Acer Aspire 1356LMi a Toshiba Satellite A50, keyboard?

Acer uz mam doma delsi dobu, byl to muj vubec prvni notebook co jsem kdy mel, byl taky pomerne drahy a asi bych si uz nikdy tolik penez do PC vseobecne neinvestoval (za to muze ta moje Linux manie). Ale diky tomu, ze jej mam vice jak 3 roky jsem poznal vsechny vyhody a zapory teto znacky. Jedna vec, ktera je u Aceru hodne spatna jsou plasty chranici klouby (zavirani/otevirani displeje). Ten plast nijak extremne dulezity neni, ale po case zacne praskat a nevypada to moc dobre, hlavne mate strach, aby se to casem cele nerozpadlo – nebojte, nerozpadne.

Na Aceru jsem take prvne instaloval Linux, teda uplne prvne to bylo na starickem desktopu (Mandrake10.0), ovsem plnohodnotne jsem zacal pouzivat a pracovat az s Mandrake10.1. Nejvetsim mym problem byl externi USB ramecek se 160GB diskem, jenz jsem nedokazal i za pomoci ochotnych radcu sprovoznit, sice jsem jej nalezl (nadetekoval pripojene zarizeni usb_mass_storage), ale pracovat snim neslo. Zahada je to pro me dodnes.

Pomerne nedavno (asi pred dvema tydny) jsem si poridil dalsi notasek, tentokrate obstarni kousek Toshiba Satellite A50, jde o temer stejne stary notebook jako je muj Acer. Potreboval jsem nejaky notebook na praci s Windows (nejake aplikace v Linuxu nejedou a ani je tam nechci) a zkouseni ruznych distribuci. Ty distribuce sice nejsou prilis dobre rozhodnuti, nicmene z desktopu se stal spise domaci server, ktery bezi nonstop a nemuzu si kvuli lokalni siti dovolit jej odstavovat (ironicky pusobi fakt, ze mi pred par dny odesla MB). Acer je spise domaci stanice – velky vykon, samostatna grafika, mensi vydrz na baterie, kdezto Toshiba je lehka, ma velkou vydrz, ale ten vykon neni nic moc. Oba maji rozliseni TFT displeje 15″ coz mi naprosto vyhovuje, osobne nespatruji v modernim trendu velikosti displeje o rozmerech 15.4″ nic specialniho, naopak patrim mezi ty, kterym se takove displeje spise hnusi. Jeste ze tyhle sirokouhle anomalie jsou predevsim u 15″ verzi displeju a mensich (vetsich) rozmeru jsou zachovane spise klasicke meritka.

Ale co me vice zaujalo je klavesnice, vetsinou jsem narazel na stejne provedeni, nebo podobne, kdezto u Toshiby jsem byl prvne nemile prekvapen. Tolik “nepouzivane” tlacitko pro zobrazeni panelu START ve Windows je kdesi v pravem hornim rohu a hned vedle mu zdarne asistuje i tlacitko pro “volby”, coz uz je pomerne caste pouzivane v okennim manageru (tcm, krusader…). Navic jedna z vubec prvnich veci, ktere jsem pro Acer objednaval byla klavesnice a mys. Oproti tomu, pro Toshibu shanim jenom mysku, klavesnice je naprosto luxusni na psani textu (cesky). Dokonce me fascinuje klavesa pro zadavani znaku “;” kterou vetsinou najdu az v anglickem rozpolezeni klaves. Klavesa pro strednik se nachazi na leve strane mezerniku (space) a na prave strane je opet velmi praktycka (pro ruzna nastavovani a programovani) klavesa “\“, nicmene diky temto klavesam je tak ochuzen prave mezernik, ktery je znatelne kratsi a z prvu jsem byl zoufaly si na na klavesy zvyknout. Trosku nezvyk je pro me umisteni klavesy “del”, ktera je na leve dolni strane klavesnice mezi “ins” a “altgr”. Tyhle drobnosti na prvni pohled pusobi naprosto hrozne, ale po chvili si na ne zvyknete uz je nebude chtit za nic zamenit :-)

Klavesnice Acer Aspire 1356LMi
acer

Klavesnice Toshiba Satellite A50
toshiba

RECENZE TOSHIBA SATELITE A50
RECENZE ACER ASPIRE 1356LMi (serie 1350)

Nastaveni xorg.conf (kombinace cz+us)
nedavno jsem si postoval cast konfiguracniho souboru, nicmene ten samozrejme na notebooku fungovat nebude – ale ja si to chvili myslel, staci do “XkbOptions” doplnit parametr compose:rwin a cele to pak vypada asi takhle:

Section “InputDevice”
Identifier “Keyboard1”
Driver “kbd”
Option “XkbModel” “pc105”
Option “XkbLayout” “cz,us”
Option “XkbOptions” “grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll,compose:rwin”
EndSection

to by bylo pro dnesek rozplyvani nad skvelou klavesnici Toshiby A50 ;-)