V poslednim clanku na toto tema, jsem shrnul nakup ojeteho auta. Na co si dat pozor, na co se naopak zamerit, cemu verit a co nepodcenovat. Nyni je cas se trochu zamerit na to, co by melo nasledovat po koupi vozu.
Dovezli jsme si auto z bazaru, pomalicku uz je nase, chystame se zajit prihlasit vozidlo na sve jmeno, chceme jezdit. Na co bychom nemeli zapominat? Auto je dobra vec, ale nektere veci musi byt v poradku a musime si byt jisti, ze v poradku jsou, nebo by se nam mohlo stat, ze by se nam ze zanovniho auta stal nepojizdny vrak.
Co je dulezite po koupi vymenit:
*rozvody
*filtry (olej, vzduch, palivo, kabina)
*olej
*provozni kapaliny
*dalsi veci (sterace, pneu, baterie, manzety, brzdy…)
*lekarnicka
*sada zarovek a pojistek
Prvni ctyri jmenovane body se muzou v pripade provadenych praci v neauthorzizovanych servisech ci u zrucneho souseda vysplhat na par tisic korun, v pripade authorizovanych servisu jsou to uz desitky tisic. Predevsim vymena rozvodu (kladky a remeny) jsou velmi draha zalezitost. Paty bod je vseobecny, je samozrejme dobre menit vsechny opotrebene veci, dulezite jsou predevsim brzdy, neni radno jezdit se “sjetymi” brzdovymi destickami, ci nadmerne sjizdet brzdovy kotouc. Dalsi veci muzou byt manzety, pneumatiky – taktez jizda se sjetymi pneumatikami muze byt leckdy hazard se zivotem. Cas od casu je dobre vymenit takove veci jako je autobaterie, pripadne sterace (casto umeji stvrdnout gumicky). Muze se stat, ze se vychodi dalsi kladky, pripadne odchazeji cidla, po case je dobre vymenit i tlumice a obcas i pruziny.
Samostatnym bodem by byly “doplnky”. Myslim tim treba folie na okna, hlinikove kola, svetlomety, potahy na sedadla ci nove sedadla, koncovky vyfuku ci kompletni vyfukove svody. Nakonec by mohlo dojit i k upravam karoserie, jako treba pridanim novych narazniku, nejaky ten spoiler na kufr, nebo vseobecne zmena vzhledu – tzv. tuning.
Prece jsem jeste na neco zapomnel a tim je dneska velmi dulezita oblast “zabezpeceni”. Vetsina vozu sice dnes uz nejake ty prvky zabezpeceni ma, ale prece jenom neni na skodu dbat prevence. Auto-alarm, zaslepeni zamku, pripadne nejake dalsi sluzby typu sherlok, ktere dokazi monitorovat polohu vaseho vozu ve dne v noci. Velmi dobra je i pasivni prevence, tedy nenechavat na viditelnych mistech (sedacky, palubni deska…) zajimave veci jako kabelky, penezenky, mobily aj. veci, ktere by mohly prilakat chmatave ruce kdejake lapky. Velmi dobre je i v pripade delsiho vzdaleni od auta smontovat celni panel auto-radia (v pripade ze to je mozne). Mezi dalsi mozne pasivni vlivy muze patrit treba i samolepka na okne, ktera informuje okoli o instalovanych bezpecnostnich systemech ve vasem aute. I takova paka na volantu urcite udela sve. Pro klid duse je mozne auto nechat pojistit, proti kradezi i treba proti prirodnim vlivum.
Skoda Favorit
to je auto, ktere se da koupit v horsim stavu uz za par tisic, v pripade lepsiho vzhledu se jedna o nekolik desitek tisic. I dnes ma tohle auto sve uziti, predevsim vsude dostupne levne originalni nahradni dily vrhaji na auto dobre svetlo. Veskere servisni “ponakupni” zalezitosti je mozne sfouknout za par tisicovek. Ale je dulezite si uvedomit, ze jde uz o postarsi vuz, ktery neni prilis ekonomicky a to predevsim z pohledu provoznich nakladu. Nevyplati se do nej prilis investovat, investice do zakladnich provoznich clenu by mela byt prvni, ale zaroven jedna z poslednich vasich investic do tohoto auta.
