboru a slozek:

Executable
/usr/bin/ps3mediaserver

User configuration
$HOME/.config/ps3mediaserver/PMS.conf $HOME/.config/ps3mediaserver/WEB.conf

System-wide configuration
/etc/ps3mediaserver/

Renderers’ profiles
/etc/ps3mediaserver/renderers/

Log directory
/var/log/ps3mediaserver/

Media database directory
/var/lib/ps3mediaserver/

Plugins directory
/usr/lib/ps3mediaserver/plugins/

Init.d script
/etc/init.d/ps3mediaserver /etc/default/ps3mediaserver (startup options)