Amarok vs. XMMS

Kdyz jsem prvne “zakorenil” v Linuxu, hledal jsem neco co dokaze prehravat hudbu z disku a nebo z internetu – ruzne online streamy atd. Na Windows jsem dlouha leta pouzival legendarni prehravac Winamp, ktery dnes uz znamena samostatny pojem pro prehravani. Ovsem ja nikdy nepreskocil pres dvojkovou verzi, nedokazal jsem docenit funkce, vzhled a predevsim naroky, ktere prisly s vydanim treti verze tohoto skveleho prehravace (dnes uz je nejaka petkova rada).

Proto jsem jako prvni prehravac v Linuxu (a jak jinak nez v Mandrake) pouzival prehravac XMMS, ktery by se dal jednoduse nazvat jako “winamp pro linux”. Jednoduchy a pritom extremne silny nastroj, ktery si poradi se vsim co jen obsahuje nejakou multimedialni stopu. Aktivne jsem jej pouzival jeste na MDV2006/7, s prechodem na MDV2007.1 jsem se nechal unest predstavou integrovanosti prehravace Amarok do systemu a nejaky cas jsem jej pouzival, az do dnes…

Amarok
pokud bych mel nejak vystizne popsat/prirovnat tento prehravac, napada me vystizne srovnani s WMP (windows media player). Amarok je integrovany primo v KDE (uz po instalaci), obsahuje prehrsel funkci a je mozna az pres prilis user-friendly, nadchnou jeho pokrocile funkce, treba rozsahly seznam online radii serazenych dle stylu hudby (rock/pop/alternative…), pak take jeho velmi slusny vzhled a spousta lidi uvita urcite integrovany plugin last.fm pro odesilani dat na patricny server -> radia to nezaznamenava :-) Nejvetsi slabinou z pohledu uzivatele budou asi naroky, vsechno to pekne klikaci prostredi neco stoji a Amarok se tak blizsi svemu bliznimi z Windows, z pohledu srovnani s XMMS spotrebuje mnohonasobne vice hw prostredku (operacni pameti), ale je nutne dodat, ze WMP je v tomhle pohledu naprosto neprekonatelna san.

amarok

XMMS
jak uz jsem zminil v uvodu clanku, XMMS muzeme volne srovnavat s Winampem (do verze 2.8) ve Windows, moznosti obou prehravacu jsou temer shodne. XMMS muzeme oskinovat, mame na vyber velke mnozstvi pluginu. Zakladni strohy vzhled je velmi ucelny a na chlup kopiruje vzhled Winampu. V jednoduchosti je sila a je to pravda, XMMS zabyra mnohonasobne mene operacni pameti nez Amarok, pricemz i pri poslechu internetovych radii ma XMMS velkou silu, pokud odkaz na stream neni funkcni a nebo se na trase (spojeni) vyskytne nejaka chyba, prehravac spojeni zrusi a zkousi dalsi v poradi. Mozna to muze znit jako samozrejmost, ale Amarok se takhle dokaze “zakousnout” i na nekolik dlouhych vterin. Jako tresnicka na dortu potom pusobi fakt, ze si muzeme z Winamp /program_files/winamp vytahnout soubor Winamp.Q1 a velmi jednoduse jej naimportovat do naseho XMMS equalizeru, diky cemuz ziskame prednastavene predvolby jako Rock, Techno, Live atd.

xmms