Opel Astra G
auto nizsi-stredni tridy, vsechny “ponakupni” opravy vyjdou na par tisic, radove deset az patnact. Nakupni cena tohoto vozu muze dle stari, typu a vzhledu zacinat od nekolika desitek tisic. Auto je kvalitne zpracovane a nebyvaji snim zadne vetsi problemy. Kdyz uz se neco vyskytne, jde vetsinou o problemy s cidly (teplotni) pripadne v zavislosti na stari muze odejit kompresor klimatizace (jestli je v aute). Prubezne samozrejme dle poctu najetych km odchazi dalsi veci, jako pneu, brzdove cleny atd. Vseobecne auto na castejsi jezdeni, ale na kratsi trasy, obcas delsi. Benzinove motory jsou kvalitni, ale maji vyssi spotrebu, od 7l/100km dle stylu jizdy.
VW Passat TDi (3B2)
limusina, ktera patri diky svym jizdnim vlastnostem na vysoke pricky. Bohuzel diky svym kvalitnim jizdnim vlastnostem se bude casto otvirat vase penezenka, casto odchazi naprava, turbodmychadlo a dalsi pohonne cleny. Passat je auto, ktere je znamo hlavne diky sve neuveritelne nizke spotrebe, ktera se i pri sportovnejsi jizde pohybuje okolo 5l/100km (nafta). Ponakupni naklady nas vyjdou do dvacitky tisic, je opravdu vhodne nesetrit na zakladnich vecech a byt si opravdu jist, ze dulezite dily jsou opravdu obmenene. Auto, ktere je vhodne pro dlouhe i kratke trasy, diky sve nizke spotrebe. Paradoxne diky sve nizke spotrebe roste pocet najetych km a temer s jistotou v kazdem autobazaru najdete tento vuz poznamenany manipulaci s tachometrem. Tohle auto uz patri do kategorie, kdy si bez diagnostiky opravdu nevystacite.
Dumyslne jsem volil jako prvni Favorit (zacinal jsem na nem, moje prvni auto), jde o zakladni auto, ktere se vam bude hodit do zacatku jako dojezdove vozidlo. Dalsim autem se kterym mam blizsi zkusenosti je Opel Astra, auto ktere ma kvalitni benzinovy motor a je to uz o poznani kvalitnejsi auto jak do vykonu, tak do komfortu a mit jej v garazi neni vubec na skodu. Jako posledni je VW Passat, auto o kterem se budu rozepisovat jeste v budoucnu, protoze to je auto, ktere se velmi dobre prodava, ale pokud budete neopatrni, tak se z nej stane bezedna dira na vase penize. Jizdnimi vlastnostmi a komfortem hrave predci dva zminovane vozy.
Samozrejme by se nasli i takovi, co by ponakupni servis odmitali. Ano, pokud mate zarucni listiny od menenych dilu, servisni knizku (kterou si radsi nechte overit) nebo mate v kupni smlouve sepsane, co vsechno bylo pri kolika km menene, je mozne patricne vymeny oddalit, ale je na kazdem k posouzeni, zda tak ucinni. Osobne menim u noveho auta (ojeteho) vzdy co je nahore, tedy: rozvody, filtry, olej, provozni kapaliny v co nejkratsi dobe. Mam pak jistotu, ze je vse patricne vymenene a vim scim jezdim. Kazdy dil neni stejny a znacky dilu maji take svou vahu. Pokud se o auto zacnete trosku vice sami zajimat, zjistite, ze existuji praktycke knihy JAK NA TO, kde mate popsane takove veci jako vymena gumicek u steracu, ale dokonce az takove profesionalni zasahy, jako vymenu rozvodu. Dobrym pomocnikem jsou vam i diskusni fora a internet vseobecne.
Nezbyva nez poprat spoustu stastnych km s vasim novym vozitkem :-)